سوالات متن درس 14 اجتماعی ششم دبستان ( گذراندن اوقات فراغت )


1 . منظور از اوقات فراغت چيست ؟ انسان ها ، اغلب اوقات خود را برای انجام کار یا تحصیل یا وظایف و تکالَیفی که بر عهده دارند ، صرف می کنند . به اوقاتی که فرد از این امور فارغ یا آسوده است ، اوقات فراغت می گویند .

2 . فراغت چه زمانی است ؟ فراغت زمانی است که پس از انجام کار یا تکالیف درسی ، فرصت پیدا می کنیم تا به فعالیت های دلخواه خودمان بپردازیم .

3 . بهترین اوقات فراغت دانش آموزان ، چه زمان هایی است ؟ روزهای تعطیل و تعطیلات تابستان

4 . فعالیت های دلخواهی را که می توان در اوقات فراغت انجام داد ، نام ببرید ؟فعالیت هایی مانند کارهای هنری ، ورزشی ، بازی و سرگرمی های مفید یا آموختن مهارت های مختلف

5 . چند نمونه از فعالیت های انفرادی در اوقات فراغت را نام ببرید . کارهایی مانند مطالعه ، حل کردن جدول ، ساختن کاردستی ، پرورش حیوانات یا جمع آوری مجموعه های سنگ ، تمبر و نظایر آن

6 . نمونه هایی از فعالیت های گروهی در اوقات فراغت را نام ببرید . رفتن به سفرهای زیارتی یا دیدار اقوام یا رفتن به گردشگاه ها با خانواده یا دوستان یا شرکت در بازی های گروهی

7 . در نظر گرفتن شرایط و امکانات برای پر کردن اوقات فراغت یعنی چه ؟ممکن است در محل زندگی ما برخی از امکانات وجود نداشته باشد یا پول کافی برای دسترسی به آن ها نداشته باشیم . در این صورت بهتر است از روش های دیگر با امکانات و هزینه ی کم تر استفاده کنیم .

8 . در گذشته اوقات فراغت را چگونه می گذراندند ؟ شرکت در مراسم و جشن ها ، شرکت در مسابقات زورآزمایی و تیراندازی ، مجالس نقالی و بازی های گروهی

9 . تعدادی از بازی هایی را که از گذشته تا به امروز در بیش تر نواحی ایران رایج بوده اند ، نام ببرید . قایم باشک ، نون بیار کباب ببر ، عمو زنجیر باف ، الک و دولک ، بادبادک سازی و طناب بازی

10 . تفاوت مهم بازی های گذشته و امروزه در چیست ؟ در گذشته ، بچه ها بیش تر بازی های گروهی انجام می دادند این بازی ها اغلب جنبه های حرکتی یا قدرتی داشتند اما امروزه بازی های رایانه ای در بین بچه ها رواج پیدا کرده است .

11 . مکان های عمومی گذران اوقات فراغت را نام ببرید . کتابخانه های عمومی ، کتابخانه های مدارس ، سالن های تئاتر و سینما ، نمایشگاه ها ، بوستان ها ( پارک ها ) ، مجموعه های شهر بازی ، اردوگاه ها ، مجتمع های فرهنگی ـ هنری ، باشگاه ها و سالن های ورزشی ، موزه ها ، فرهنگسراها ، نگارخانه ها و مساجد

12 . در مساجد چه فعالیت هایی برای گذران اوقات فراغت انجام می شود ؟ پایگاه های مقاومت بسیج ، کتابخانه ی مساجد ، کلاس های آموزشی ، کانون های فرهنگی ـ هنری

13 . چرا باید از مکان های عمومی گذران اوقات فراغت حفاظت کنیم ؟ زیرا این مکان ها متعلق به همه ی مردم هستند .

14 . هنگام حضور در ورزشگاه ها باید چگونه رفتار کنیم ؟ برای تهیه ی بلیت ، نوبت را رعایت کنیم ــ از مسخره کردن یک تیم و هواداران آن خودداری کنیم و فقط تیم خودمان را تشویق کنیم ــ از اموال عمومی حفاظت کنیم ــ با نظم و آرامش به سالن ها وارد یا از آن ها خارج شویم ــ با انتظامات و کارکنان ورزشگاه همکاری کنیم .

15 . در بوستان ها ( پارک ها ) چگونه رفتار کنیم ؟ روی چمن ها راه نرویم ــ گل ها را نچینیم ــ زباله ها را در ظرف های مخصوص بریزیم .

16 . برخی از مؤسسات و سازمان هایی که در امور اوقات فراغت فعالیت می کنند را نام ببرید . کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ــ سازمان دانش آموزی ــ سازمان فرهنگی هنری شهرداری ــ سازمان تربیت بدنی ــ سازمان آموزش فنی و حرفه ای ــ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی      

[ شنبه دهم اسفند ۱۳۹۲ ] [ 15:58 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

آزمون وردی دبیرستانهای استعدادهای درخشان نوبت اول و دوم

دفترچه راهنماي ثبت نام آزمون ورودي دبيرستانهاي استعدادهاي درخشان


قابل توجه داوطلبين ورود به مدارس استعدادهاي درخشان

دفترچه راهنماي ثبت نام آزمون ورودي دبيرستانهاي استعدادهاي درخشان

به گزارش اداره روابط عمومي آموزش و پرورش شهرتهران، داوطلبين ورود به مدارس سمپاد از تاريخ 10/12/92 لغايت 22/12/92 جهت ثبت نام و دريافت دفترچه آزمون ورودي به سايت www.sampad.tedu.ir مراجعه نمايند.

گفتني است آزمون ورودي پايه هفتم دبيرستان هاي دوره اول ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 18/2/93 و آزمون ورودي پايه اول دبيرستان هاي دوره دوم ساعت 9 صبح روز جمعه 19/2/93 برگزار مي شود.

نظر به اينكه اطلاعات دانش آموزان در سايت موجود مي باشد لذا دانش آموزان صرفابا ورود كد ملي اطلاعات شناسنامه اي و معدل خود را رويت خواهند نمود.


[ شنبه دهم اسفند ۱۳۹۲ ] [ 14:56 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس 13 اجتماعی اوقات فراغت


 -1 منظور از ضرب المثل " وقت طلاست" چيست؟ فرصت و زمان زندگی 
 مابسيار باارزش و گرانبهاست و بايستي از آنهااستفاده ي مناسب كنيم. 
 از اين رو به طلا که فلزی قيمتي است تشبيه شده است.
 -2 اصطلاح " وقت " يا " اوقات " را تعريف كنيد؟ زمان زندگي انسان به لحظه  هاثانيه ها، روزها، هفته ها و سال ها تقسيم شده است كه در اصطلاح به آن "وقت
 يا"اوقات " مي گو ييم.

 -3 چگونه نمودار زماني زندگي روزانه را ترسيم مي كنيم؟ ابتدا يك دايره  رسم وآن را به 22 قسمت تقسيم مي كنيم. هر قسمت نشان دهنده ي يك ساعت در
 شبانه روز است.سپس فعاليت هاي يك شبانه روز خود را در نظر مي گيريم و به همان  ميزان ، تعداد ساعات را روي نمودار جدا كرده ورنگ مي زنيم.
 -4يك برنامه روزانه متعادل را با برنامه ي نامتعادل مقايسه كنيد؟در يك
برنامه متعادل استراحت و خواب، درس خواندن ،عبادت كردنو تفريح  اندازه ي كافي وجود دارد.  اما به عكس در برنامه ي نا متعادل به بعضي از بخشهاي وسرگرمي به    زندگي كم تر يا بيشتر از حد لازم توجه مي شود.
 
  -5 چرا بايد بخشي از زندگي روزانه خود را به " عبادت  " اختصاص دهيد
   زيرا همه ی ما نياز داريم كه از طريق نماز ، دعا و خواندن قرآن با خداوند ارتباط برقرار كنيم.
  -6 چرا بايد در يك برنامه متعادل ،استراحت و خواب كافي وجود داشته باشد؟
  زيرا دير خوابيدن و كمبود خواب روي سلامتي جسم و روان ما تاثير بدي به جاي  ميگذارد،و نيز كم خوابي موجب خستگي ، بداخلاقي و كندي ياد گيري مي شود.
 -7 در يك برنامه متعادل روزانه،ساعات درس خواندن و كار كردن بايد به اندازه كافي باشد ، يعني چه؟
 يعني فرد نه آن قدر تنبلي كند كه درس يا كار را فراموش يا به آن ها كم توجهي كند و نه آن قدر در درس و كار غرق شود كه هيچ وقتي براي تفريح ارتباط با خانواده ودوستان و خويشان نداشته باشد.
، -8 چرا تفريح وسرگرمي براي انسان لازم است؟ چون باعث مي شود دوباره براي فعاليت هاي ديگر انرژي و نشاط پيدا كند.
-9 سخني از حضرت علي ابن ابي طالب )ع( درباره ي نتايج استفاده ي نادرست از فرصت هاي زندگي بنويسيد؟ حضرت علي )ع( فرموده اند :" از دست دادن فرصت موجب ندامت و اندوه است.

10- يك راه مناسب براي فهم بهتر اين موضوع كه آيا فعاليت هاي روزانه ي ما وقت كافي را به خود اختصاص داده اند يا خير، رسم .......... است.

 نمودار زندگي روزانه


-11 همه ما نياز داريم كه از طريق..........،.............،و.............. باخداوند ارتباط برقراركنيم 

و بايد u 1576 بخشي از زندگي روزانه ي خود را به اين كار اختصاص دهيم

.( نماز،دعا وخواندن قرآن)

-12 ) فعاليت  2
حضرت علي ابن ابي طالب (ع) فرموده اند: " از دست دادن فرصت موجب ندامت
واندوه است ".
الف( منظور از اين عبارت چيست؟

منظور از اين عبارت اين است كه بايد براي اوقات و فرصت هاي زندگي خود ارزش
قائل شويم و از آن ها براي انجام فعاليت هاي درست و مناسب استفاده كنيم ، چرا
كه در غير اين صورت ، براي شخص پشيماني و غم به جا مي ماند و زمان از دست رفته
ديگر به عقب باز نمي گردد.
فعاليت هاي جانبي:
از دانش آموزان بخواهيم درمورد چگونگي گذراندن اوقات فراغت درمحل زندگي شان اطلاعاتي را جمع آوري كنند.)از دوستان و آشنايان سوال كنند.
برنامه اوقات فراغت را در گروه نقد و بررسي كنند ونتايج را به كلاس ارائه دهند.
رسم نمودارهاي ترسيم شده در كلاس انجام بازي هفت سنگ يا ........درحياط مدرسه بعنوان يك بازي سالم براي
گذران اوقات فراغت.

[ جمعه نهم اسفند ۱۳۹۲ ] [ 18:27 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

روز امور تربیتی

هشتم اسفند سال روز تاسیس امور تربیتی و آغاز

 هفته تربیت اسلامی بر همه ی مربیان ومعاونان

پرورشی مبارک باد.

[ جمعه نهم اسفند ۱۳۹۲ ] [ 16:48 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

یک ماده مخدر جدید در بین دانش آموزان

ماده مخدر "بی تی" در بین دانش آموزان جولان می‌دهد.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، پدران و مادران باید به شدت مواظب باشند.

یک ماده مخدر جدید در سوپرمارکت‌ها!
ماده مخدر "بی تی" در بین دانش آموزان جولان می‌دهد.به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، پدران و مادران باید بشدت مواظب باشند. پان پراگ (بی تی BT) نام محصولی است خطرناک، اما بسیار ارزان که در بسته‌های سبزرنگ و به قیمت کم‌تر از ۵۰۰ تومان حتی در برخی سوپرمارکت‌ها نیز یافت می‌شود. محصول کشور هندوستان است که مخدرهای مشابه آن نیز در پاکستان و افغانستان تولید می‌شوند و دقیقاً همانند مخدر ناس، از طریق بزاق دهان مصرف می‌شود.هر چند پیش‌تر برخی رسانه‌ها اشاره‌ای به این قبیل ماده مخدر داشتند؛ اما به دلیل برخی کم توجهی‌ها هنوز این مخدر ارزان قیمت برای عمده مردم و جوانان ناشناخته است. مواد اولیه این محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه‌های معطر، ساخارین (ماده بسیار سرطان‌زا) و برای افزایش قدرت نشئه‌گی و سرخوشی ترکیبات مخدر و یا توهم‌زایی چون تریاک و حشیش و ترکیبات شیمیایی دیگر چون آرسینک، منیزیم، سرب و حتی داروهای روان گردان از قبیل اکستازی گزارش شده است.بزرگ‌ترین فاجعه این مخدر ویران‌گر که در بسته‌بندی‌های بسیار شیک و با طعم انواع میوه‌ها وجود دارد این است که اگر تریاک و حتی کراک و هروئین و سایر مواد مخدر سنتی و صنعتی، قشر بزرگ سال، جوان و یا حتی نوجوانان را مورد هجمه قرار داده‌اند؛ این سرطان بی‌صدا نوک پیکان شومش را به سمت کودکان و خردسالان دانش‌آموز نشانه رفته است و گویا قصد دارد تمام جامعه را شخم بزند.

[ پنجشنبه یکم اسفند ۱۳۹۲ ] [ 14:26 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

حذف

طی بخشنامه ای به کلیه استان ها

فصل ششم کتاب ریاضی ششم ابتدایی و

فصل های نهم و دهم کتاب ریاضی هفتم

برای مطالعه بیشتر در نظر گرفته شده است و معلمین و دبیران محترم برای سوالات پایان سال از این فصول سوالی طرح نخواهند کرد.

[ سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 19:36 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس چهاردهم هدیه ( راز موفقیت )پرسش های متن 

1- عوامل مهمی که مارا به موفقیّت می رساند چیست ؟ 

کوشش و پشتکار 

2- خداوند در قر آن درباره ی تلاش و کوشش چه فر موده است؟ 

برای انسان جز آنچه تلاش کرده(هيچ نصيب و بهره ای) نيست . 

3- تلاش و کوشش در چه صورتی موفقیت را به دنبال خواهند داشت ؟ 

در صورتی موفّقيّت را به دنبال دارند که با نظم و برنامه ريزی همراه شوند. 

4- نظم وبر نامه ریزی در کارها یعنی چه ؟ 

يعنی ابتدا فعّاليّت هايی را که لازم است برای رسيدن به هدف انجام دهيم، مشخّص کنيم و سپس هر کاری را در وقت خود انجام دهيم و ترتيب کارها رعايت شود. 

5- حضرت علی عليه السّلام درمورد نظم در کارها چه سفارشی نموده است ؟ 

شما را به رعايت نظم در انجام کارهايتان سفارش می کنم. 


فکر کن و بگو 

ما انسان ها از زندگی مورچه ها چه درس های ديگری می توانيم بگيريم؟ 

می توانیم درس بگیریم که بایکدیگر اتحاد داشته باشیم برای آینده تلاش وکوشش کنیم و در انجام کار ها صبر و پایداری و حوصله داشته باشیم. 

[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 18:24 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس سیزدهم هدیه ( عید مسلمانان )


پرسش های متن 

1- کدام پیامبران مأمور تجدید بنای خانه ی خدا در مکه شدند ؟ 

دو پيامبر بزرگ خدا، حضرت ابراهيم و اسماعيل مأمور شدند که خانه ی خدا را در مکّه تجديدبنا کنند. 

2- پس از حضرت ابراهیم مشرکان چه کردند ؟ 

پس از حضرت ابراهيم، مشرکان مکّه بت های خود را در خانه ی کعبه قرار دادند و هنگام طواف در برابر آن ها تعظيم می کردند. 

3- خداوند درمورد کعبه به حضرت محمّد بعد از رسیدن به پیامبری چه فرمانی داد؟ 

خدا به او دستور داد خانه اش را از بت ها پاک کند و آن را مخصوص عبادت خدا پرستان قرار دهد. 

4- آداب زیارت خانه خدا چیست ؟ 

مسلمانان پيش از ورود به مکّه، لباس اِحرام می پوشند و با لباسی يکسان وارد مسجد الحرام می شوند. سپس به دور خانه خدا هفت دور طواف می کنند، به سمت کعبه نماز می خوانند و آن گاه فاصله ی ميان دو کوه صفا و مَروِه را نيز هفت بار طی می نمايند ودر روز عيد قربان به فرمان خدا گوسفندی قربانی می کنند. 

5- مسلمانان در روز عید فطر چه کاری انجام می دهند ؟ 

مسلمانان در آن روز به عنوان زکات، پولی به نيازمندان می دهند. 

6- عید ما مسلمانان چه ویژگی دارد ؟ 

ویژگی عید ما مسلمانان این است که فقيران نيز شاد و خوش حال شوند. 

7- در روز عید فطر و قربان چه آدابی را انجام می دهیم ؟ 

در روزهای عيد فطر و عيد قربان، غسل می کنيم، بهترين لباس های خود را می پوشيم و دو رکعت نماز عيد می خوانيم.
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 18:21 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

صابون مایع بسازیم

صابون مایع بسازیم!

آیا پوست دست شما به صابون مایع حساسیت دارد؟ آیا دلتان می خواهد صابون مایع دلخواه خودتات را بسازید؟ پس با ما همراه شوید تا گام به گام از یک صابون جامد صابون مایع دلخواهتان را بسازید!

صابون مایع بسازیم!

با انجام این کار شما می توانید از مزایای هر دو صابون به طور همزمان استفاده نمایید. از یک سو نگهداری صابون جامد راحت تر بوده و همچنین معمولا سازگاری بیشتری با پوست دست دارد و از سوی دیگر بسیاری از افراد صابون مایع را به دلیل بهداشت آن ترجیح می دهند. با انجام این کار موفق می شویم رضایت هر دو گروه را تامین کنیم!

 

وسایلی که برای انجام ین کار نیاز دارید عبارتند از:

صابون مایع بسازیم!

یک عدد صابون جامد

صابون مایع بسازیم!

یک عدد رنده

صابون مایع بسازیم!

یک لیوان آب

صابون مایع بسازیم!

 قابلمه کوچک و یا هر ظرف دیگری که بتوان روی شعله قرار داد

صابون مایع بسازیم!

 یک عدد ترازو (جهت اندازه گیری وزن صابون)

صابون مایع بسازیم!

 یک عدد بطری خالی صابون مایع

صابون مایع بسازیم!

ابتدا مقدار صابونی را که می خواهیم استفاده نماییم، وزن می نماییم. در این جا بطری خالی ما 400 میلی لیتر ظرفیت داشت بنابراین ما در حدود 120 گرمصابون جامد نیاز داشتیم (برای تهیه تقریبا یک لیتر صابون مایع به حدود 300 گرم صابون جامد نیاز داریم). از طرف دیگر میزان آبی که لازم داریم در حدود چهار برابر وزن صابون جامدمان است. در این جا ما در حدود 2 لیوان آب که معادل 480 گرم می شود را استفاده نموده ایم.

 

در گام بعدی صابون را رنده نموده، در ظرف فلزی (قابلمه) ریخته و با آب مخلوط می کنیم. توجه کنید که با توجه به نوع صابون رنده کردن آن ممکن است ساده یا دشوار باشد. اگر صابونتان خیلی سفت بود می توانید آن را تکه تکه نموده و ودر مخلوط من همراه با آب بریزید.

صابون مایع بسازیم!صابون مایع بسازیم!
صابون مایع بسازیم!

اکنون قابلمه را بر روی حرارت گذاشته و مرتب هم بزنید تا به جوش آید. هم زدن مدام مخلوط برای جلوگیری از گلوله گلوله شدن آن خیلی مهم است. بعد از آنکه مخلوط جوشید شعله را به حداقل رسانده تا از کف کردن آن جلوگیری کنیم و آن را در حدود 10 الی 15 دقیقه به همین حال بگذارید. دقت کنید اختصاص دادن این زمان بسیار مهم است وگرنه مخلوط آب و صابون بعدا از هم جدا می شوند.

صابون مایع بسازیم!صابون مایع بسازیم!
پس از اینکه مخلوط به اندازه کافی جوشید، آن را از روی حرارت برداشته و حدود یک ساعت به آن زمان داده تا به تدریج خنک شود. البته در این مدت حتما باید هر از گاهی آن را هم بزنید تا گلوله گلوله نشود!
بعد از آنکه دمای آن مناسب شد، صابون مایع شده را در ظرف مخصوص بریزید.
صابون مایع بسازیم!

خب! خسته نباشید! صابون مایع دلخواه شما آماده است. می توانید از آن به راحتی استفاده نمایید.

صابون مایع بسازیم!

بعد از چند ساعت زمان مشاهد می کنید که رنگ صابون تغییر خواهد کرد و اگر نسبت آب به صابون را درست رعایت کرده باشید غلظت صابون شما کاملا مناسب مصرف خواهد بود. در غیر این صورت یا بیش از حد رقیق است که باید دوباره در قابلمه ریخته و به آن صابون اضافه کنید، یا خیلی غلیظ است که با حل کردن مقداری آب گرم و هم زدن می توان آن را تنظیم کرد.

می توانید از صابون های گیاهی همچون صابون زیتون، برای تهیه یک صابون مایع مناسب پوستتان استفاده نمایید.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

[ سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 15:21 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

تحول سال جدید

لحظه تحویل سال ۱۳۹۳ هجری شمسی


پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ ؛

 ساعت ۲۰:۲۷:۰۷

مطابق ۱۸ جمادی‌الاولی ۱۴۳۵ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۱۴

میلادی

نام سال : اسب

[ سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 14:33 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس دوازدهم هدیه ( احکام سفر )


پرسش های متن 

1- آیه 11 سوره انعام ما را به چه چیزی سفارش می کند ؟ 

(ای پيامبر به مردم) بگو: در زمين سفر کنيد. 

2- پیامبر درباره سفر کردن چه فر موده اند ؟ 

سفر کنيد، تا سالم بمانيد. 

3- نماز مسافر چگونه است و به آن چه می گویند ؟ 

مسافر بايد نمازهای چهار رکعتی ظهر، عصر و عشا را دو رکعتی بخواند. به اين کار شکسته خواندن نماز گفته می شود. 

4- چه مواقعی می توانیم نماز شکسته بخوانیم ؟ 

اگر کسی تصميم داشته باشد به جايی برود که از محلّ سکونتش، بيش از ۲۲ کيلومتر فاصله دارد، 
بايد نمازش را شکسته بخواند. اين در صورتی است که بخواهد کمتر از ده روز آنجا بماند؛ امّا اگر 
بداند ده روز يا بيش تر در آن مکان می ماند، ديگرنمازش شکسته نيست و از همان اوّل بايد نماز را کامل بخواند.
 

5- کدام مسافرمی تواند روزه بگیرد و کدام مسافر نمی تواند ؟ 

مسافری که نمازهای چهار رکعتی را شکسته می خواند، نبايد روزه بگيرد ولی مسافری که نمازش را کامل می خواند، بايد در سفر هم روزه بگيرد. 

6- حکم روزه برای مسافری که پیش از ظهر یا بعد از ظهر سفر خود را آغاز کند چیست؟ 

اگر روزه دار بعد از ظهر مسافرت کند، روزه اش درست است و اگر پيش از ظهر مسافرت کند، روزه اش باطل می شود. 

7- اگر مسافر بعد از ظهر به محل سکونتش برسد روزه او چگونه خواهد بود ؟ 

اگر مسافر بعد از ظهر به محل سکونتش برسد، نمی تواند آن روز را روزه بگيرد. ولی اگر پيش از ظهر برسد،چنان چه کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده است، بايد آن روز را روزه بگيرد. 

8- حکم کسی که به خاطر مسافرت نتوانسته است روزه بگيرد چیست ؟ 

کسی که به خاطر مسافرت نتوانسته است روزه بگيرد ، بايد پس از ماه مبارک رمضان قضای آن ها را بجا آورد،يعنی به تعداد روزهايی که روزه نگرفته است، روزه بگيرد. 

گفت و گو کنید 

خانواده ی سعيد در تهران ساکن هستند.در موارد زير، نماز سعيد شکسته است يا کامل؟ 

- آن ها به همراه پدر و مادر خود برای زيارت امام رضا (عليه السّلام) به مشهد رفته اند و می خواهند7 روز در آنجا بمانند.
 شکسته 

- با خانواده ی خود، ۵ کيلومتر از شهر برای تفريح خارج شده است. کامل 

- برای ديدن مادر بزرگ به اصفهان رفته اند و قصد دارند دو هفته آنجا بمانند . کامل 

[ یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 18:13 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس یازدهم هدیه ( پاداش بزرگ )
پرسش های متن 
1- احکام محرم و نامحرم را از چه زمانی باید انجام داد ؟ 
پس از رسيدن به سن تکليف و بلوغ 

2- برای رعایت حکم محرم و نامحرم چه باید کرد ؟ 

مردان نبايد به زنان نامحرم نگاه کنند و زنان هم نبايد بدون حجاب در برابرمردان نامحرم ظاهر شوند. 

3- چه کسانی به ما محرم و چه کسانی به ما نامحرم هستند؟ 
پدر، مادر، خواهر، برادر ، پدر بزرگ ، مادر بزرگ ، بچّه های برادر و خواهر ، عمو، عمه، دايی و خاله به ما محرم هستند و همسر برادر و خواهر و دایی و خاله و عمو وعمه و فرزندان آن ها به ما نامحرم هستند . 
4- حجاب، همانند........... يکی از ...........است و رعايت آن انسان را ..........می رساند. 

نماز - واجبات دين - به بهشت 

5- حجاب برای دختران چگونه است ؟ 

دختر خانم ها بايد موی سر و تمام بدن خود را از نامحرم بپوشانيد، امّا پوشاندن صورت ودست ها تا مچ واجب نيست. هم چنين پوشيدن هر گونه لباسی که توجّه نامحرم را جلب کند، حرام است. 
کامل کنید 

در جدول زير چه کسانی نسبت به مريم و حميد محرم و چه کسانی نامحرم اند. در خانه های خالی بنويسيد. 
نسبت به مریم -دایی (محرم ) ، پسر عمو (نامحرم ) ، شوهر خواهر (نامحرم )، عمو (محرم ) ،پسر خاله (نا محرم ) ،پسر برادر (محرم ) ، شوهر عمه (نامحرم )  
نسبت به حمید - دختر عمو (نامحرم ) ،خاله (محرم ) ،دختر دایی (نامحرم ) ،دختر خواهر (محرم ) ،زن عمو ( نا محرم ) ، دختر برادر (محرم ) ،زن برادر ( نا محرم ) 
گفت و گو کنید 
سعيده تازه به سن تکليف رسيده است. با جدا کردن موارد صحيح از غلط به او کمک کنيد تا احکام خود را به درستی ياد بگيرد: 
- او بدون جوراب به خانه ی شوهر عمّه ی خود می رود. اشتباه 
- عمويش به خانه ی آن ها آمده است و او بدون روسری از او پذيرايی می کند. صحیح 
- در حضور نامحرم وضو می گيرد. اشتباه 

[ یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 18:11 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس نهم علوم ( سفر انرژی)پرسش های متن 

1- برای انجام چه کارهايی به انرژی نياز داريد؟ 

راه رفتن - بر داشتن اجسام - ورزش کردن – و.... به طور کلی برای انجام هر کاری به انرژی نیاز داریم. 

آزمایش کنید 

فعّاليّت های زير را انجام دهيد و بگوييد در هر مورد انرژی چه تغييری می کند؟ 

1- دست های خود را به هم مالش دهيد تا احساس گرما کنيد.
 

انرژی حرکتی ماهیچه های دست ما بر اثر نیروی اصطکاک به گرما تبدیل می شود. 

2- فرفره ی کاغذی را بالای منبع گرما(بخاری)قرار دهيد تا به چرخش درآيد. 

انرژی گرمایی بخاری به انرژی حرکتی در فرفره تبدیل می شود. 

3- با مداد بر لبه ی ليوان ضربه بزنيد تا صدا توليد شود. 

انرژی حرکتی دست ما به وسیله مداد به لیوان منتقل می شود و به انرژی صوتی تبدیل می شود. 

4- توپی را مطابق شکل پرتاب کرده تا با اسباب بازی ها برخورد کند و آن ها را به حرکت در آورد. 

انرژی حرکتی دست ما به توپ منتقل می شود و توپ را به حرکت در می آورد و در بر خورد توپ با اسباب بازی ها این انرژی حرکتی از توپ به اسباب بازی ها منتقل می شود. 

5- بر روی طبل پلاستيکی چند دانه برنج بريزيد و سپس در نزديکی پوسته ی طبل صدای محکمی ايجاد کنيد. 

انرژی صوتی کنار طبل مولکول های هوا را به حرکت در می آورد و به انرژی حرکتی تبدیل می شود و حرکت مولکول های هوا به طبل منتقل شده و طبل را به لرزش در می آورد و لرزش طبل باعث لرزش دانه های برنج می شود.( صوتی به حرکتی و سپس حرکتی به حرکتی) 

2- چند شکل از انرژی را نام ببرید ؟ 

انرژی به شکل های گوناگون مانند انرژی حرکتی، گرمايی، نورانی و صوتی ديده می شود و دائماً ازشکلی به شکل ديگر تغيير می کند. 

3- انرژی مواد خوراکی از کجا به دست می آيد؟ 

از نور خورشید است که در گیاهان سبز غذا ساخته می شود و در آن ها ذخیره می شود. 

4- انرژی نورانی خورشید به چه شکلی در گیاهان ذخیره می شود ؟ 

انرژی شیمیایی 

5- انرژی شیمیایی چیست ؟ 

انرژی ذخیره شده در گیاهان و میوه ها و سوخت هایی مانند زغال سنگ ، نفت ، گاز طبیعی و چوب را انرژی شیمیایی گویند. 

6- انرژی شیمیایی بیش تر به چه انرژی هایی تبدیل می شود ؟ 

ااین انرژی در اثر سوخت ساز در بدن ما یا به هنگام سوختن سوخت هایی مانند 
زغال سنگ ، نفت ، گاز طبیعی و چوب به شکل های مورد نیاز ما مانند گرما و حرکت تبدیل می شوند .
 

7- چه چيزهايی می توانند انرژی ذخيره کنند؟ 

گیاهان و میوه ها – سوخت های فسیلی - باطری - مواد منفجره 

8- وقتی چراغ قوه يا اسباب بازی متحرک را به کار می اندازيد، انرژی چگونه تغيير می کند؟ 

در چراغ قوه انرژی پتانسیل شیمیایی ذخیره شده در باطری به انرژی نورانی تبدیل می شود و در اسباب بازی حرکتی، این انرژی به انرژی حرکتی تبدیل می شود. 

ایستگاه فکر 
بعضی مواد مانند مواد غذايی و سوخت ها به طور طبيعی انرژی ذخيره می کنند و بعضی از وسايل هم مانند باتری ها می توانند انرژی ذخيره کنند. آيا تاکنون مواردی مشاهده کرده ايد که بتوان در جسمی انرژی ذخيره کرد؟ چگونه؟ 

بله اگر فنر را فشرده کنیم در آن انرژی ذخیره می شود و همین طور اگر زه کمان را بکشیم در آن انرژی ذخیره شده است . 

آزمایش کنید 

1-ظرف آبی تهيّه کنيد و سنگ کوچکی را ابتدا از ارتفاع ٢٠ سانتی متری و سپس از ارتفاع ٤٠ سانتی متری و بار سوم از ارتفاع ٦٠ سانتی متری داخل ظرف رها کنيد. چه مشاهده می کنيد؟ 

وقتی سنگ به داخل آب می افتد آب به اطراف پخش می شود و هر چه ارتفاع بیش تر می شود آب با شدت بیش تری با اطراف پرت می شود. 

2- در کدام ارتفاع آب بيش تری به اطراف پاشيده می شود؟ 

در ارتفاع 60 سانتی متری 

3-آيا بالابردن سنگ باعث ذخيره شدن انرژی در آن می شود؟ 

بله و هرچه سنگ را بالا تر ببریم انرژی بیش تری در آن ذخیره می شود. 

4-در چه نوع فعّاليّت ها و ورزش هايی بالارفتن باعث ذخيره شدن انرژی می شود؟ 

وزنه بردای - اسکی پرشی – چتر بازی - شیرجه 

آزمایش کنید 

1-يک اسباب بازی کوکی(فنردار)تهيّه کنيد و آن را کوک کرده و رها کنيد. 

وقتی اسباب بازی را کوک می کنیم فنر آن فشرده می شود در نتیجه انرژی در آن ذخیره می شود و زمانی که اسباب بازی را رها می کنیم انرژ ی آزاد شده و باعث حرکت اسباب بازی می شود. 

2-بار ديگر آن را بيش تر کوک کنيد. چه مشاهده می کنيد؟ 

این بار اسباب بازی با انرژی بیش تری حرکت خواهد کرد. 

3-در کدام حالت انرژی جسم پس از رها شدن بيش تر است؟ 

در حالت دوم چون انرژی ذخیره شده در فنر آن بیش تر است. 

ايستگاه فکر 

هنگامی که ماشين اسباب بازی يا عروسک خود را کوک می کنيد، چه انرژی هايی به يک ديگر تبديل می شوند؟ 

انرژی شیمیایی مواد غذایی که ما خورده ایم به انرژی حرکتی ماهیچه ها تبدیل خواهد شد سپس انرژی حرکتی ماهیچه های ما به صورت انرژی پتانسیل در فنر ذخیره می شود. 

9- انرژی آب ذخیره شده در پشت سد چگونه به انرژی الکتریکی تبدیل می شود ؟ 

وقتی آب از بالای آبشار سرازير می شود انرژی که به علّت قرار گرفتن در ارتفاع در آب ذخيره شده است با سقوط آب به تدريج به انرژی حرکتی تبديل می شود. سپس وقتی آب روی توربين می ريزد، اين انرژی به انرژی حرکتی توربين تبديل می شود. توربين هم با چرخش خود دستگاه مولد برق را به حرکت در می آورد و انرژی الکتريکی توليد می شود. 

10 – انرژی الکتريکی می تواند به انرژی های ......، ......،....... و ساير انرژی های مورد نياز ما تبديل شود و اين ......... دائماً ادامه پيدا می کند

1- صوتی 
2- حرکتی 
3- گرمایی 
4- تغییرات انرژی
 

11- آیا در بدن موجودات زنده هم نور و الکتریسیته تولید می شود نام ببرید ؟ 

تبديل انرژی در بدن بعضی از موجودات زنده می تواند باعث توليد نور يا الکتريسيته شود. کرم شب تاب در شب از خود نور می دهد. مارماهی و سفره ماهی می توانند از خود برق توليد کنند و به اين وسيله دشمن را از خود دور کنند. 

ايستگاه فکر 

1-آيا می توانيد وسيله يا پديده ای معرّفی کنيد که در آن دو تبديل انرژی انجام پذير باشد؟ 

در تلویزیون انرژی الکتریکی به انرژی نورانی و انرژی صوتی تبدیل می شود 
در بخاری نیز انرژی پتانسیل سوخت فسیلی به انرژی گرمایی و انرژی نورانی تبدیل می شود.
 

2- تصور کنيد انرژی نتواند از يک شکل به شکل ديگر تغيير يابد. مثلاً هوای گرم نتواند فرفره را بچرخاند در اين صورت چه مشکلاتی پيش می آيد؟ 

کلیه فعالیت های را که بر اثر تبدیل انرژی از یک صورت به صورت دیگر انجام می دهیم دیگر نمی توانیم انجام دهیم مانند راه رفتن - ورزش کردن - استفاده از وسایل الکتریکی و خود رو ها و .... 

12- انرژی با چه واحدی اندازه گیری می شود ؟ 

انرژی با واحدی به نام ژول (j )اندازه گيری می شود . 

13- واحد انرژی مواد غذایی بر حسب چیست ؟ 

واحد انرژی روی مواد غذايی بر حسب کالری یا کیلو کالری است. 

14- هر کیلوکالری چند ژول است ؟ 

هر کیلوکالری مواد غذايی به طور تقريبی معادل ٤٠٠٠ ژول است.
[ یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 18:1 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

سخنرانی و کارگاه آموزشی


کاربرد ماشین حساب در آموزش ریاضی

همایش تکنولوژی در آموزش با همکاری انتشارات فاطمی و شرکت کاسیو ژاپن... 

یک روز با معلمان و مدیران مدارس تهران در همایشی که به نقش ماشین حساب در سیستم آموزشی کشور می پرداخت...از نکات جالب همایش حضور مولفان کتب درسی و یکی از استادان دانشگاه استرالیا بود... از اون مهمتر ماشین حساب فنی مهندسی بود که به هر یک از حضار هدیه داده شد.

[ شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 22:32 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

تعطیلی

پسرهاي گلم سلام

اميدوارم تعطيلات زمستوني خوبي داشته باشيدو

تواين هواي سردوبرفي حسابي مواظب خودتون باشيد.با توحه به تعطیلی 

فردا،برای تکالیف پیک ها را باز نگری کنید و درس اجتماعی ،هدیه آسمانی ، و فارسی

 و علوم را پیش خوانی کنید و روزی 10 تمرین ریاضی حل کنید .


با تشکر از شما 

[ سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 19:22 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

به علت بارش برف و یخبندان؛

مدارس مناطق 19 گانه تهران به عت بارش برف روز سه شنبه 15/11/92 تعطیل است

[ سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 6:56 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

آزمون ورودی مدارس خاص

دستورالعمل آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان
دستورالعمل آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی 94-93 اعلام شد


داغ ترین خبرها برای این آزمون:

درس ها و ضریب ها و تعداد سوالات برای ششمی های ورود به دوره اول متوسطه:

آموزش قرآن و هدیه های آسمان/10سوال /ضریب 2

فارسی و مهارت های خوانداری و نوشتاری/15سوال/ضریب 2

مطالعات اجتماعی /5سوال/ضریب 1

تفکر و پژوهش/5سوال /ضریب 1

علوم تجربی /15سوال/ضریب 2

ریاضی /20 سوال/ضریب 3

جمع/70سوال ......................نمره کل اکتسابی شما150......................مدت آزمون80 دقیقه

منبع سوالات فقط کتاب های درسی ششم در سطوح بالای شناختی

قابل توجه دوقلو های هم جنس شرکت کننده در آزمون:

درصورتی که یکی از دو قلو ها امتیاز لازم را برای ورود به تیزهوشان به دست آورد همزاد او برای ورود به همان مدرسه باید حداقل 80درصد نمره ی آخرین پذیرفته شده در همان مدرسه را کسب کند!

[ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 22:24 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

انسان ها صفر هايي هستند كه هر چقدر هم پيش هم جمع بشن بازم صفرن ولي وقتي يه يك بياد اولشون ميشن تمام هستي و ارزشمند ميشن
اين يكي همون خدا است
.     دكتر علي شريعتي

آيا از ميزان هوش (iq) خود مطلع هستيد؟ به نظر شما بهره هوشي تان بالا است؟ اگر فكر مي كنيد كه از هوش بالايي برخوردار هستيد، حتما اين بازي Math IQ Free را  دانلود كنيد. بازي با طرح سوالات رياضي سعي مي كند، ذهن شما را به چالش بكشاند. براي پاسخگويي به سوالات نرم افزار بايد از iq بالايي بهره ببريد. سعي كنيد سوالات برنامه را كمترين زمان ممكن پاسخ دهيد، تا بالاترين امتياز را كسب كنيد. شما مي توانيد نتايج به دست آمده را در مقياس جهاني مقايسه و رتبه ي هوشي خود را در بين شركت كنندگان پيدا كنيد. همچنين اين بازي مي تواند ابزار مناسبي براي آموزش درس رياضي به كودكان باشد.

 
حجم بازي: 2.5 مگابايت
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
[ جمعه یازدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 17:17 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

ادعای جدید چینی ها

ادعاي جديد چيني ها

 

65=64

 

شايد باور كردنش سخت باشه! ولي طبق استدلالي كه در اين تصوير متحرك توسط چيني ها بيان شده 65=64

 

 

[ سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 18:11 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

روش يادگيري رياضي


براي آنكه بتوانيد رياضي را بهتر بخوانيد، بهتر بفهميد، بهتر ياد بگيريد و بيشتر با آن دوست شويد، بيست نكته زير را بخوانيد و به كار ببريد:

۱-به خاطر داشته باشيد كه يادگيري درس رياضي حتما بايد در كلاس انجام گيرد، زيرا يادگيري اين درس به شدت وابسته به معلم است.

۲- براي يادگرفتن رياضيات داشتن تمركز الزامي است. پس به هنگام يادگيري سر تا پا گوش باشيد. به ويژه اينكه دبير رياضي از معدود دبيران پشت به كلاس است، زيرا دائما مجبور به استفاده از تخته براي نوشتن است.

۳- به توضيحات دبير يا مدرس رياضي بايد كاملا دقت كنيد، زيرا چكيده ي چند سال تجربه و انتقال مطلب به همراه منطق رياضياتي درس را تواماً ارائه مي كند.

۴- مراحل محاسباتي هر تمرين را به زبان خودتان براي خودتان بازگويي كنيد و راهنما و خود آموز خاص خودتان را در هر مبحث بنويسيد.

۵- از عدم توانايي يا مهارتتان در حل تمرينها و مسائل نترسيد و دلسرد نشويد، بلكه با شعف تمام با آن برخورد كنيد، زيرا با پي بردن به ضعف ها و نقص هايتان نيمي از عيب را رفع كرده ايد.

۶- به هنگام حل تمرين حدس بزنيد كه چگونه سؤال يا سؤالات مشابهي ممكن است در امتحان بيابيد.

۷- در انجام تمرينهاي هندسه، درك اين كه قضيه از شما چه چيزي را مي خواهد، مهم است. هر چه راههاي بيشتر و جديدتري براي بيان محتواي قضايا، تعاريف و اصول موضوعه پيدا كنيد، هندسه را بهتر فهميده ايد.

۸- رياضي سيري پلكاني دارد.بنابراين آمادگي مهارتي در انجام مفاهيم قبلا آموخته شده و درك آنها پيش نياز درك مفاهيم رياضي بعدي است.

۹- در كلاس درس رياضي فعال باشيد. دقت كنيد، سؤال كنيد، تمرين كنيد، مراحل محاسباتي را ثبت كنيد.

۱۰-موقع يادگيري تلاش كنيد ساختار رياضي، ارتباطات، روابط اجزاء و منطق رياضي حاكم بر آن، كاربردها و ساير ويژگي هاي نظري مطلب را بفهميد.

۱۱- با خودسنجي در تمرين هاي رياضي، بلافاصله علل ناكامي و عدم موفقيت خودتان در مقابله با تمرين را ريشه يابي كنيد. مثلا اين ناكامي ناشي از اين باشد كه:

الف) در درك و فهم رياضياتي تمرين مورد نظر مشكل داريد.

ب) در حل تمرين يا تمرين هاي مورد نظر مشكل داريد.

ج) تمرين هايي كه انجام داده ايد به حد كفايت و لازم نبوده است.

۱۲- تمرين هاي رياضي را يك ضرورت و نه اجبار تلقي كنيد و با داشتن نگرش مثبت به اين تكاليف و هدفمند بودن از تمرين هاي رياضي استفاده بيشتري ببريد.

۱۳- فقط به تمرين هاي موجود در كتاب درسي بسنده نكنيد، بلكه از كتاب هاي ويژه حل تمرين يا به اصطلاح كتاب كار هم استفاده كنيد.

۱۴- اصل اساسي در انجام تمرين هاي رياضي استفاده از استدلال قياسي است. نسبت به اين مساله حساس و واقف باشيد تا سرعت كارتان زياد شود.

۱۵- هيچ گاه به هنگام خستگي به ادامه تمرين رياضي نپردازيد، زيرا خستگي باعث كاهش دقت و تمركزتان شده و ضريب خطاها و ناكاميتان را بالا مي برد.

۱۶- رياضي مثل هر علم ديگري زبان خاص خودش را دارد. اين زبان را بفهميد و بياموزيد تا از ارتباط با رياضي لذت بيشتري ببريد. زبان رياضي مجموعه اي از اعداد، علائم و نمادها، حروف، اشكال و روابط بين آنهاست.

۱۷- يكي از موانع درك رياضي، نداشتن تصور رياضياتي مثبت از خود است. اين موانع ممكن است در درك رياضي، در تمرين رياضي، در امتحان رياضي دادن يا در تست رياضي زدن باشد. با تلاش و تمرين سعي كنيد بر اين موانع غلبه كنيد.

۱۸-اصول حل مساله را ياد بگيريد و به كار ببريد. اين اصول شامل موارد زير است:

۱) مساله را بفهميد. يعني فرض ها و شروط مسأله را درك كنيد. داده ها و مجهول ها را روي كاغذ بياوريد، ترسيم كنيد يا مجسم كنيد.

۲) ارتباط منطقي ميان داده ها، شروط مسأله و مجهول را پيدا كنيد.

۳) راه حل ها را پيدا كنيد.

۴) عمليات را اجرا كنيد و محاسبات لازم را انجام دهيد.

۵) جوابهاي به دست آمده را وارسي كنيد و از صحت آنها مطمئن شويد.

۶) راه حل هاي كوتاه تر يا متفاوت را پيدا كنيد.

۱۹- هرگز قبل از حصول اطمينان از يادگيري متن و جوهره ي درس به سراغ انجام تمرين نرويد، زيرا احتمال ناكام شدن و عدم موفقيتتان زياد خواهد بود.

۲۰- هرگز به سراغ حل المسائل نرويد مگر آنكه قبلا:

۱-كتاب درسي را خوانده باشيد.

۲-جزوه درسي تان را دقيق مطالعه كرده باشيد.

۳-از كتاب كمك درسي يا نوار يا سي دي آموزشي استفاده كرده باشيد.

۴-از معلم تان براي رفع اشكال كمك گرفته باشيد.

۵-به دوستانتان يا همكلاسي هاي برتر براي رفع اشكال مراجعه كرده باشيد.

۶-از اعضاء خانواده يا ديگران كمك گرفته باشيد.

 

[ سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 18:10 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس دهم هدیه ( راه تندرستی )


پرسش های متن 

1- پیشوایان دین انجام چه ورزش هایی را سفارش کرده اند ؟ 

تيراندازی ، شنا، اسب سواری و کشتی 

گفت و گو کنید 

شما برای حفظ سلامتی خود چه کارهايی را انجام می دهيد؟ 

درست غذا می خوریم – ورزش می کنیم - بهداشت را رعایت می کنیم – به موقع می خوابیم
 وصبح زود از خواب بر می خیزیم. 

2- اگر ما به کار هایی که باعث سلامتی ما می شود بی توجه باشیم دچار چه مشکلاتی خواهیم شد ؟ 

بدن ما ضعيف و ناتوان شده و توان مقاومت در برابر بيماری های مختلف را از دست می دهد. 

3- در دین ما چه چیز هایی نکوهش شده است ؟ 

در دين ما، ضعف و ناتوانی و سستی و تنبلی نکوهش شده است. 

4- حضرت محمد در مورد توانمندی مؤمنان چه فرموده است ؟ 

مؤمن قوی و نيرومند، بهتر از مؤمن ضعيف و ناتوان است. 

5- چگونه می توانیم شکرانه ی سلامتی را به جا آوریم ؟ 

يکی از را های شکرانه سلامتی اين است که به افراد ضعيف و ناتوان جامعه کمک کنيم. 

6- حضرت علی (ع) برای سلامتی خود از خداوند چه می خواست ؟ 

خدايا! به اعضای بدنم، برای خدمت در راه خودت توانايی بده. 

فکر کن و بگو 

به نظر شما ورزش کردن به جز حفظ سلامتی و تندرستی چه فايده هايی برای ما دارد؟ 

باعث می شود که اوقات فراغت پرباری داشته باشیم – روحیه شادابی داشته باشیم. باعث شادی و نشاط ما می شود و دنیا را زیبا می بینیم 

پاسخ این سوالات را بنویسید 
1- یکی از واجبات نماز که بعد از رکوع می آید .   (سجده )
2- نام گلی که یاد آور شهیدان است .  (لاله )
3- قبل از نماز گفته می شود و اعلام کننده وقت نماز است .(اذان )
4- نام کسی که همه یمسلمانان منتظر آمدنش هستند .  (مهدی )
5- این بیت را کامل کنید
شکرانه ی..بازوی ..... توانا                   بگرفتن دست ...ناتوان ........ است   
6- یکی از فرزندان حضرت یعقوب (ع) که مورد حسادت برادرانش قرار گرفت . (یوسف )
7- رسول اکرم (ص)  دو نعمت است که ارزش آنها در نزد مردم ناشناخته است .(سلامتی و امنیت )
جواب (سلامتی )
گفت و گو کنید 
برای شکرانه سلامتی چه راههای دیگری می شناسید 
1- وقتی دوست شما بیمار می شود (به عیادت او برویم )
2- هنگام غذا خوردن  (شکر خدا را بگوییم )
3- به افراد ضعیف و ناتوان کمک کنیم 
4- از پدر و مادر پیر و ناتوان خود نگهداری کرده و به آنها احترام بگذاریم 


[ جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 15:49 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس نهم هدیه ( آداب زندگی )
پرسش های متن 

1- بخشی از آدابی که پيامبر در ارتباط خود با ديگران رعايت می کرد را بنویسید. 
در سلام کردن بر آن ها پيشی می گرفت. هميشه لبخند بر لب داشت در کنار مردم می نشست و برای خود جای مخصوصی نداشت. خوش رو و خوش اخلاق بود به سخنان دیگران گوش می داد از مهمان به خوبی و احترام پذیرایی می کرد. 
2- آداب معاشرت چیست ؟ 
به رفتارهايی که ما هنگام روبه رو شدن با ديگران و برای رعايت ادب در برابر آنان انجام می دهيم، آداب معاشرت می گويند. 
3- رعایت آداب معاشرت نشانه ی چیست ؟ 
رعايت اين آداب نشان دهنده ی احترامی است که ما به فرد مقابل خود می گذاريم. 
4- در قرآن درباره آداب معاشرت چه سفارشی شده است ؟ 
با مردم به نيکی سخن بگوييد. 
5- انجام دادن آداب معاشرت می تواند باعث چه چیز هایی بشود ؟ 
عمل به آداب معاشرت می تواند صميميّت و مهربانی را در بين ما افزايش دهد و جلوی برخی ناراحتی ها و کدورت ها را بگيرد. 
6- چند نمونه از آداب معاشرت که دردین ما وجود دارد را بنویسید ؟ 
1- سكوت به هنگام صحبت ديگران 
2- درگوشى صحبت نكردن 
3- دورى از مسخره كردن 

4- احترام به بزرگ ترها 
7- در هنگام صحبت با ديگران چگونه باید عمل کنیم ؟ 
آرام سخن بگوييم، صدای خود را بلند نکنيم و با داد و فرياد حرف نزنيم. وقتی کسی با ما صحبت می کند، نيز مراقب باشيم سخن او را قطع نکنيم. 
8- پیامبر در مورد قطع کردن سخن دیگران چه فر موده است ؟ 
هرکس سخن ديگری را قطع کند، گويا به صورتش چنگ زده است . 
9- چرا در جمع نباید در گوشی صحبت کرد ؟ 
زيرا دیگران فکر می کنند که ما درباره ی آن ها حرف می زنيم و اين کار موجب ناراحتی آنان می شود . 
10 – خداوند در قر آن درباره صحبت در گوشی چه فر موده است ؟ 
درگوشی صحبت کردن، از کارهای شيطان است. 
11- پیامبر در باره احترام به بزرگتر ها چه فر مده است ؟ 
احترام به سالمندان، احترام گذاشتن به خداوند است. 
12 – چند نمونه از مواردی که برای احترام به بزرگتر ها باید رعایت کرد بنویسید ؟ 
جلوتر از بزرگ ترها حرکت نکنيم، هنگام نشستن به آن ها پشت نکنيم، پای خود را پيش آن ها دراز نکنيم و از هر کاری که بی احترامی به آن هاست.

[ پنجشنبه سوم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 13:55 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس هشتم هدیه ( دوران غیبت )


پرسش های متن 

1- پیامبر در مورد امام زمان به مردم زمان خود چه فرمودند ؟ 

وقتی رسول خدا نام دوازده امام را برای مردم بيان می کرد، به آن ها فرمود: آخرين امام که نامش مهدی است، با ظالمان مبارزه می کند و حکومت های ستمگر را از بين می برد. 

2-پس از شهادت امام عسکری(عليه السّلام)چه اتفاقی برای امام مهدی (ع) افتاد ؟ 

امام مهدی، به فرمان خداوند از چشم مردم پنهان شد، تا هر زمانی که خدا بخواهد و مردم آمادگی داشته باشند، قيام کند و جهان را پر از نيکی و عدالت سازد. 

3- امام مهدی در دوران غیبت خود چگونه مردم را راهنمایی می کرد ؟ 

امام مهدی(عليه السّلام)برای ارتباط خود با مردم در دوران غيبت، چهار نفر از عالمان دينی را برگزيد. 

4- پس از چهار نفری که برای ارتباط با امام تعیین شده بودن چه کسانی جانشین امام زمان شدند ؟ 

پس از آن چهار نفر، ايشان افراد خاصّی را با نام مشخّص، به عنوان جانشين خود معرّفی نکرده است؛ 
بلکه عالمان پرهيزگار و دين شناس هر زمان را به عنوان جانشينان خود قرار داده است. 

5- یکی از جانشینان امام زمان در دوره ی ما چه کسی بود و چه کرد ؟ 

يکی از اين جانشينان در روزگار ما، امام خمينی(ره) بود. مردم ايران، به رهبری اين عالم و مرجع بزرگ دينی توانستند حکومت ضدّ مردمی و ضدّ دينی شاه را سرنگون کنند و جمهوری اسلامی را به وجود آورند. 

6- در حال حاضر چه کسانی جانشینان امام زمان شناخته می شوند ؟ 

در زمان حاضر، مراجع تقليد دينی جانشينان امام زمان(عليه السّلام) شناخته می شوند. 

7- در زمان حاضر ، ما چرا باید به مراجع دینی رجوع کنیم ؟ 

برای آگاهی از احکام دين بايد به آن ها مراجعه کنيم و از دستوراتشان پيروی نماييم. 

8- رهبری جامعه اسلامی در حال حاضر در دست کیست ؟ 

رهبری جامعه ی اسلامی بر عهده ی يکی ازمراجع است که به عنوان ولی فقيه شناخته می شود. 
ولی فقيه با آگاهی کامل از دستورات دينی و شرايط سياسی و اجتماعی به اداره ی امور جامعه می پردازد. 


گفت و گو کنید . 

اگر برای شناخت وظايف دينی به مراجع تقليد مراجعه نکنيم، چه مشکلاتی برای ما پيش می آيد؟ 

در انجام دستورات دینی به اشتباه خواهیم افتاد و ممکن است به جای بندگی خدا به اشتباه به سرپیچی از بندگی خدا دچار شویم .


کامل کنید: 

پاسخ سؤالات زير را به ترتيب اعداد داده شده در جدول قرار دهيد. سپس حروف را به ترتيب کنار هم گذاشته و بخوانيد. جمله ی به دست آمده، يکی از سخنان امام زمان(عليه السّلام) می باشد.
 
[ پنجشنبه سوم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 13:53 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

میلاد پیامبر و امام جعفر صادق مبارک

ميلاد فرخنده پيامبر گرامي اسلام بر تمام مسلمين مبارك باد

 

 

اسم تو نور امـيد است و صفاي سينه هاست

دين تو اسلام عشق است و بدور از كينه هاست

روز ميـلادت شدم مست مي عرفان تو

آيه شرع است و حق است، خط به خط قرآن تو . . .


[ شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ ] [ 22:27 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

نوشیدنی معجزه گر:( ترکیب هویج ، چغندر و سیب)این نوشیدنی در زمانهای قدیم برای مدت های طولانی رایج بوده است
آقای سیتو به این نوشیدنی کاملا ایمان دارد ، او می خواهد که این مطلب به اطلاع تمام کسانی که مبتلا به سرطان هستند برسد


این نوشیدنی میتواند از بدن در مقابل رشد سلول های ناسالم محافظت نماید ، آقای سیتو قبلا مبتلا به سرطان ریه بوده است و یک متخصص طب گیاهی از وی میخواهد تا از این نوشیدنی برای درمان استفاده نماید

و وی برای مدت سه ماه بصورت پیوسته از این نوشیدنی استفاده مینماید و اکنون سلامتی خود را بدست آورده و میتواند بسبب استفاده از این درمان از زندگی خود لذت ببرد و امتحان آن برای شما نیزهیچ ضرری نخواهد داشت

این نوشیدنی معجزه گر بسادگی تهیه میگردد

مواد لازم (چغند رقند ، هویج و سیب از هر کدام یکعدد )
موارد فوق را با پوست قطعه قطعه کرده و سپس با هم در آبمیوه گیری قرار داده و پس ازآ بگیری بلا فاصله بنوشید .

این نوشیدنی در در مان امراض زیر موثر خواهد :

1-جلوگیری از رشد و تکثیر سلول های سرطانی

2-پیشگیری از بیماریهای کبد ، کلیه ، لوزالمعده و همچنین درمان زخم معده

3-تقویت ششها ، جلوگیری از حمله قلبی و فشار خون بالا

4- تقویت سیستم ایمنی بدن

5- مفید برای بینایی و همچنین رفع خستگی ، خشگی و قرمزی چشم

6- برای رفع خستگی ناشی از فعالیت های فیزیکی و همچنین درد های عضلانی

7- رفع مسمومیت ، کمک به حرکات روده و رفع یبوست که در نتیجه سلامت پوست و بشاش شدن آن را نیز بهمراه خواهد داشت

8- بهبودن مشکل بوی دهان ناشی از سوء هاضمه

9-کاهش دردهای دوران قاعدگی

این معجون فاقد هرگونه اثر سوئی بوده ، کاملا مغذی میباشد و براحتی جذب بدن میگردد ضمنا برای کاهش وزن نیز مفید است

بعد از دو هفته مصرف مستمر شما متوجه اثر آن بر روی سیستم ایمنی بدنتان خواهید شد ضمنا تاکید میگردد تا ثیر مفید آن مشروط به مصرف آن بلافاصله پس ازآبگیری میباشد

بهترین زمان مصرف :

آنرا بصورت ناشتا اول صبح و یک ساعت قبل از صبحانه میل نمایید و برای اثر مطلوبتر توصیه میشود دو بار در روز یک بار صبح و یکبار قبل از ساعت 5 یعد از ظهر میل نمایید .

هرگز از انجام آن پشیمان نخواهید شد همچنین انجام آن هزینه زیادی نخواهد داشت

[ شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ ] [ 19:35 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس مطالعات اجتماعی ششم

[ شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ ] [ 13:10 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

مدارس شنبه تعطیل نیست

مدارس، روز شنبه هفته آینده تعطیل نیست

ضمن تبریک ایام خجسته ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفرصادق(ع) به اطلاع می رساند مدارس سراسر کشور در تاریخ شنبه 28/10/92 دایر می باشد .

 و تمام کلاس های درس دایر خواهد بود.

ازدانش آموزانم می خواهم که برای گرفتن جزوه حتما به مدرسه بروند و به زودی جزوه اجتماعی را برایتان می گذارم 

[ پنجشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۲ ] [ 22:3 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

هدیه ها ی آسمانی پایه ششم

دانش آموزان عزیز ،سوال و جواب ده درس هدیه هاتوسط دانش آموز خوبم بنیامین کمانی نوشته شده و آن را برای دانلو گذاشتم اگر مایل بودید استفاده کنید 


لینک هدیه های آسمان                                                     با تشکر از بنیامین موفق باشی پسرم برچسب‌ها: ششم, هدیه های آسمان, مجموعه سئوال
[ سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ ] [ 18:23 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

نامه ی آبراهام لینکلن به معلم پسرش (بسیار زیبا و خواندنی است) :


به پسرم درس بدهيد، او بايد بداند كه همه مردم عادل و همه آن ها صادق نيستند ، اما به پسرم بياموزيد كه به ازاي هر شياد ، انسان صديقي هم وجود دارد .
به او بگوييد ، به ازاي هر سياستمدار خودخواه، رهبر جوانمردي هم يافت مي شود . 
به او بياموزيد ، كه در ازاي هر دشمن ، دوستي هم هست . مي دانم كه وقت مي گيرد ، اما به او بياموزيد اگر با كار و زحمت خويش ، يك دلار كاسبي كند بهتر از آن است كه جايي روي زمين پنج دلار بيابد .
به او بياموزيد كه از باختن پند بگيرد . از پيروز شدن لذت ببرد . او را از غبطه خوردن بر حذر داريد . به او نقش و تاثير مهم خنديدن را يادآور شويد. اگر مي توانيد ، به او نقش موثر كتاب در زندگي را آموزش دهيد. به او بگوييد تعمق كند ، به پرندگان در حال پرواز در دل آسمان دقيق شود . به گل هاي درون باغچه و زنبورها كه در هوا پرواز مي كنند ، دقيق شود .
به پسرم بياموزيد كه در مدرسه بهتر اين است كه مردود شود اما با تقلب به قبولي نرسد . به پسرم ياد بدهيد با ملايم ها ، ملايم و با گردن كش ها ، گردن كش باشد . به او بگوييد به عقايدش ايمان داشته باشد حتي اگر همه بر خلاف او حرف بزنند .
به پسرم ياد بدهيد كه همه حرف ها را بشنود و سخني را كه به نظرش درست مي رسد انتخاب كند . ارزش هاي زندگي را به پسرم آموزش دهيد .
اگر مي توانيد به پسرم ياد بدهيد كه در اوج اندوه تبسم كند . به او بياموزيد كه از اشك ريختن خجالت نكشد . به او بياموزيد كه مي تواند براي فكر و شعورش مبلغي تعيين كند ، اما قيمت گذاري براي دل بي معناست . به او بگوييد كه تسليم هياهو نشود و اگر خود را بر حق مي داند پاي سخنش بايستد و با تمام قوا بجنگد . در كار تدريس به پسرم 
ملايمت به خرج دهيد،اما از او يك نازپرورده نسازيد . بگذاريد كه او شجاع باشد .
به او بياموزيد كه به مردم اعتقاد داشته باشد. توقع زيادي است اما ببينيد كه چه مي توانيد بكنيد .
پســــرم، كـــــودك كـــم ســـال بسيــــار خــــوبي است .......

[ سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:53 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس هفتم : ورزش و نیرو 2


پرسش های متن 
1- آيا موقعيت هايی را می شناسيد که دو جسم بدون تماس با هم به يک ديگر نيرو وارد کنند؟ 
1- وقتی قطب های هم نام دو آهن ربا را به هم نزدیک کنیم همدیگر را دفع می کنند در واقع نیروی دافعه به هم وارد می کنند
2-
نیروی جاذبه سیارت از جمله زمین که همه چیز را به طرف خود می کشد. 
2 -نیروی گرانشی چیست ؟ زمین به همه ی اجسام نزدیک خود   نيرو وارد می کند و آن ها را به طرف خود می کشد. اين نيرو، نيروی گرانشی ناميده می شود. 
3- وزن جسم چیست ؟ 
نيروی جاذبه ای که زمين به يک جسم وارد می کند، وزن جسم ناميده می شود. 
4- چرا وقتی شير آب را باز می کنيم، آب بلافاصله به سمت زمين جريان پيدا می کند؟ 
نیروی گرانشی زمین آب را به سمت زمین می کشد. 
5- سیارات منظومه شمسی در اثر چه نیروی به دور خورشید می گردند 
زمين و هفت سيّاره ی ديگر منظومه ی شمسی با بيش از ١٦٠ قمر در اثر نيروی گرانشی به دور خورشيد می چرخند. 
آزمایش کنید. 
دو قطعه آهنربای مشابه تهيّه کنيد. يکی از آهنرباها را روی چند عدد مداد استوانه ای قرار دهيد
آهنربای ديگر را بدون آن که با آهنربای اوّل تماس پيدا کند يک بار از طرف قطب همنام و بار ديگراز طرف قطب غيرهمنام به آن نزديک کنيد. چه اتّفاقی می افتد؟ اين آهنربا باعث هل دادن می شود يا کشيدن؟ 
وقتی آهن ربای دوم را از طرف قطب هم نام به آهن ربای اول نزدیک کنیم آهن ربای اول به
سمت عقب دفع می شود در واقع دو آهن ربا بر هم نیروی دافعه وارد می کنند،اما وقتی آهن ربای دوم را از طرف قطب غیر همنام به آهنربای اول نزدیک بکنیم آهنربای اول به سمت آهنربای دوم کشیده می شود درواقع دو آهنربا بر یکدیگر نیروی جاذبه وارد می کنند . 
6- نیروی مغناطیسی چیست ؟ 
نيرويی که يک آهنربا به آهنربای ديگر وارد می کند، نيروی مغناطيسی ناميده می شود. 
آزمایش کنید 
دو ميله ی پلاستيکی(مثلاً دو عدد خودکار پلاستيکی) تهيّه کنيد و يکی را توسط نخی همانند شکل ببنديد.دو سر هر دو ميله را به پارچه ی پشمی و يا موهای سر که تميز و خشک باشند، مالش دهيد. ميله ی نخ دار را مانند شکل از ميزی آويزان کنيد. سر ميله ی ديگر که مالش داده شده را به سر ميله ی آويزا ن شده، نزديک کنيد. چه اتّفاقی می افتد؟ 
دو میله هم دیگر را دفع می کنند و از هم دور می شوند. 
بار ديگر همين آزمايش را با براده های کاغذ انجام دهيد، يعنی ميله يا شانه ی پلاستيکی مالش داده شده را به تکه های کاغذ نزديک کنيد. چه اتّفاقی می افتد؟ 
تکه های کاغذ به میله یا شانه جذب می شوند و می چسبند. 
7- میله یا شانه در اثر چه نیرویی تکه های کاغذ را جذب می کنند ؟ 
ميله يا شانه پس از مالش دارای خاصيّتی شده است که می تواند اجسام ديگر را جذب کند
نيرويی که باعث جذب خرده های کاغذ به ميله يا شانه می شود، نيروی الکتريکی ناميده می شود. 
8- نیروی الکتریکی چیست ؟ 
نیرویی که بین دو جسم پس از مالش باعث جذب یا دفع آن ها از یکدیگر می شود نیروی الکتریکی نامیده می شود . 
9- ترمزکردن چگونه سبب کُندشدن و توقّف سريع وسيله ی نقليه می شود؟ 
در اثر نیروی اصطکاکی که بین چرخ ها و لنت ترمز وسیله نقلیّه بوسیله ترمز کردن 
به وجود می آید و نیروی اصطکاکی بین وسیله نقلیه و سطح زمین وجود دارد وسیله نقلیه متوقف می شود . 
10- نیروی اصطکاک چیست ؟ 
نيرويی که سبب کندشدن حرکت می شود، نيروی اصطکاک ناميده می شود. نيروی اصطکاک همواره خلاف جهت حرکت بر جسم اثر می گذارد. 
آزمایش کنید 
تخته ای صاف به طول تقريبی ۴۰ سانتی متر تهيّه کنيد و در سطحی صاف مانند يک سطح سراميکی، روی چند کتاب قرار دهيد
جسمی مانند يک باطری قلمی را از بالای تخته رها کنيد، جسم پس از طی چه مسافتی روی سطح صاف می ايستد؟ 
مسافت طی شده به شیب تخته بستگی دارد یعنی اگر شیب تخته تند تر باشد باطری قلمی مسافت بیشتری را طی خواهد کرد و اگر شیب تخته کم باشد باطری مسافت کمتری را طی خواهد کرد. 
بار ديگر اين آزمايش را روی سطح پرزداری مانند موکت تکرار کنيد. اين بار جسم پس از طی چه مسافتی می ايستد؟ 
این بار هم به شیب تخته بستگی دارد اما عامل دیگری هم وجود دارد که سطح پرز دار است که باعث می شود باطری مسافت کمتری را طی کند. 
اگر آزمايش را روی سطح ناهموار خاکی انجام دهيم، چه اتّفاقی می افتد؟ 
سطح نا هموار خاکی باعث می شود که باطری مسافت کمتری حتی نسبت به سطح پرز دار حرکت کند. 
اگر روی يخ انجام شود چه اتّفاقی می افتد؟ 
به علت کم بودن نیروی اصطکاک باطری مسافت زیاد تری حتی نسبت به سطح صاف سرامیکی طی خواهد کرد. 
به نظر شما بايد چه شرايطی فراهم باشد تا جسم مسافت بيش تری را طی کند؟ 
سطح صاف تر باشد و نیروی اصطکاک کم تری ایجاد کند و شیب تخته تند تر باشد. 
در کدام حالت جسم سريع تر متوقّف می شود؟ 
شیب تخته کم تر باشد و سطح ناصاف تر و نیروی اصطکاک ایجاد شده بیشتر باشد. 
به نظر شما چرا در همه ی حالت ها، جسم پس از مدتی بالاخره می ايستد؟ 
هم به علت نیروی جاذبه ای که زمین وارد می کند و هم به علت وجود نیروی اصطکاک
نیروی اصطکاک اگر کم هم که باشد باز هم با عث توقف جسم خواهد شد . 
ايستگاه فکر 
در شکل صفحه ی قبل کدام نيرو سبب کند شدن حرکت و توقّف جسم شده است؟ اين نيرو در کدام جهت بر جسم وارد شده است؟ 
نیروی اصطکاک . این نیرو در خلاف جهت حرکت جسم به آن وارد می شود
11- اگر نيروی اصطکاک نبود چه اتّفاقی می افتاد؟ 
هیچ جسم در حال حرکتی متوقف نمی شد و هیچ جسم ساکنی به حرکت در نمی آمد. 
ايستگاه فکر 
در آزمايش کنيد صفحه ی قبل نيروی اصطکاک در کدام حالت بيش تر است؟ 
روی سطح نا هموار خاکی و سطح پرزدار 
آيا به نظر شما سطحی وجود دارد که جسم رهاشده بر روی آن متوقّف نشود؟ 
خیر . چون نمی توان نیروی اصطکاک را به طور کامل از بین برد. 
12- در هريک از فعّاليّت های زير، نيروی اصطکاک بيش تر باشد بهتر است يا کم تر چرا؟ 
الف) هنگام ترمز کردن اتومبيل : بیشتر باشد 
ب) بالا رفتن از کوهبیشتر باشد 
پ )اسکی روی يخ يا برف : کمتر باشد 
ت) گره زدن طناب : بیشتر باشد 
ث) اصطکاک بين اجزای دوچرخه؛ مثلاً زنجير و چرخ دنده : کمتر باشد 
ج) هنگام هُل دادن يک جسم سنگين : کمتر باشد 
آزمایش کنید 
يک کتاب بزرگ را روی ميز قرار دهيد و سعی کنيد به کمک يک کش آن را به حرکت واداريد
اين آزمايش را می توانيد با قرار دادن چند کتاب کوچک روی هم، نيز انجام دهيد
حال چند مداد استوانه ای شکل را زير کتاب قرار دهيد و دوباره سعی کنيد کتاب رابه کمک همان کِش به حرکت درآوريد. در کدام حالت حرکت دادن کتاب راحت تر است و کِش کم تر کشيده می شود؟ 
وقتی زیر کتاب مداد قرار می دهیم کتاب راحت تر حرکت می کند . 
12- به نظر شما امروزه برای کم کردن اصطکاک از چه راه هايی استفاده می کنند؟ 
روغن کاری و گریس کاری ، استفاده از ساچمه و چرخ و .... در ابزار ها و وسایل . 
ايستگاه فکر 
وقتی اتومبيل در جادهّ ای در حال حرکت است، نيروی اصطکاک بر آن اثر کرده و سبب کاهش سرعت آ ن می شود. به نظر شما آيا نيروی اصطکاک بر کشتی يا هواپيمای در حال پرواز نيز اثر می کند؟ 
بله چون آب و هوا نیز نیروی اصطکاک ایجاد می کنند در نتیجه کشتی و هواپیما نیز برای حرکت نیاز به نیروی دارند که بر نیروی اصطکاکی که بوسیله آب و هو ا ایجاد می شوند غلبه کنند . 
ايستگاه فکر 
همانند شکل، يک برگه ی کاغذ را برداشته، با سرعت زياد حرکت دهيد. چه اتّفاقی می افتد؟ چه نيرويی سبب کندشدن حرکت و خم شدن کاغذ می شود؟ 
نیروی اصطکاکی که از بر خورد کاغذ با مولکول های هوا به وجود آمده باعث کند شدن حرکت و خم شدن کاغذ می شود . 
13- نیروی مقاومت هوا چیست ؟ 
وقتی جسمی در هوا حرکت می کند، بر آن نيروی مقاومی وارد می شود که اصطلاحاً به آن نيروی مقاومت هوا می گويند. 
14 – برای اینکه اجسام به راحتی بتوانند در هوا حرکت کنند چه باید کرد ؟ 
برای آن که اجسام به راحتی بتوانند در هوا حرکت کنند بايد شکل آن ها را به گونه ای طراحی کنيم تا نيروی مقاومت هوای وارد بر آن ها به کم ترين مقدار ممکن برسد. 
آزمايش کنيد 
دو بادکنک را همانند شکل از يک خط کش بياويزيد و به طور مستقيم و يا با يک لوله ی خودکار به وسط بادکنک ها فوت کنيد. چه اتّفاقی می افتد؟ 
دو بادکنک ازهم دور می شوند و به طرف بالا رانده می شوند. 
اگر سريع تر از دفعه ی قبل فوت کنيد، چه اتّفاقی می افتد؟ 
حرکت باد کنک ها سریع تر انجام می شود و ممکن است حتی باد کنک ها از رو خط کش هم بالاتر بروند. 
ايستگاه فکر 
در روزهای طوفانی امکان اين که سقف شيروانی خانه های قديمی کنده شود زياد است. آيا می توانيد براساس آزمايش های انجام شده اين اتّفاق را توضيح دهيد. 
وزش سریع هوا از سطح بالایی شیروانی باعث کم شدن فشار هوا در بالای شیروانی می شود که این خود باعث می شود هوای داخل خانه نیروی به سمت بالا به شیروانی وارد می کند که اگر این نیرو زیاد باشد می تواند حتی موجب کنده شدن شیروانی بشود .
15- نیروی بالابری در هواپیما چیست ؟ 
بال های هواپيما را به گونه ای طراحی می کنند که وقتی هواپيما در حال حرکت است، هوای بالای بال دارای سرعت بيش تری نسبت به هوای پايين بال می شود و همين امر سبب اختلاف فشار در دو سوی بال و ايجاد يک نيروی خالص به طرف بالا می گردد که اصطلاحاً به آن نيروی بالابری گفته می شود.

 

[ یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ ] [ 19:22 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس ششم نیرو


پرسش های متن 
1- جدول زير شامل تعدادی از فعّاليّت های روزانه است که شما در روز برخی از آن ها را انجام می دهيد. در کدام موردجسم تحت کشش يا هُل دادن(فشار) و يا هر دو قرار گرفته است. رديف اول جدول به عنوان نمونه پر شده است. شما می توانيدموارد ديگری را به جدول اضافه و يا جايگزين کنيد. 
بستن درب کشوی میز (هل یا فشار دادن )   2- باز کردن درب اتاق (کشیدن یا فشار دادن )     3- شوت کرد توپ (هل یا فشار )
2- در علوم اعمال نیرو چیست ؟ 
در علوم هل دادن و يا کشيدن معادل وارد کردن يا اعمال نيرو است. 
3- چند مورد از موارد استفاده از نیرو را نام ببرید ؟ 
از نيرو برای تغيير جهت حرکت، تغيير شکل جسم، حرکت جسم، توقّف جسم و کند شدن يا تند شدن حرکت استفاده می شود. 
4- چه زمانی حرکت جسم تغییر می کند ؟ 
وقتی حرکت جسم تغيير می کند که به آن نيرويی وارد شود. 
5- در شکل های زير با توجّه به اثر نيرو بر جسم مورد نظر، جاهای خالی را پرکنيد. الف -وارد کردن نیرو به جسم ممکن است سبب شروع .........آن شود

حرکت

وارد کردن نیرو به جسم سبب .............شدن حرکت آن می شودبببب بببب

کند

وارد کردن نیرو به جسم سبب ..............شدن حرکت آن می شود

سریع تر

وارد کردن نیرو به جسم ممکن است باعث .........حرکت آن شود

توقف

وارد کردن نیرو به جسم می تواند سبب تغییر .........آن شود

جهت
ايستگاه فکر 
الف) حداقل چند جسم بايد بر هم اثر کنند تا نيرو ظاهر شود؟ 
حد اقل دو جسم 
ب)اگر دو جسم برهم اثر نگذارند، مانند حالتی که شخص در نزديکی اتومبيل ايستاده است و اتومبيل را هل نمی دهد. آيا دو جسم به هم نيرو وارد می کنند؟ 
خیردو جسم باید بر هم اثر کنند تا در حین بر هم کنش به هم نیرو وارد کنند  

 کک چند برابر جرم خود را می تواند بکشد ؟  

بیش از یکصد هزار برابر 
علم و زندگی 
در سال دوم با بازی طناب کشی آشنا شده ايد. در اين بازی دو تيم مثلاً سه نفره، در دو جهت مختلف طناب را می کشند. 
الف)به نظر شما در چه حالتی با وجود اين که بر طناب نيرو وارد می شود، امّا طناب حرکت نمی کند؟ 
هر گاه نیروی وارد شده از دو طرف ( دو گروه ) یکسان باشد. 
ب) در چه حالتی يکی از گروه ها برنده می شود؟ 
زمانی که نیروی بیشتری نسبت به گروه مقابل به کار ببرد. 
آزمايش کنيد 
يک جسم سنگين مانند يک جعبه را انتخاب کنيد که به راحتی با هل دادن حرکت نکند. تلاش کنيد آن را به حرکت درآوريد. حال از يکی از دوستانتان بخواهيد تا او نيز به جعبه در همان جهت هل دادن شما نيرو وارد کند. آيا در اين حالت جعبه راحت تر حرکت می کند؟ توضيح دهيد چرا راحت تر حرکت کرده است؟ 
بله چون نیروی ما و نیروی دوست ما باهم جمع شده و به جعبه فشار وارد می کند که در واقع نیروی بیشتری به جعبه وارد می شود . 
حال از دوستتان بخواهيد از طرف مقابل به جعبه نيرو وارد کند. آيا جعبه حرکت می کند؟ توضيح دهيد. 
خیر زیرا نیروی من ازیک جهت و نیروی دوست من از جهت مخالف با من به جعبه وارد می شود . وقتی نیرو ها هم جهت نیستند و در واقع مقابل هم هستند یکدیگر را خنثی می کنند در نتیجه جعبه حرکت نمی کند . 
در کدام حالت نيروها اثر همديگر را خنثی کرده اند و جسم حرکت نمی کند؟ 
در حالتی که نیرو از دو جهت مخالف وارد می شود یعنی من از یک سوو دوست من از سوی دیگر به جعبه فشار وارد می کنیم. 
در کدام حالت نيروی خالص بيش تری به جسم وارد شده و جسم سريع تر شروع به حرکت می کند؟ 
در حالتی که هر دو از یک سمت به جعبه نیرو وارد می کنید

نیرو ناشی از چیست ؟

اثر متقابل (بر هم کنش )بین دو جسم 

[ یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ ] [ 19:5 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

نهم ربیع اول

عمری است که از حضور او جا ماندیم

در غربت سرد خویش تنها ماندیم

او منتظر است که ما برگردیم

ماییم که در غیبت کبری ماندیم

نه ربیع الاول آغاز ولایت ذخیره ی بزرگ خداوند برای روز سرنوشت ,

ارمغان دل های نیک سرشت , حجت پروردگار بر گستره ی هستی , حضرت

ولی عصر ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) بر منتظران دولت موعود

مبارک و فرخنده باد.

 

[ شنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۲ ] [ 12:55 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

زاویه متمم و زاویه مکمل

[ پنجشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۲ ] [ 22:6 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

زاويه‏ ي بين دو عقربه ‏ي ساعت شمار و دقيقه شمار:


براي محاسيه زاويه‏ي بين دو عقربه‏ي ساعت شمار و دقيقه شمار ، مقدار ساعت را در عدد 30 ضرب كرده، مقدار دقيقه را در عدد5/5 ضرب كرده، عدد كوچك تر را از عدد بزرگ تر كم مي كنيم. در صورتي كه جواب به دست آمده از 180 درجه بيش‏تر باشد آن را از 360 كم مي كنيم.

مثال: زاويه اي كه دو عقربه ي ساعت شمار و دقيقه شمار در ساعت 1:50 مي سازند چند درجه است؟

مجموع زواياي داخلي چند ضلعي ها:

براي اين كه مجموع زاويه هاي داخلي هر چند ضلعي رامحاسبه كنيم ، تعداد ضلع ها را منهاي 2 نموده ، در 180 ضرب مي كنيم.

180 × (2 – تعداد ضلع ها ) = مجموع زاويه هاي داخلي

مثال : مجموع زاويه هاي داخلي يك 5 ضلعي را به دست آوريد؟

درجه 540 = 180× (2 – 5 ) : پنج ضلعي 

تعداد قطرهاي چندضلعي ها:

از تعداد ضلع ها، 3 تا كم كرده، جواب را در تعداد ضلع ها ضرب كرده و سپس جواب را بر 2 تقسيم مي كنيم.

2÷ تعداد ضلع ها × ( 3 -  تعداد ضلع ها ) = تعداد قطرها

از هر راس چند ضلعي به اندازه‏ي (3- تعدا ضلع ها ) قطر مي گذرد. مثلا از يك راس چهار ضلعي ( 1= 3 – 4) يك قطر مي گذرد.

مثال : يك شش ضلعي چند قطر دارد؟

تعداد قطرها          9= 2 ÷ 6 × ( 3 – 6 )
تعداد زاويه ها:

هرگاه در چند زاويه ي مجاور كه داراي راس مشترك هستند ، بخواهيم تعداد زاويه ها را تعيين كنيم ، از فرمول زير استفاده مي كنيم.

                     2 ÷ (تعداد فاصله ها× تعداد نيم خط ها ) = تعداد زاويه ها

 

[ پنجشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۲ ] [ 22:0 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

آموزش تقريب (قطع كردن و گرد كردن)


قطع كردن :

مرتبه رو در بيار                            زود زير آن خط بذار

تا اينجا رو نگه دار                          ادامه اش صفر بذار

به اين ميگن قطع كردن                ياد مي گيري تو حتما

 

گرد كردن :

مرتبه رو در بيار                                     زود زير آن خط بذار

بعديش رو، دايره بذار                            از دايره خبر دار

اگه داره صفر تا چهار                               ادامه رو صفر بذار

اما بيشتر باشد ز چار                              روي قبلي يك بذار

       ادامش رو صفر بذار                                   گرد همينه، هوشيار


[ پنجشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۲ ] [ 21:56 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

حلول ماه ربیع

 رسول گرامی اسلام صلوات الله علیه و آله فرمودند:

هرکس بشارت ماه ربیع الاول را به من بدهد من هم بشارت بهشت را به او می دهم .

حلول ماه ربیع الاول بر همه مسلمین خصوصاً شما دوستان مبارک باد .

[ پنجشنبه دوازدهم دی ۱۳۹۲ ] [ 19:42 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

سوالات درس یازده اجتماعی ششم ابتدایی ( اصفهان ، نصف جهان )


1 . شهر اصفهان مرکز کدام استان است ؟

اصفهان 

2 . شهر اصفهان در کوهپایه ی کدام رشته کوه قرار دارد و کدام رود از وسط آن عبور می کند ؟

زاگرس ،زاینده رود 

3 . جمعیت اصفهان تقریبا چند نفر است ؟

حدود دو میلیون نفر 

4 . کدام شهرها از اصفهان پر جمعیت ترند ؟

تهران ،مشهد 

5 . نقشه ی گردشگری چیست ؟ نقشه ی گردشگری ، نقشه ای است که بر روی آن ، مکان های دیدنی و آثار تاریخی نشان داده می شود .

6 . چه چیزی نشان دهنده ی اهمیت اصفهان در گذشته های دور می باشد ؟ یکی آثار به جا مانده ی تاریخی در این شهر است و دیگری این که در دوره ی اسلامی چند بار این شهر به عنوان پایتخت انتخاب شده است .

7 . اوج شکوفایی شهر اصفهان مربوط به کدام دوره است ؟ دوره ی صفویه

8 . چرا اصفهان به نصف جهان معروف شد ؟ چون در دوره ی صفویه ، تعداد زیادی از صنعتگران ، معماران ، هنرمندان و دانشمندان به اصفهان آمدند و چنان آثار با شکوه و زیبایی به وجود آوردند که این شهر به نصف جهان معروف شد .

9 . تعدادی از آثار تاریخی و دیدنی اصفهان را نام ببرید .

میدان امام (نقش جهان ) 2- مسجد شیخ لطف الله 3- مسجد جامع عباسی 4- کاخ عالی قاپو 

10 . بناهای تاریخی اطراف میدان نقش جهان را نام ببرید .

مسجد امام ،مسجد شیخ لطف الله ، کاخ عالی قاپو ،بازار قیصریه 

11 . مسجد شیخ لطف الله به فرمان چه کسی و چرا ساخته شد ؟ به فرمان شاه عباس ساخته شد تا شیخ لطف الله که عالم بزرگی بود ، در آن نماز جماعت برگزار کند و به تربیت و تدریس شاگردان بپردازد .

12 . ساخت مسجد شیخ لطف الله چه قدر طول کشید ؟

18 سال 

13 . یکی از نشانه های معماری اسلامی چیست ؟ گنبد

14 . کدام یک از آثار تاریخی اصفهان دارای چهار ایوان در چهار جهت جغرافیایی است ؟

مسجد امام 

15 . نام دیگر مسجد امام چیست ؟

مسجد جامع عباسی 

16 . مناره های مسجد امام چه ویژگی هایی دارد ؟ هر یک از مناره های مسجد بیش از 40 متر ارتفاع دارند . داخل این مناره ها یا گلدسته ها پلکان مارپیچ وجود دارد که از آن بالا می رفتند تا اذان بگویند یا خبررسانی کنند .

17 . چه شد که از سنگ مرمر در ساخت مسجد امام استفاده کردند ؟ مشهور است همزمان با ساخته شدن مسجد امام ، معادن سنگ مرمر اطراف این شهر کشف شده است و از این سنگ ها در بنای مسجد استفاده کردند .

18 . کتیبه چیست ؟ نوشته هایی روی سنگ ، کاشی و نظایر آن ها

19 . در دوره ی اسلامی در کتیبه ها چه چیزهایی می نوشتند ؟ آیات قرآن ، دعا و نام امامان بزرگوار

20 . در مساجد کتیبه ها روی چه چیزهایی دیده می شود ؟ روی گنبد ، محراب و مناره ها

21 . برخی از کتیبه های مسجد امام به قلم کدام خطاط نوشته شده است ؟

استاد علیرضا عباسی 

22 . سقف ایوان ها چگونه تزیین شده است ؟ با گچ بری های زیبا

23 . کاخ عالی قاپو چند طبقه و چند اتاق دارد ؟

6طبقه و 50 اتاق 

24 . شاه عباس در کاخ عالی قاپو به چه کارهایی می پرداخت ؟

در این مکان به امور کشور می پرداخت و دستورات لازم را صادر می کرد 

25 . از ایوان کاخ عالی قاپو چه استفاده ای می شد ؟

از ایوان این کاخ چوگان بازی جشن ها یا رژه های سربازان را در میدان امام تماشا می کرد 

26 . داخل تالارها و اتاق های کاخ عالی قاپو چگونه تزیین شده بود و کار چه کسی بود ؟ با نقاشی های مینیاتوری زیبایی که کار استاد رضا عباسی بود .

27 . مهم ترین تفاوت مسجد امام و مسجد شیخ لطف الله در چیست ؟ مسجد امام مناره ( گلدسته ) دارد ، اما مسجد شیخ لطف الله مناره ندارد .

[ سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ ] [ 20:22 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

مدارس فردا تعطیل نیست

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، تاکنون خبری مبنی بر تعطیلی مدارس در روز چهارشنبه (فردا) به این وزارتخانه اعلام نشده است.

به گزارش ایسنا، با پیگیری این خبرگزاری مبنی بر تعطیلی روز چهارشنبه (فردا) که بین دو تعطیلی رسمی سه‌شنبه و پنجشنبه قرار گرفته، آموزش و پرورش تا لحظه مخابره این خبر اعلام کرد هیچ برنامه‌ای برای تعطیلی مدارس در روز مذکور بدست آموزش و پرورش نرسیده و چنانچه هیئت دولت تصمیمی در این باره اتخاذ نکند، مدارس کشور فردا (چهارشنبه) دایر خواهد بود.

[ سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ ] [ 19:0 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس هفتم : سیمای خوبان


پرسش های متن 
1- امام کاظم بعد از صرف غذا چه کردند ؟ 
بعد از پايان غذا، امام خدا را شکر گفت و سپس رو به کارگران کرد و فرمود: اگر ممکن است کمی بنشينيد، مشکلی پيش آمده که می خواهم در مورد آن با شما مشورت کنم. 

2- امام دلیل مشورت خود با کارگران را چگونه بیان کردند ؟ 
امام کاظم درباره دلیل مشورت خود با کارگران به آن ها فر مود شايد خدا به ذهن شما چيزی بياورد که راه حلّ اين مشکل باشد. 
3- بهترین راه هدایت مردم چیست ؟ 
بهترين راه هدايت، معرّفی الگوهای برتر و انسان های نمونه است. 
4- خدا در قر آن درباره اهل بیت چه فرموده است ؟ 
همانا خدا اراده کرده که همه ی پليدی ها و ناپاکی ها را از شما اهل بيت دور سازدو شما را پاک و مطهّر گرداند. 
5- اهل بیت دارای چه خصایل اخلاقی بودند چند مورد را بنویسید ؟ 
1-- آنان مهربان و خوش اخلاق بودند.2-  خطای ديگران را به راحتی می بخشيدند.3- از کسی کينه به دل نمی گرفتند.4- اشتباهات مردم را به رخ آنان نمی کشيدند و آنان را سرزنش نمی کردند. اگر هم از عيب کسی خبردار می شدند، آن را می پوشاندند به خاطر خويشاوندی با پيامبر(صلّی الله عليه و آله) امتياز ويژه ای برای خود در نظر نمی گرفتند و بر مردم فخرفروشی نمی کردند. 

6- کدام امام بزگوار در مسافرت ها ،خویشاوندی خود را با با پیامبر (ص) پنهان می کرد ؟چرا 

امام سجاد (ع) تا مبادا همسفران اش به زحمت بیفتند و او را از کار کردن باز دارند .

7- معنای آیه ی زیر را کامل کنید و بگویید این آیه به چه نکته ای اشاره دارد 

انما یرید الله لیذهب عنکم الجس اهل البیت و یطهر کم تطهیرا 

همانا خدا اراده کرده که همه ی پلیدی ها و ناپاکی ها را از شما اهل بیت دور سازد و شما را پاک و مطهر گرداند 

گفت و گو کنید . 
در موارد زير بهترين برخورد چيست؟ 
- کسی شما را مسخره می کند يا به شما ناسزا می گويد. 
حرف های او را نشنیده بگیریم و اورا ببخشیم وبرای او دعا کنیم که خدا اورا به راه راست هدایت کند. 
- در بازی، دوستتان به شما برخورد می کند و روی زمين می افتيد. 
با روی خوش به بازی ادامه می دهیم و از این بر خورد می گذریم. 
- در حضور شما از ديگران بدگويی می شود. 
آن ها را از این کار نهی می کنیم واگر به همان کار ادامه داند آن مکان را ترک می کنیم. 
- در مسير شما تکّه نانی روی زمين افتاده است. 
آن را برداشته ودر جایی قرار می دهیم که زیر پا نباشد اما پرندگان بتوانند از آن استفاده کنند. 
کامل کنید: 
نام دوازده امام در جدول زير آمده است. نام ايشان را پيدا کنيد و دور آن ها خط بکشيد. 
باحروف باقی مانده، کلمه ای پنج حرفی ساخته می شود. جمله ی زير را با آن کامل کنيد.
 

[ دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:56 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

پرسش های متن درس سرور آزادگان درس ششم : سرور آزادگان هدیه هاپرسش های متن 

1- عصر عاشورا چه کسی از اما تقاضای حضور در میدان نبرد را کرد ؟ 

قاسم برادر زاده امام حسین (ع) 

2- قاسم در چه سنی به شهادت رسید؟ 

در چهارده سالگی 

3- قاسم چرا می خواست به میدان جنگ برود ؟ 

قاسم می خواست به میدان جنگ برود تا در راه دین خدا کشته شود. 

4- بعد پیامبر معاویه با چه کسی جنگید و چه کسی را به شهادت رساند ؟ 

بعد از پيامبر، معاويه به جنگ با امام علی (عليه السّلام)که جانشين پيامبر بود، برخاست. 

بعد از امام علی(عليه السّلام)، فرزندش امام حسن (عليه السّلام)نيز با نقشه ی معاويه به شهادت رسيد.
 

5- چرا اما حسین (ع) قیام کردند ؟ 

یزید آشکارا دين اسلام و حضرت محمّد (صلّی الله عليه و آله )را مسخره می کرد. 

فساد او در مردم نيز اثر گذاشته بود. يزيد می خواست دين اسلام را ريشه کن کند و آن را نابود سازد.
 

6- امام حسین درباره به حکومت رسیدن یزید چه فرمودند ؟ 

وای بر اسلام که به حاکمی چون يزيد گرفتار شده است. 

7- امام حسین درباره هدف خود از قیام در برابر یزدی چه فرمودند؟ 

همانا من برای اصلاح امت جدم قيام کرده ام. 

من می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.
 

8- امام حسین به همراه چند تن از یارانش در و در کجا به شهادت رسیدند ؟ 

امام حسين (عليه السّلام) و هفتاد و دو تن يارانش در صحرای کربلا به شهادت رسيدند. 

کامل کنید 

پاسخ سؤالات زير را به ترتيب اعداد داده شده از راست به چپ در جدول قرار دهيد؛ سپس حروف را به ترتيب کنار هم بخوانيد. رمز جدول، يکی از سخنان امام حسين (عليه السّلام) است. 

1- نام خواهر امام حسين(عليه السّلام)؛ پيام رسان کربلا( 4 – 7 – 12 – 13 ) جواب - زینب 

2- جاری شدن اشک از چشم ها ( 3- 2- 17 – 1 )   گریه 

3- وقتی به هم می رسيم، به يک ديگر می گوييم ......... ( 16- 20 – 14 – 8 )  سلام 

4- تعداد جزء های قرآن کريم( 6 -21 )   سی 

5- زياد نيست ( 15- 11 )  کم 


6- اوّلين ماه از فصل زمستان ( 24- 23 )  دی 

7- شکلی که سه ضلع دارد ( 18 -19- 10 – 9 )  مثلث 
[ دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:39 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس پنجم : شتر بان با ایمان

پرسش های متن درس شتربان باایمان 


پرسش های متن 

1- کا ر صفوان چه بود ؟ 

کار صفوان کرايه دادن شتر به مسافران بود. 

2- امام کاظم در زمان کدام پادشاه زندگی می کرد ؟ 

هارون 

3- هارون برای چه امری از صفوان شتر کرایه کرد ؟ 

هارون می خواست به همراه گروهی از درباريانش به سفر حج برود. کسی را نزد صفوان فرستاد وتعداد زيادی از شتران او را کرايه کرد. 

4- امام کاظم در مورد ستمگران چه فرمود ؟ 

هر کس زنده ماندن ستمگران را دوست بدارد، از آنان است و در آتش دوزخ جای خواهد داشت. 

5- صفوان برای اینکه با هارون مخالفت کند چه کرد ؟ 

صفوان برای رهايی از کمک به ستمگر، همه ی شترانش را فروخت و به هارون کرايه نداد. 

6- خداوند در قرآن درباره رفتار ما بایکدیگر وهمین طور با پیامبر و خانواده اش چه فر موده ؟ 

به يک ديگر محبّت بورزيم و انسان های با ايمان و نيکوکار را دوست بداريم. هم چنين از کسانی که با دين خدا و پيامبراو و اهل بيتش عليهم السّلام دشمنی می ورزند، دوری کنيم و راه خود را از آن ها جدا نماييم. 

7- خدا در قرآن درباره رابطه حضرت محمد و یارانش بایکدیگر وکفار چه فر موده است ؟ 

محمّد رسول خدا و يارانش، در برابر دشمنان کافر، سرسخت و استوار، و با يک ديگر مهربان و نيک رفتارند. 

8- تولی و تبری به چه معنا است ؟ 

يکی از وظايف دينی ما مسلمانان «تَبرّی» و « تَولّی » است. يعنی بايد مؤمنان را که دوستان خدا هستند،دوست بداريم و در مقابل، کافران ستمکار را که دشمنان خدا هستند، دشمن بداريم و از آن ها بيزاری بجوييم. 

9- حضرت ابراهیم تولی و تبری خود را چگونه نشان داد ؟ 

حضرت ابراهيم (عليه السّلام) وقتی فهميد سرپرست او بت پرست است و حاضر نيست دست از کار خود بردارد، از او بيزاری جست. 

10- روز سیزده آبان چه روزی است ؟ 

روز ملّی مبارزه با استکبار 

11- در روز سیزده آبان ما چه می کنیم ؟ 

در اين روز همه ی مردم، به ويژه دانش آموزان و دانشجويان، با شعارهايی مانند((مرگ بر آمريکا و اسرائیل )) بيزاری خود را از دولت های زورگو و ستمگر اعلام می کنند. 

فکر کن و بگو 
غير از روز ۱۳ آبان، چه مناسبت های ديگری می شناسيد که در آن ها ما بيزاری خود را از دشمنان اسلام اعلام می کنيم؟ 

در روز 22 بهمن ، روز جهانی قدس و روز برائت از مشرکین
[ دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:34 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس چهارم : یاد آن روز بزرگ هدیه ها

پرسش های متن درس یاد آن روز بزرگ 


پرسش های متن 

1- در سوره زلزال در باره نتیجه اعمال خداوند چه فرموده است 
هر کس ذرّه ای کار نيک کند، (نتيجه ی ) آن را خواهد ديد وهرکس ذرّه ای کار بد کند، (نتيجه ی ) آن را خواهد ديد. 
2- منظور از روز بزرگ در قر آن چیست ؟ 
قرآن، بارها و بارها از آن روز بزرگ ياد کرده و همواره مردم را به ياد روز قيامت می اندازد روز بزرگ در قر آن همان روز قیامت است. 
3- قرآن برای اینکه انسان ها را به کارهای نیک تشویق کند چگونه عمل کرده است ؟ 
قرآن گاهی به بيان نعمت های بهشت می پردازد. گاهی از عذاب های جهنّم گزارش می دهد.
گاهی گفت وگوی بهشتيان و جهنميان را بازگو می کند و گاهی هم مراحل مختلف قيامت را برمی شمارد،تا انسان ها با خواندن اين آيات به انجام کارهای نيک تشويق شوند.
 
4- دلیل بسیاری از گناهان مردم چیست ؟ 
بسياری از گناهان مردم، به خاطر از ياد بردن قيامت است. 
5- اگر کسی ........باشد، آيا به راحتی حاضر می شود......... بگويد و يا به ديگران......... کند؟ 
ياد قيامت - دروغ - ستم 
6- اگر کسی واقعاً ..............داشته باشد، از ............. بدون اجازه ی آن ها استفاده می کند. 
به قيامت ايمان - مال ديگران 
فکر کن بگو ؟ 
خدا در سوره ی حمد، با چه نامی از قيامت ياد کرده است؟ 
یوم الدّین ( روز جزا ) 
گفت و گو کنید 
دانش آموزی که به خدا و جهان آخرت ايمان دارد، در برخورد با هم کلاسی های خود چگونه رفتار می کند؟
 
چنین دانش آموزی می داند که هرکس ذره ای کار نیک ویا بد کند نتیجه ی آن را خواهد دید بنابر این سعی خواهد کرد که به همکلاسی های خود نیکی بکند و از بدی کردن به آن ها بپرهیزد. 

[ شنبه هفتم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:41 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس دهم ( چه عواملی موجب گسترش علوم و فنون در دوره ی اسلامی شد؟ )پرسش های متن 

1- چه عواملی موجب گسترش علوم وفنون در دوره ی اسلامی شد ؟ 
1-تعالیم دین اسلام 
2- نیاز های جدید جوامع مسلمان 
3- ترجمه 
4- حمایت فرمانروایان از دانشمندان 
5- تجارت وبازگانی 
6- کاغذ سازی
 
2- مهمترین علّت پیش رفت علمی مسلمانان چه بود ؟ 
مهمترين علت پيشرفت علمی مسلمانان، تعاليم دين اسلام بود. 
3-آیات قر آن کریم انسان ها را به تفکر در باره چه چیزهایی دعوت می کند؟ 
آيات قرآن کريم انسان ها را به تفکّر درباره ی آفرينش جهان، حرکت ستارگان و سيارات، زندگی جانوران و گياهان و نظاير آن، دعوت می کند. 
4- پیامبر در مورد کسب علم چه توصیه ای کردند ؟ 
به دنبال کسب علم باشيد؛ حتّی اگر مجبور شويد تا چين برويد. 
5- دو تن از امامان را که کلاس درس داشتند نام ببرید؟ 
امام محمد باقر (ع) ، امام جعفر صادق (ع) 
6- چرا مسلمانان به علم ستاره شناسی و ریاضی نیاز داشتند ؟ 
مسلمانان برای کارهايی چون تعيين جهت قبله کعبه پی بردن به ساعت طلوع و غروب خورشيد انجام عباد ت ها، کشتيرانی در دريا و نظاير آن به علم و ستاره شناسی نياز داشتند. 
7- از اسطرلاب به چه منظوری استفاده می شد ؟ 
برای مطالعه ستاره ها استفاده می شد. 
8- مسلمانان مسیر خود را در دریا چگونه پیدا می کردند ؟ 
با توجّه به جهت ستاره ی قطبی در آسمان مسير خودشان را در دريا پيدا می کردند. 
9- چرا مسلمانان به ترجمه نیاز پیدا کردند و با آثار علمی آنان چه کردند ؟ 
وقتی مسلمانان سرزمین های پهناور آن روز را فتح کردند، علوم وفنون اين سرزمين ها در اختيارآ ن ها قرار گرفت.آ ن ها آثارعلمی ملّت های ديگر چون ايران و يونان را از زبان فارسی (پهلوی) و يونانی به زبان عربی ترجمه کردند تا از آن ها استفاده کنند. 

10 – تجارت و بازرگانی در جابه جایی علوم وفنون در سرزمین ها اسلامی چه نقشی داشتند ؟
بازرگانان در سراسر سرزمين های اسلامی، کالاها رااز جايی به جای ديگر حمل می کردند.تجارت و بازرگانی هم از طريق را ه های خشکی و هم راههای دريايی رونق داشت. در اين سفرها و آمد و رفت ها،علوم و فنون نيز از جايی به جای ديگر منتقل می شد. 
11- مسلمانان فن کاغذ سازی را از چه کسانی آموختند ؟ 
مسلمانان فنّ کاغذ سازی را که از چينی ها آموخته بودند گسترش دادند و کامل کردند. 
12 – نمونه هایی از مراکز علمی جهان اسلام را نام ببرید ؟ 
1-دانشگاه ها و کتابخانه ها 
2–نظامیه ها 
3-رصد خانه ها 
4- بیمارستان ها
 
13- دانشگاه جندی شاپور در کجا و چگونه تاسیس شد ؟ 
دانشگاه جندی شاپور در اهواز در زمان ساسانيان تأسيس شده بود امّا تا سيصد سال بعد از 
ورود اسلام به ايران به کار خود ادامه داد.
 
14-نظامیه ها چگونه مدارسی بودند ؟ 
نظاميه ها مدارسی بودند که عدّه ی زيادی از افراد در آ ن ها علم می آموختند و هما ن جا زندگی می کردند و حکومت خرج تحصيل و زندگی آ ن ها را می داد. 
15- نظامیّه ها را چه کسی تاسیس کرده بود ؟ 
يکی از وزيران معروف ايرانی به نام خواجه نظا م الملک، اين نوع مدرسه را تأسيس کرده بود. 
16- نظامیه های معروف زمان قدیم را نام ببرید ؟ 
نظامیه نیشابور - نظامیه بغداد 
17 – دانشگاه های امروزی جهان به تقلید از چه چیزی ساخته شده است ؟
نظامیّه ها 
18- رصد خانه چیست و در کدام شهر های قدیم رصد خانه وجود داشت ؟ 
رصدخانه ها محل تحقيق درباره ی ستارگان بودند. شهرهايی چون بغداد، اصفهان و ری رصدخانه داشتند. 
19-نخستین بیمارستان شناخته شده را نام ببرید ؟ 
نخستين بيمارستانی که از آن اطلاعی در دست است ، بيمارستان و مدرسه ی پزشکی دانشگاه جند ی شاپور است
20 –معروفترین بیمارستان دوره ی اسلامی را چه کسی و در کجا بنا کرد ؟ 
عضدالدوله دیلمی در بغداد بنا کرد که داروخانه نیز داشت. 
21 – دوره تاریکی اروپا به چه دوره ای گفته می شود ؟ 
دوره ای که مردم اروپا در جهل و خرافات زندگی می کردند و از پيشرفت های علمی در آ نجا خبری نبود. اين دوره به(( عصر تاریکی )) اروپا معروف است. 

فعالیت 4 
کاربرگه ی شماره 13 کتاب کاررا  انجام دهید. 
علت یعنی چرا یک چیز اتفاق می افتد ؟
معلول یعنی نتیجه ای که در اثر آن علت ها به وجود آمده است .
علت پیشرفت های مسلمانان را به طور خلاصه بنویسید 
1- تفکر در آیات قرآنی و اهمیت دادن به این کتاب آسمانی بزرگ 
2- تجارت و بازرگانی و سفر از کشوری به کشور دیگر 
3- مسلمانان برای اینکه بتوانند مسیر خود را در دریا ها پیدا کنند 4- مسلمانان مثل رازی و جابر بن حیان برای بدست آوردن بعضی از مواد به علم شیمی پی بردند 
5- مسلمانان در کاغذ سازی پیشرفت کرده بودند تا بتوانند از آن طریق مکاتبه کنند و پیام های خود را به سرزمین های دور برسانند و کتاب بنویسند 
معلول - پیشرفت های علمی مسلمانان و شکوفایی علوم و فنون در دوره ی اسلامی 
[ شنبه هفتم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:9 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس سوم : جهان دیگر


پرسش های متن 

1- قرآن کریم درباره مرگ و رابطه آن بازندگی چه نظری دارد ؟ 
قرآن کريم، مرگ را پايان زندگی نمی داند. از نظر قرآن، ما پس از مرگ پا به جهان جديدی می گذاريم که خيلی بزرگ تر و شگفت انگيزتر از اين جهان است. زندگی اصلی ما در آن جهان خواهد بود. 
2- محدوده زندگی در دنیا وآخرت چگونه است ؟ 
زندگی دنيا، محدود است و روزی به پايان می رسد؛ امّا زندگی در جهان آخرت، دائمی و هميشگی است. 

3- مردم در دنیا برای چه کاری فرصت دارند ؟ 

مردم در اين دنيا فرصت دارند تا آخرت خود را آباد کنند. کسانی که ايمان بياورند وکارهای نيک انجام دهند،برای هميشه در بهشت خواهند بود و کافران و مجرمان، به آتش جهنم گرفتار خواهند شد. 

4- خدا در قرآن در پاسخ مردی که از پیامبر پرسید (( ای محمد آیا پس از آن که مُرديم و به يک مُشت استخوان تبديل شديم، دوباره زنده می شويم)) چه فر موده است ؟ 
او گفت: چه کسی استخوان های پوسيده را زنده می کند؟! 
بگو همان کسی که آن ها را در آغاز آفريده است.
 
5- خدا در قران به کسانی که به قیامت وزنده شدن مرده ها شک دارند چه فرموده است ؟ 
آيا آفرينش دوباره ی شما (در قيامت)، دشوارتر است يا آفريدن آسمان که خدا آن را برپا کرده است؟ 
6- هر یک از ما انسانها به طور طبیعی چه مراحلی را در زندگی پشت سر می گذاریم ؟
جنینی ،کودکی ،نوجوانی ،جوانی ،بزرگسالی ،پیری و کهنسالی 
7- چه کسانی نسب به قیامت شک دارند ؟
کسانی که قدرت خدا را خیلی کم می شمارند 
8-زندگی آخرت برتر از زندگی دنیاست زیرا :
1- زندگی اصلی ما در آن جهان است 2- بزرگ تر و شگفت انگیز تر از این جهان است 3- دائمی و همیشگی است .
9-چه کسانی برای همیشه در بهشت خواهند ماند ؟
کسانی که ایمان بیاورند و کارهای نیک انجام دهند 
10-  چه کسانی به آتش جهنم گرفتار خواهند شد ؟
کافران و مجرمان
 گفت و گو کنید: 
برای ساختن يک خانه، مهندس ابتدا بايد نقشه ای طرّاحی کند و سپس بر اساس آن با تهيّه ی مواد و مصالح مورد نياز، خانه را بسازد.اگر ساختمان خراب شود و آن مهندس بخواهد دوباره آن را مثل شکل قبلی بسازد، ساختن اوليّه سخت تر است يا دوباره ساختن آن؟ 
ساختن اولیه آن از دوباره سازی آن سخت تر خواهد بود زیرا برای ساختن اولیّه آن مراحل طراحی نقشه و تهیّه مواد و مصالح و ... مودر نیاز است اما در دوباره سازی بسیاری از این موارد را نخواهیم داشت. 

[ پنجشنبه پنجم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:45 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس دوّم : تنها تورا می پرستیم


پرسش های متن 

1- مشرکان برای جلو گیری از پیشرفت اسلام چه کردند ؟ 

آن ها برای جلوگيری از پيشرفت اسلام سخت ترین آزار ها شکنجه ها را به پیروان حضرت محمد وارد کردند. 

2- بزرگان قریش چرا جلسه ی مشورتی تشکیل دادند ؟ 

تا راهی برای جلوگیری از پیش رفت اسلام پیدا کنند. 

3- سران قریش برای جلوگیری از پیش رفت اسلام چه پیشنهادی به پیامبر دادند ؟ 
آن ها به حضرت محمّد گفتند ما حاضريم از آيين تو پيروی کنيم، به شرط آن که تو هم از آيين ما پيروی کنی. در اين صورت تو هم جزء بزرگان قريش می شوی و از همه ی مقامات و امتيازات ما برخوردار می گردی. يک سال تو خدايان ما را بپرست و سال بعد ما خدای تو را می پرستيم. 

4- جواب پیامبر در برابر پیش نهاد سران قریش چه بود ؟ 
پیامبر در جواب آن ها گفت : پناه بر خدا که بخواهم چيزی را همتای او قرار دهم. 
5- در چه موقعی سوره کافرون بر حضرت محمد ( ص) نازل شد ؟ 

بعد از پیشنهاد سران قریش به پیامبر و جواب منفی پیامبر به آنها سوره کافرون بر پيامبر نازل شد. رسول خدا (صلّی الله عليه و آله) به مسجدالحرام رفت، بر بلندی ايستاد و آيات آن را برای بزرگان قريش خواند. 
6- خداوند در قرآن حضرت ابراهیم را چه نامیده است ؟ 
خدا در قرآن، او را پدر مؤمنان و خداپرستان ناميده است. 
7- حضرت ابراهیم به قوم خود برای نپرستیدن بتها چه می گفت ؟
پرستيدن اين بت های بی جان چه سودی برای شما دارد؟ آيا عاقلانه است که شما خودتان بت هايی بسازيدو بعد در برابر ساخته های دست خود، به سجده بيفتید. 
8- وقتی مردم شهر برای جشن سالیانه به بیرون شهر رفتند حضرت ابراهیم برای چه به بتخانه رفت ؟ 

حضرت ابراهیم که می خواست ضعف و ناتوانی بت ها را به مردم نشان دهد، تبر خود را برداشت و با گام های استوار به سوی بتکده ی شهر رفت. 

گفت و گو کنید 

ترجمه ی آيه ی سی و دوم از سوره ی ابراهيم چنين است: ((خداوند است که آسمان ها و زمين را آفريد و از آسمان آب باران نازل کرد و به وسيله ی باران، انواع محصولات برای روزی شما (از زمين)خارج ساخت )). با توجّه به اين آيه چه کسی شايسته ی پرستش و عبادت است؟ چرا؟ 
خدا
وند یکتا و دانا و حکیم. زیرا نعمت های فراوانی به همه مخلوقات بخشیده است و انسان باید ازخدا برای این نعمت ها تشکر کند بنابراین فقط برای خدا باید عبادت کرد.

[ پنجشنبه پنجم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:42 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

درس اول هدیه ها (تنها او)

پرسش های متن 

1- نظم و هماهنگی که در جهان اطراف ما وجود دارد، نشانه ی چيست؟ 

نشانه این است که خداوند دانا و توانا مسلماً یکتا است. 

2- چگونه هماهنگی کائنات در رشد یک دانه گندم تاثیر دارد ؟ 

یک دانه گندم برای رشد به غذا و آب و نور خورشید نیاز دارد و هر کدام از این ها باید به اندازه درست به دانه گندم برسد مثلا اگر فاصله ی زمين تا خورشيد خيلی زياد بود، گياهان به خاطر سرما از بين می رفتند و اگر اين فاصله خيلی کم بود، از گرمای زياد می سوختند. 

3- قرآن درباره این که اگر دو يا چند خدا جهان را اداره می کرد، چه می فر ماید ؟ 

اگر در آسمان و زمين، غير از الله خدايان ديگری بود، آسمان و زمين به هم می ريخت. 

4- نظم و هماهنگی ميان پديده های جهان نشان دهنده ی چیست ؟ 

نظم و هماهنگی ميان پديده های جهان نشان می دهد که فقط يک خدا جهان را اداره می کند. 

5- امام علی(عليه السّلام)در باره بی شریک بودن خداوند به فرزندش امام حسن (عليه السّلام ) چه می فرمايد؟ 

پسر عزيزم! بدان که اگر پروردگار تو شريکی داشت،پيامبران او نيز نزد تو می آمدند. 

ببین وبگو 

با دقّت به اين تصاوير نگاه کنيد. ميان اين موجودات با محيط اطراف خود، چه هماهنگی وجود دارد؟
 
 

گفت گو کنید: 

به نظر شما در هر يک از موارد زير چه مشکلاتی رخ خواهد داد؟ 
- يک مدرسه دو مدير داشته باشد. 
- يک تيم ورزشی دو سرمربّی داشته باشد. 
- سربازان يک لشکر دو فرمانده داشته باشند.
 

در باره تمامی این موارد می توان گفت که اگر دو مسئول وجود داشته باشد نظم و هماهنگی ازبین خواهد رفت و هرج و مرج آشوب ایجاد خواهد شد.

[ پنجشنبه پنجم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:40 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

سوالات متن درس پنجم علوم تجربی پایه ششم ابتدایی (زمین پویا)


1 . زمین لرزه یکی از پدیده های ..طبیعی.. است .

2 . زمین لرزه باعث چه خسارت هایی می شود ؟ خسارت های جانی و مالی

3 . زمین لرزه باعث چه چیزی می شود ؟ وقوع زمین لرزه باعث آزاد شدن انرژی درونی زمین می شود .

4 . چه زمانی زمین لرزه اتفاق می افتد ؟ زمین لرزه وقتی اتفاق می افتد که سنگ کره ی زمین در اثر نیروهای حاصل از درون زمین می شکند .

5 . زمین لرزه چگونه باعث تغییر در سطح زمین می شود ؟ انرژی حاصل از شکستن سنگ کره ی زمین به صورت امواج لرزه ای از داخل زمین به سطح آن می رسند و باعث تغییراتی در سطح زمین می شوند .

6 . زمین لرزه ی خفیف یعنی چه ؟ یعنی زمین لرزه با قدرت کم

7 . سالانه چند زمین لرزه خفیف در کشور رخ می دهد ؟ حدود ده هزار زمین لرزه ی خفیف رخ می دهد .

8 . چرا مردم زمین لرزه های خفیف را حس نمی کنند ؟ چون قدرت آن ها بسیار کم است و فقط توسط لرزه نگارها ثبت می شود .

9 . اثرات بهداشتی حاصل از زمین لرزه چیست ؟ 1ـ آلودگی آب ها 2ـ آلودگی برخی مواد غذایی 3ـ شیوع بیماری های واگیردار 4ـ جمع شدن زباله در سطح شهر 5ـ زیاد شدن جانوران منتقل کننده ی بیماری

10 . آثار ساختمانی حاصل از زمین لرزه را بیان کنید . 1ـ خراب شدن ساختمان ها (ریزش آوار) 2ـ تخریب منازل  3ـ شکستن سد ها 4ـ افتادن تیرهای برق آتش سوزی و برق گرفتگی  5ـ خراب شدن آسانسورها و پله ها- 6- تخریب جاده ها -7- 

11 . اثرات اجتماعی حاصل از زمین لرزه چیست ؟ 1ـ از دست دادن عزیزان 2ـ بیکاری 3ـ خراب شدن مکان های تاریخی 4ـ تخریب ادارات و بیمارستان ها- 5- فقر -6- اضطراب و استرس 

12 . چرا هرچه زمین لرزه های خفیف بیشتر داشته باشد بهتر است ؟ زمین لرزه های خفیف باعث آزاد شدن انرژی درونی زمین و جلوگیری از وقوع زمین لرزه های بزرگ تر می شوند .  

13 .  در چه جاهایی از کره ی زمین احتمال وقوع زمین لرزه بیش تر است ؟ جاهایی که پوسته ی زمین دارای شکستگی است .

14 .  فعالیت های انسان دوستانه ی بعد از وقوع زمین لرزه را نام ببرید. 1 .  کمک به مصدومین 2ـ ارسال کمک های مالی و غیر مالی 3ـ اهدای خون 4ـ کمک به افراد امداد رسان 5ـ پیداکردن و کمک کرد ن به افراد مانده در زیر آوار

15 .  بعد از زمین لرزه چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم ؟ 1 .  قطع جریان برق ساختمان 2ـ استفاده نکردن از آسانسور 3ـ بستن شیر گاز اصلی 4ـ باز نگه داشتن خیابان ها 5ـ آمادگی داشتن برای پس لرزه ها

16 .  مهم ترین زمین لرزه های 50 سال اخیر ایران از نظر محل وقوع و خسارت های وارده را نام ببرید . زلزله ی طبس سال 57 با 19600 نفر کشته ، زلزله ی رودبار و منجیل سال 69 با 35000 نفر کشته ، زلزله ی بم سال 82 با 41000 نفر کشته و زلزله ی اهر سال 91 با 310 نفر کشته 

17 .  ساختمان یک کوه آتش فشان چگونه است ؟ هر آتش فشان از سه قسمت اصلی تشکیل شده است . 1ـ مخروط آتش فشان 2ـ مجراها 3ـ دهانه

18 .  چه زمانی آتش فشان اتفاق می افتد ؟ زمانی که مواد آتش فشانی از داخل زمین به سطح آن راه پیدا می کنند و سنگ های آتش فشانی را به وجود می آورند .

19 .  مواد خارج شده از دهانه ی آتش فشان به چند دسته تقسیم می شوند ؟ نام ببرید . سه دسته . 1ـ جامد 2ـ مایع 3ـ گاز

20 .  آتش فشان ها از نظر فعالیت به چند دسته تقسیم می شوند ؟ نام ببرید . سه دسته 1ـ فعال 2ـ نیمه فعال 3ـ خاموش

21 .  به چه آتش فشانی فعال گفته می شود ؟ به آتش فشان هایی که در حال حاضر یا در سال های اخیر مواد آتش فشانی ( جامد ، مایع و گاز ) از دهانه ی آن ها خارج شده است ، آتش فشان فعال گفته می شود .

22 .  چه آتش فشانی نیمه فعال است ؟ آتش فشانی که فقط گاز از دهانه ی آن خارج شود .

23 .  به چه آتش فشانی خاموش گفته می شود ؟ به آتش فشانی که هیچ گونه فعالیتی ندارد ، آتش فشان خاموش می گویند .

24 .  دو آتش فشان نیمه فعال و دو آتش فشان خاموش در ایران نام ببرید . سهند و سبلان خاموش ، دماوند و تفتان نیمه فعال

25 .  هر یک از سنگ های آتش فشانی زیر چه کاربردی دارد ؟

توف آتش فشانی : در نمای ساختمان و مصالح ساختمانی کاربرد دارد

پوکه ی معدنی : به عنوان عایق استفاده می شود و همچنین چون سبک است در ساختمان سازی کاربرد دارد .

سنگ پا : در حفظ بهداشت از آن استفاده می شود .و به عنوان ساینده در چوب بری از آن استفاده می شود .

26 .  مهم ترین گاز های خارج شده از دهانه ی آتش فشان چه هستند ؟ بخار آب و کربن دی اکسید

27 .  فواید آتش فشان ها را بیان کنید . 1 ـ  تشکیل دریاچه 2 ـ توسعه ی گردشگری 3 ـ ایجاد زمین های حاصلخیز 4 ـ استفاده از انرژی گرمایی 5 ـ آزاد شدن انرژی درونی زمین 6 ـ تشکیل چشمه های آب گرم

28 .  ضررهای آتش فشان ها را بیان کنید . 1 ـ  انتشار گازهای سمی 2 ـ ریزش باران های اسیدی 3 ـ ایجاد سونامی 4 ـ ورود خاکستر و گرد و غبار به محیط 5 ـ پخش شدن مواد شیمیایی در محیط 6 ـ جاری شدن مواد مذاب و خراب شدن زمین ها

29 .  ساکنان مناطق آتش فشانی چه موارد ایمنی را باید رعایت کنند ؟ آماده ی تخلیه ی سریع محل باشند ــ به یک مکان امن پناه ببرند ــ تمامی در ها و پنجره ها را ببندند ــ فاصله گرفتن از جاهای گود هنگام فوران مواد مذاب ــ حفظ بدن از مواد شیمیایی موجود در خاکسترهای آتش فشان- داشتن وسایل کمک های اولیه -


[ چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ ] [ 18:14 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

سوالات متن درس نهم مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی


1 . دین اسلام از چه سرزمینی طلوع کرد ؟ عربستان

2 . پیامبر اسلام (ص) چه زمانی حکومت اسلامی را تشکیل دادند ؟ پس از هجرت از مکه به مدینه

3 . از چه زمانی استقبال از دین اسلام بیش تر شد و اسلام گسترش یافت ؟ بعد از تشکیل حکومت اسلامی

4 . گسترش اسلام از چه زمانی در خارج از عربستان آغاز شد ؟ پس از رحلت پیامبر (ص)

5 . پس از رحلت پیامبر (ص) مسلمانان چه کردند ؟ مسلمانان اسلام را در خارج از شبه جزیره ی عربستان گسترش دادند و در هر دوره سرزمین های زیادی از جمله ایران را به قلمرو خود افزودند .

6 . دین اسلام در کدام قاره ها گسترش یافت ؟ آسیا ، آفریقا و اروپا

7 . دین اسلام در بین چگونه ملت هایی گسترش یافت ؟ در بین ملت های مختلف با فرهنگ و آداب و رسوم متفاوت

8 . مسلمانان چگونه در زمینه های مختلف پیشرفت کردند ؟ مسلمانان تحت تأثیر قرآن و تعالیم دینی اسلام که به تفکر و آموختن علم اهمیت زیادی می داد ، در زمینه های مختلف پیشرفت کردند .

9 . چگونه سرزمین های اسلامی به کانون علمی جهان تبدیل شدند ؟ مسلمانان از بخش هایی از دانش و فنونی که از گذشته در کشورشان بر جای مانده بود نیز استفاده کردند و در پرتو دین اسلام آن ها را گسترش دادند و به تدریج به کانون علمی جهان تبدیل شدند .

10 . مردم کدام کشور  در گسترش اسلام و پیشرفت های علمی نقش مهمی داشتند ؟ مردم ایران

11 . در دوره ی اسلامی به دانشمندان چه می گفتند ؟ حکیم

12 . چرا در دوره ی اسلامی به دانشمندان حکیم می گفتند ؟ چون آن ها علوم مختلف را می دانستند و در چند علم ، استاد بودند .

13 . چرا در دوره ی اسلامی دانشمندان کتاب های خود را به زبان عربی می نوشتند ؟ چون در آن زمان مسلمانان در علوم مختلف پیشرفت کرده و زبان رسمی آن روزگار در این کشورها زبان عربی بوده است .

14 . مبدأ تاریخ مسلمانان چیست ؟ هجرت پیامبر از مکه به مدینه

15 . سده یا قرن یعنی چه ؟ به هر صد سال یک قرن یا سده می گویند .

16 . قرن اول هجری چه زمانی بوده است ؟ از سال یکم تا صدم را قرن اول هجری می گویند .

17 . قرن دوم هجری چه زمانی بوده است؟ از سال صدو یک تا دویست را قرن دوم هجری می گویند .

18 . نیمه ی اول قرن یعنی چه ؟ از سال یکم تا پنجاه را نیمه ی اول قرن می نامند .

19 . نیمه ی دوم قرن یعنی چه ؟ از سال پنجاه و یک تا سال صدم نیمه ی دوم قرن می باشد .

20 . سال 370 هجری در چه نیمه ای از چه قرنی واقع شده است ؟ در نیمه ی دوم قرن چهارم

21 . سال 420 هجری در چه نیمه ای از چه قرنی واقع شده است ؟ در نیمه ی اول قرن پنجم  

[ چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ ] [ 18:1 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

سوالات متن درس هشت مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی ( انرژی را بهتر مصرف کنیم )


1 . مهم ترین منبع مصرف انرژی در دنیای امروز چیست ؟ ج : سوخت های فسیلی

2 . چرا به منابع سوخت های فسیلی ، غیر قابل تجدید می گویند ؟ ج : زیرا میلیون ها سال طول می کشد تا در اعماق زمین تشکیل شوند .

3 . چرا همه ی کشورها تلاش می کنند ، انرژی های نو را جایگزین سوخت های فسیلی کنند ؟ ج : چون سوخت های فسیلی غیر قابل تجدید هستند .

4 . نام دیگر انرژی های نو چیست ؟ ج : انرژی های قابل تجدید

5 . انرژی نو یا قابل تجدید را تعریف کنید . ج : انرژی های نو  آن دسته از منابع انرژی هستند که تمام نمی شوند و همواره می توان از آن ها استفاده کرد . مانند انرژی خورشید ، باد و آب .

6 . دو برتری مهم انرژی های نو را در مقایسه با سوخت های فسیلی بیان کنید . ج : 1 ـ انرژی های نو تمام نمی شوند 2 ـ انرژی های نو محیط زیست را آلوده نمی کنند .

7 . استفاده از انرژی های نو در کشور ما چگونه است ؟ ج : متخصصان کشور ما تلاش می کنند تا با مطالعه و تحقیق و ساختن دستگاه ها و ابزار ها ، از انرژی های نو هر چه بیش تر استفاده کنند .

8 . در کشور ما از انرژی خورشید چه استفاده هایی می توان کرد ؟ ج : از انرژی خورشید می توان برای گرم کردن هوا یا آب استفاده کرد و همچنین از آن انرژی الکتریکی به دست آورد .

9 . برتری آبگرمکن خورشیدی بر سایر آبگرمکن ها چیست ؟ ج : محیط زیست را آلوده نمی کند و انرژی کمتری مصرف می کند .

10 . از انرژی باد در چه جاهایی می توان استفاده کرد ؟ ج : جاهایی که در بیش تر اوقات سال باد می وزد .

11 . از انرژی باد چه استفاده ای می توان کرد ؟ ج : انرژی باد توربین ها را به حرکت در می آورد و انرژی الکتریکی تولید می کند .

12 . انرژی هسته ای چکونه پدید می آید ؟ ج : انرژی هسته ای از شکافتن هسته ی بعضی از عناصر مانند اورانیوم پدید می آید .

13 . اورانیوم چگونه به دست می آید ؟ ج : سنگ اورانیوم در طبیعت وجود دارد و  از معادن استخراج می شود .

14 . اورانیوم در کشور ما از کجا استخراج می شود ؟ ج : از معادن اورانیوم استان یزد

15 . انرژی هسته ای قابل تجدید است یا خیر ؟ چرا ؟ ج : قابل تجدید نیست چون روزی معادن آن تمام می شود .

16 . فرق مهم انرژی هسته ای با سایر انرژی ها چیست ؟ ج : فرق مهم آن این است که با مقدار کمی از آن انرژی بسیار زیادی تولید می شود .

17 . با یک کیلوگرم اورانیوم چه مقدار انرژی تولید می شود ؟ ج : یک کیلوگرم اورانیوم معادل سوختن 12000 بشکه ی نفت انرژی تولید می کند .

18 . نیروگاه اتمی ایران در کدام استان قرار دارد ؟ ج : بوشهر

19 . بیشترین استفاده از نیروگاه هسته ای برای تولید چه انرژی است ؟ ج : برای تولید انرژی الکتریکی

20 . مزیت های وسایلی که از انرژی خورشیدی استفاده می کنند بر وسایلی که با باتری کار می کنند ، چیست ؟ ج : 1 ـ انرژی باتری تمام می شود اما انرژی خورشید تمام نمی شود 2 ـ باتری استفاده شده در طبیعت تجزیه نمی شود و ایجاد آلودگی می کند اما انرژی خورشید آلودگی ندارد 3 ـ انرژی خورشید رایگان است اما برای خرید باتری باید مقداری پول هزینه کرد .

21 . در مصرف سوخت های فسیلی چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟ ج : (1- زمانی که بخاری روشن است در و پنجره ها را باز نکنیم .2- از شومینه استفاده نکنیم چون مصرف سوخت آن زیاد است 3- هنگام گرم شدن هوا در خانه لباس گرم بپوشیم و بخاری را زیاد نکنیم  )

22 . در مصرف برق باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟ ج : (1- لامپ های اضافی را خاموش کنیم 2- در یخچال را زیاد باز و بسته نکنیم 3- از لامپ های کم مصرف استفاده کنیم .4- در زمان اوج مصرف برق از وسایل برقی استفاده نکنیم .)

23 . برچسب انرژی چیست و چرا روی برخی لوازم نسب می شود ؟ج : برچسب انرژی هفت رنگ دارد و میزان مصرف انرژی را در وسایل نشان می دهد . در وسیله ای که می خریم ، هر چه فلش آن به سمت رنگ سبز پررنگ (A) نزدیک تر باشد ، آن وسیله بهتر است ؛ یعنی انرژی کم تری مصرف می کند و کار آیی آن بیش تر است .  

[ چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ ] [ 17:58 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]

داستان چهار شمع.........


رسم است که در ایام کریسمس و در واقع آخرین ماه از سال میلادی چهار شمع روشن می نمایند ، هر شمع یک هفته می سوزد و به این ترتیب تا پایان ماه هر چهار شمع می سوزند ، شمع ها نیز برای خود داستانی دارند . امیدواریم با خواندن این داستان امید در قلب تان ریشه دواند .

شمع ها به آرامی می سوختند ، فضا به قدری آرام بود که می توانستی صحبت های آن ها را بشنوی .

اولی گفت : من صلح هستم ! با وجود این هیچ کس نمی تواند مرا برای همیشه روشن نگه دارد .
فکر میکنم به زودی از بین خواهم رفت . سپس شعله اش به سرعت کم شد و از بین رفت .

دومی گفت : من ایمان هستم ! با این وجود من هم ناچارا مدتی زیادی روشن نمی مانم ، و معلوم نیست تا چه زمانی زنده باشم ، وقتی صحبتش تمام شد نسیم ملایمی بر آن وزید و شعله اش را خاموش کرد .

شمع سوم گفت : من عشق هستم ! ولی آنقدر قدرت ندارم که روشن بمانم . مردم مرا کنار می گذارند و اهمیت مرا درک نمی کنند ، آنها حتی عشق ورزیدن به نزدیکترین کسانشان را هم فراموش می کنند و کمی بعد او هم خاموش شد .

ناگهان ... پسری وارد اتاق شد و شمع های خاموش را دید و گفت : چرا خاموش شده اید ؟ قرار بود شما تا ابد بمانید و با گفتن این جمله شروع کرد به گریه کردن .

سپس شمع چهارم گفت : نترس تا زمانی که من روشن هستم می توانیم شمع های دیگر را دوباره روشن کنیم .
من امید هستم !

کودک با چشم های درخشان شمع امید را برداشت و شمع های دیگر را روشن کرد .

چه خوب است که شعله امید هرگز در زندگی تان خاموش نشود . چرا که هر یک از ما می توانیم امید ، ایمان ، صلح و عشق را حفظ و نگهداری کنیم .
[ چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:8 ] [ پروین دشتی نژاد پور ]
[ ]