معلم ابتدایی

فعاليت هاي كلاس ششم ابتدایی

معلم ابتدایی

پروین دشتی نژاد پور
معلم ابتدایی فعاليت هاي كلاس ششم ابتدایی

روز دختر مبارک

آغاز دهه ي كرامت مصادف با ميلاد با سعادت كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز ملي دختران مبارك باد

تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۴ | 14:54 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

اعتماد

 

چگونه اعتماد کنیم
اعتماد یعنی اینکه ما قصد ضربه زدن به شخصی را نداریم.
اعتماد یعنی اینکه ما یکدیگر را در یک شرایط بدون احساس و هیجان زدگی دوست داریم.
اعتماد یعن...ی اینکه ما در ایجاد روابط خودمان حد و مرزها را کاملا رعایت نموده و به حریم شخصی افراد احترام می گذاریم.
اعتماد یعنی اینکه ما بدنبال کنجکاوی و پلیس بازی نیستیم و قصدمان تخلیه اطلاعات شخصی و خانوادگی طرف مقابلمان نیست.
اعتماد یعنی اینکه ما علاقه داریم با یکدیگر یک ارتباط سالم و دوستانه مبتنی بر احترام متقابل برقرار نماییم.
اعتماد یعنی اینکه ما باید از هم به یک شناخت و آگاهی معمولی و اولیه با رضایت هر دونفر دست پیدا کرده باشیم . تا بتوانیم بعد از ایجاد ارتباط به شناختهای بیشتر و کامل تری برسیم.نباید برای رسیدن به شناخت و آگاهی فضولی کنیم.
اعتماد یعنی اینکه ما حاضریم با صبر ،بردباری ،حوصله و خوشرویی به حرفهای طرف مقابلمان خوب گوش کنیم .و تا او از ما کمک نخواسته ما قصد دخالت در زندگی شخصیش نداشته باشیم.
اعتماد یعنی اینکه ما با برخوردی صمیمانه و مطلوب حاضریم دردها و رنجهای طرف مقابلمان را بدون فضاوت و پیش داوری درون خودمان به امانت نگه داریم.یعنی امانت دار خوبی هستیم.و همیشه این رازها برای ما باقی خواهد ماند.

اعتماد یعنی اینکه از دروغ و فریب دوری میکنیم و با طرف مقابلمان صادقانه حرف می زنیم.
اعتماد یعنی اینکه ما حرف و سخنی نگوییم که طرف مقابلمان رنجیده و دل شکسته شود. اگر نمی توانیم حال او را خوش کنیم حداقل حال او را خراب نکنیم.

اعتماد یعنی اینکه وقتی ما خطا و اشتباهی مرتکب شدیم.بدون آسمون ریسمون بافتن با شجاعت و درستکاری به اشتباه خود اعتراف کنیم و خیلی راحت و صمیمانه از طرف مقابلمان پوزش و عذرخواهی نماییم.و در ارتباط بعدی با کردار و عمل صحیح و درستمان در پی جبران آن خسارت باشیم.
اعتماد یعنی اینکه ما همیشه بدون نفرت و کینه در ارتباط هستیم و بخشش و گذشت سرلوحه روابط دو نفری ما می باشد. می بخشیم چون می خواهیم در آرامش و دوستی زندگی کنیم.

اعتماد یعنی اینکه ای دوست ارزشمندم ... ای دوست خردمندم ... ای دوست خوبم... من تا جایی که خلاف انسانیت و دوستی رفتار نکنی و قصد ضربه زدن نداشته باشی و بتوانی همواره برخوردی عالمانه و خردمندانه داشته باشی با تو هستم و در یک شرایط انسانی و آگاهانه می توانی بروی کمک و یاری من حساب کنی.



تاريخ : جمعه دوم مرداد ۱۳۹۴ | 18:42 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

چطور به فرزندانمان‌ کمک کنيم تا از شکست هاي خود درس بگيرند


همه شنيده ايم که «شکست پل پيروزي است» ؛ اما در عمل بسياري از ما بعد از شکست، دست از تلاش برمي داريم و تمايلي به تکرار تجربه مان نداريم. اين موضوع در کودکان هم بارها ديده مي شود.

گرچه نوع آن کاملا متفاوت از بزرگسالان است؛ به عنوان مثال شکست در مسائل مالي شايد بزرگ ترين شکست در دوران بزرگسالي باشد اما براي يک کودک يا نوجوان، شکست در دوست يابي، يک رويداد غم انگيز است.
والدين بايد اين نکته را در نظر داشته باشند که نوجوانان نسبت به شکست و پيروزي بيش از بزرگسالان حساس هستند. يعني از کاه، کوه مي سازند و از دريچه واقعيت به اتفاقات زندگي نگاه نمي کنند. يکي از شکايات شايع والدين همين بي انگيزه شدن کودکان بعد از تجربه کوچک ترين شکست هاست. اين مسئله مي تواند پيامدهاي متعددي داشته باشد؛ اگر بتوانيم به فرزندانمان ياد بدهيم که از شکست نترسند و آن را به موقعيتي براي حرکت به سوي موفقيت تبديل کنند، قدم بزرگي برداشته ايم.

آسان در گفتار، سخت در رفتار

هرچه هنگام صحبت و نصيحت بيان اين که شکست پل پيروزي است، آسان است، در عمل باور به اين مفهوم مي تواند بسيار دشوار باشد. چه طور مي توانيم به فرزندانمان ياد بدهيم از شکست هاي خود عبرت بگيرند و با عبور از آن براي موفقيت برنامه ريزي کنند؟ اگر بخواهيم به صورت خلاصه چند نکته را متذکر شويم، مي توانيم بگوييم:

کودکان نبايد از شکست خوردن بترسند

آن ها بايد نحوه مواجهه درست با شکست را ياد بگيرند. آن ها بايد بتوانند به نحوي مطلوب، علل شکست خود را تبيين کنند. در اين مطلب مي توانيد با نکاتي در ارتباط با اين سه گزاره آشنا شويد.به علاوه، راهنماي گام به گام ما، مي تواند راه درست تعامل با شکست فرزندانتان را به شما نشان دهد.

شجاعت رو به رو شدن با غول ناکامي

سپيده دانايي مي نويسد، نه تنها بسياري از بچه ها که بسياري از بزرگ ترها نيز از شکست مي ترسند. تجربه شکست براي بسياري از افراد به معناي نمايش بي کفايتي و ناتواني آن هاست. شايد فرزند شما نيز از همين گروه باشد و شما به تجربه دريافته ايد که هر زمان که او در رسيدن به هدفي با ناکامي مواجه مي شود تا مدتي ناراحت است، دست و دلش به کار جديد نمي رود و البته به صورت کلي نيز ممکن است از ترس مواجه شدن با شکست از تلاش دوباره سرباز بزند. چه طور مي توانيم ترس از شکست را در کودکان خود کمرنگ کنيم؟!

*رفتار خود را مديريت کنيد: يادتان باشد اگر مي خواهيد فرزندتان از شکست خوردن نترسد و به اين بهانه دست از تلاش برندارد، لازم است اول همه برخوردهاي خود شما بعد از هر شکست فرزندتان مديريت شود. اگر قرار به سرزنش، تحقير،بازخواست و خلاصه برخوردهاي تند و منفي از جانب شما باشد، البته که او حق خواهد داشت که از شکست بترسد و ترجيح دهد که ديگر سراغ انجام کاري نرود. نکته ديگر هشدارهاي پيش از انجام کار، توسط والدين است. توجه دادن کودک به عواقب انتخابش کار درستي است اما اگر قرار باشد شما پيش از اين که او شروع به انجام کاري کند، براي او خط و نشان بکشيد، تنها باعث مي شود که او با اضطراب و ترس بيشتري کار را شروع کند و البته از وقوع شکست نيز وحشت داشته باشد.

*افراط نکنيد: البته به اين نکته هم توجه داشته باشيد که اگر قرار باشد ما با مطرح کردن فرزندمان در جمع و بيان ويژگي هاي او در موقعيت هاي مختلف، به طريقي خود را مطرح کنيم، احتمال بيشتري دارد که از شکست او به وحشت بيفتيم. در واقع هرچه والدين بيشتر هويت خود را با موفقيت فرزندان خود گره بزنند و تعريف کنند، واکنش هاي تندتري نسبت به شکست هاي آن ها نشان مي دهند؛ اين چيزي است که مي تواند در نهايت به ضرر فرزندان تمام شود.

*مطالعه زندگي نامه افراد موفق:

اگر شما داستان زندگي افراد موفق را مرور کنيد، به موارد متعددي برمي خوريد که افراد بعد از تجربه شکست هاي پي در پي توانسته اند در نهايت به آنچه مي خواسته اند، برسند. آشنايي با اين افراد هم براي شما به عنوان يک والد مفيد است، چرا که در صورت مواجه شدن فرزندتان با يک شکست، وحشت نمي کنيد و البته اعتمادتان را به او از دست نخواهيد داد و هم براي فرزند شما مي تواند فوايد متعددي داشته باشد. چرا که او نيز متوجه خواهد شد که گاهي اوقات براي رسيدن به موفقيت، تجربه شکست نه تنها بد نيست که شايد حتي بتوان گفت لازم و ضروري است!

*همه ما دوست داريم فرزندانمان تصوري مثبت از ما داشته باشند و به ما افتخار کنند. اما توجه داشته باشيد که اگر قرار باشد ما هيچ وقت شکست نخوريم و از آن مهم تر همه شکست هاي گذشته خود را مخفي کنيم، فرزندان ما نيز از خود انتظار عملکردي بي عيب و نقص خواهند داشت؛ امري که البته محقق نمي شود و تنها اضطراب و ترس آن ها را از شکست افزايش مي دهد. گاهي بيان اين که ما نيز در گذشته به اهداف خود نرسيده و در کنار آن راهکاري براي جبران آن در نظر گرفتيم مي تواند هم خيال فرزندان ما را تا حدي راحت کند و هم در عين حال به آنها يادآوري کند که مهم تر از شکست خوردن، پيدا کردن راهکارهاي جبراني است.

مواجهه درست با شکست

به دلايل متعدد شايد کودکان تا پيش از سن دبستان، به معناي واقعي کلمه شکست را تجربه نکنند اگر شما کودکي در سن و سال مهد کودک داشته باشيد، متوجه خواهيد شد که اگر چه او نمي تواند در برخي فعاليت ها به اهداف خود برسد اما بعد از ناکامي در بيشتر مواقع، هيجانات شديدي را تجربه نمي کند و البته در بسياري از موقعيت ها بعد از مدتي نيز دوباره تلاش مي کند. شايد نمونه بارز اين وضعيت را در زمان آموزش مهارت هايي چون دوچرخه سواري، اسکوترسواري و يا قيچي کردن کاغذ ودرست کردن کاردستي بتوانيم مشاهده کنيم. اما در حدود سن دبستان آرام آرام شکست معناي ديگري پيدا مي کند. از اين زمان بچه ها بعد از ناکام شدن، دچار هيجانات منفي مي شوند. هيجاناتي که در برخي مواقع آن چنان شديد است که مانع تلاش دوباره آن ها مي شود. اگر مي خواهيد فرزندتان بعد از روبه روشدن با ناکامي انگيزه خود را براي تلاش دوباره از دست ندهد، لازم است براي مديريت اين هيجانات اقداماتي انجام دهيد.

*او را درک کنيد: اولين قدم پذيرش اين هيجانات است؛ اين که وقتي کسي شکست مي خورد ، حق دارد ناراحت شود و حتي گريه کند و لو اين که پسر باشد! پس مسخره کردن يا تلاش براي کوچک کردن ماجرا به بهانه آرام سازي کودک، ممنوع!

*احساساتش را بشناسيد: قدم بعدي شناخت دقيق هيجان است. به عنوان مثال بسياري از کودکان و حتي بزرگسالان نمي توانند بگويند که از موقعيتي خاص ناراحت هستند و يا اين که احساس عصبانيت مي کنند.

*احساسات خود را بگوييد: قدم سوم بيان آن هيجان به شکلي کارآمد است. اين که بتوانيم هيجانات منفي خود را به صورتي که باعث آسيب به خود ما و يا ديگران نشود، بيان کنيم و در عين حال ديگران نيز برداشتي مشابه از احساسات ما داشته باشند.

* فضا را آرام کنيد: روش هاي موثر آرام سازي خود، مرحله چهارم است. توجه داشته باشيد که اگر قرار به سانسور هيجانات منفي و يا گذر بسيار سريع از آن ها باشد، به احتمال زياد فرزند شما توانايي آرام سازي خود را پيدا نخواهد کرد. پس در عين حال که به سه مرحله پيش از اين توجه داريد، در پي آموزش روش هاي آرام سازي باشيد.

شکست؛ علل دروني، علل بيروني

يک روان شناس مشهور به نام سليگمن، در مطالعات خود دريافت ، افرادي که در تبيين دلايل شکست خود به دلايلي موقت و البته بيروني اشاره دارند، احتمال بيشتري دارد که دست به تلاش دوباره بزنند و البته موفقيت کسب کنند. اما منظور از دلايل موقت و بيروني چيست؟ به عنوان مثال اگر فرزند شما در تيم فوتبال مدرسه بازي مي کند و در مسابقه امروز خود با شکست مواجه شده است اگر بگويد که امروز نتوانسته خوب بازي کند، چون قبل از انجام بازي خوراکي زيادي خورده بوده و در نتيجه توان لازم را براي بازي نداشته ، او به دليلي موقت و البته بيروني اشاره کرده است. در مقابل اگر فرزند شما در امتحان نتيجه خوبي نگرفته و دليل آن را بي استعداد بودن خود در نظر مي گيرد، او به دليلي دائمي و دروني اشاره کرده است.

نکته مهم اين است که فرزندان ما بايد ياد بگيرند که خوش بين باشند و هميشه و در همه موارد شکست خود را به ويژگي هاي شخصي خود نسبت ندهند.

البته شايد بتوان ادعا کرد که مهم تر از بيروني يا دروني بودن دليل شکست، موقت يا دائمي بودن آن اهميت دارد. چرا که صرف دائمي بودن دليل يک شکست تمايل براي تلاش دوباره را به شدت کاهش مي دهد.

البته توجه داشته باشيد که جدا از همه ارزشي که تفکر خوشبينانه دارد، باز هم لازم است گاهي اوقات نه تنها کودکان که حتي خود ما اين تفکر را کنار بگذاريم و دليل شکست هاي خود را در اموري دروني و مربوط به خودمان جست وجو کنيم و به بيان ديگر در ارتباط با شکست هايمان خودمان را نيز مقصر تلقي کنيم.

هل دادن به سمت شکست ممنوع!

درست است که تجربه شکست براي رشد ما ضروري و حتي مفيد است اما اين به منزله آن نخواهد بود که اگر ما فرزندمان را به سمت شکست سوق دهيم، اين به نفع او خواهد بود. توجه داشته باشيد که داشتن انتظاراتي بيش از حد و خارج از توان کودک، سوق دادن او به سمت شکست است. اگر مي خواهيد اعتماد به نفس کودکتان آسيبي نبيند و او تمايل به انجام تلاش براي رسيدن به اهداف خود را از دست ندهد، لازم است متناسب با توانايي ها و ويژگي هاي سني او از او انتظار داشته باشيد.

البته دقت داشته باشيد که در زمان تعريف اهداف متناسب با توانايي هاي فرزند خود از آن سمت بام نيفتيد و به عبارتي او را دست کم نگيريد. چرا که زماني که ما از کودک خود کمتر از توانايي هايش انتظار داريم، به او اين پيغام را مي دهيم که او را ناتوان در نظر گرفته ايم.



تاريخ : دوشنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۴ | 17:56 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

با کودک دعوا نکن

کودک دو ساله‌ای هنگامی که می‌خواست از درون یخچال ظرف شیر را بردارد از دستش افتاد. ناگهان مادرش رسید...
او گفت:
چه خرابکاری جالبی! من هرگز ندیده بودم شیری اینگونه به زمین بپاشد. دلت می‌خواهد قبل از اینکه شیرها را پاک کنیم روی آنها بازی کنی؟ در انتها مادر گفت میدانی بعد از هر خرابکاری باید آنرا پاک کنی؟ دوست داری از پارچه یا حوله یا اسفنج کدامیک استفاده کنی؟ بیا به حیاط برویم و ظرفی را پر از آب کنیم و راهی را پیدا کنیم تا بتوان با دو دست کوچک هم بدون اینکه زمین بیافتد حمل کنیم.
به نظر شما مادر کودک روانشناس بود فیزیکدان بود معلم بود. چه بود؟ نمیدانم. ولی آن کودک الان دانشمند پزشکی است.
با کودک دعواکن، ولی با کاغذت!
اگر از کودک ناراحتی؛ یک کاغذ بردار و یک مداد هرچه خواستی به او بگویی، روی کاغذ بنویس.
خواستی هم داد بکشی تنها سایز کلماتت را بزرگ کن نه صدایت را...
آرام که شدی، برگرد و کاغذت رانگاه کن.
آن وقت خودت قضاوت کن.
حالامی‌توانی تمام خشم نوشته‌هایت را با پاک كن، پاک کنی.
عزت نفس و اعتماد به نفس کودک هم نشکانده‌ای، وجدانت را نیازرده‌ای.
خرجش همان مداد و پاک کن بود، نه بغض و پشیمانی.

 



تاريخ : شنبه ششم تیر ۱۳۹۴ | 15:6 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

روز معلم

من ، معـــــــــلم هستم
زندگی پشت نگاهم جاريست
سرزمين كلمات
تحت فرمان منست
قصر پنهان منست
قاصدك های لبانم هرروز
سبزه ی نام خدا را به جهان می بخشد
من معلم هستم
گر چه بر گونه ی من
سرخی سيلی صد درد درخشش دارد
آخرين دغدغه هايم اينست :
نكند حرف مرا هيچ كس امروز نفهميد اصلا
نکند حرفی ماند ؟
نكند مجهولی
روی رخساره ی تن سو خته ی تخته سياه جا مانده ست ؟
من معلم هستم
هر شب از آينه ها می پرسم :
به كدامين شيوه ؟
وسعت ياد خدا را بكشانم به كلاس ؟
بچه ها را ببرم تا لب درياچه ی عشق ؟
غرق دريای تفكر بكنم ؟
با تبسم يا اخم ؟
با یکی بود و نبود ؟ 
زیر یک طاق کبود ؟ 
يا كلاغی كه به خانه نرسيد
قصه گویی بكنم ؟
تك به تك يا با جمع ؟
بدوم يا آرام ؟
من معلم هستم
نيمكت ها
نفس گرم قدمهای مرا می فهمند
بالهای قلم و تخته سياه
رمز پرواز مرا می دانند
سيب ها
دست مرا می خوانند
من معلم هستم
درد فهميدن و فهماندن و مفهوم شدن

همگی مال منست ،
من معــــــــــــــلم هستم .......
.............
شعر بالا را دیروز یکی از دوستان خوبم فرستاد،شعری که وصف حال خیلی از معلم های جامعه ی ما هست، 
روز معلم بر همه ی معلمان و اساتید گرامی مبارک 



تاريخ : شنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۴ | 19:35 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

روزت مبارک

 

سالروز شهادت حكيم فرزانه استاد مرتضي مطهري و روز تجليل از مقام معلم بر معلمان دلسوز و فداكار ايران اسلامي گرامي باد  



تاريخ : جمعه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۴ | 19:22 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

معلم عزیز

 

سپاس تو را که چراغ راه فرزندان این مملکتی

 و آنان را از ظلمت و جهل به سوی نور و آگاهی هدایت می کنی.

تو خورشیدی هستی که هرگز غروب نخواهد کرد.

 روزت مبارک 

 



تاريخ : شنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۴ | 14:17 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

پسران گل آزمون تیز هوشان نزدیک است

هر جا هستيد ، همان نقطه آغاز است؛ 

تلاش بيش تر امروز ، سازنده فرداي متفاوت شماست

 



تاريخ : شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۴ | 17:48 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

ممنوعیت تعطیلی زودهنگام مدارس

 
محمد دیمه‌ور معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با صدور بخشنامه‌ای به استان‌ها تأکید کرد که از تعطیلی زودهنگام مدارس جلوگیری شود.

 

در این بخشنامه آمده است: همان‌گونه که  مستحضرید، به‌استناد مصوبه جلسه 834 شورای عالی آموزش و پرورش 5 اسفند 1389 در خصوص زمان آموزش در دوره ابتدایی، برنامه آموزشی مدارس به‌میزان حداقل 800 جلسه در طول سال تحصیلی پیش‌بینی شده است.

 

بنابراین ضروری است، شورای برنامه ریزی استان ضمن رعایت مقررات و با توجه دقیق به ماده 93 آیین‌نامه اجرایی مدارس، ترتیبی اتخاذ کند تا از فرصت مناسب ایام خرداد ماه جهت تحقق مصوبه فوق استفاده شده و از تعطیلی زودهنگام مدارس خودداری شود.

 



تاريخ : شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۴ | 17:21 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

اعلام زمان آزمون ورودی پایه هفتم دبیرستان های نمونه دولتی

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران ، شرايط و ضوابط شركت در آزمون ورودي پايه هفتم دبيرستان هاي نمونه دولتي دوره اول متوسطه اعلام شد .

شايان ذكر است  شرايط ثبت نام در اين آزمون به شرح زير مي باشد :

اشتغال به تحصيل در پايه ششم ابتدايي در سال تحصيلي 93-94

كسب مقياس حداقل خوب در تمام دروس نوبت اول پايه ششم

يادآوري مي شود فقط  منطقه 15 تهران در هر جنسيت داراي دو دبيرستان نمونه دولتي مي باشد كه متقاضيان مي توانند اين منطقه را به عنوان اولويت اول و دوم انتخاب نمايند .

گفتني است هزينه ثبت نام و شركت در آزمون مدارس نمونه دولتي دوره اول مبلغ 90000 ريال مي باشد كه داوطلبان مبلغ مذكور را از طريق درگاه الكترونيكي به نشاني : WWW.AZMOON.TEHRANEDU.IR   واريز و رمز ورود به سامانه اينترنتي را دريافت نمايند.

لازم به ذكر است ثبت نام داوطلبان از 30 فروردين لغايت 15 ارديبهشت 1394 با مراجعه به سايت مذكور انجام خواهد شد .

همچنين داوطلبان مي توانند از تاريخ 28 / 2/ 94 لغايت 31 /2 /94 با مراجعه به همين سايت نسبت به دريافت كارت ورود به جلسه و نشاني محل برگزاري آزمون اقدام نمايند .زمان آزمون راس ساعت 9 صبح روز جمعه مورخ 94/3/1در سراسر كشور به صورت همزمان برگزار خواهد شد .  



تاريخ : شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۴ | 19:15 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

روز زن مبارک

پیشاپیش روز زن و روز مادر به تمامی بانوان  مبارک.

هر کجا احساسی
دانه ای الماسی
نم نم بارانی
بارش لرزانی
خیسی گونه ای سرخ
در تمنای نگاهی آمیخت،
تو بدان دست ""زنی "" در کار است
شاهکار است این ""زن""
خالق هر غزل و شادی و عشق
و خداوند به او می بالد
که تمام شوقش ، عشق و احساسش را.
در وجود " زن " به عالم آموخت

 



تاريخ : سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۴ | 19:25 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

زندگی زیباست

معلمم گفت : 
زندگی را تعریف کن گفتم : زندگی تعریف کردنی نیست . 
ناراحت شد و نمره ام را صفر داد . 
سالها بعد که او را دیدم که پیر شده بود و عصا به دست 
راه میرفت .... 
جلو رفتم و گفتم : زندگی را تعریف کن ... 
آرام خندید و گفت نمره ات بیست .... 
زندگی را باید زیست ... ! 
ساده ترین کار جهان این است که خودت باشی ، 
و دشوار ترین کار جهان این است که کسی باشی 
که دیگران می خواهند . 
در جستجوی قلب زیبا باش نه صورت زیبا : 
زیرا هر آنچه زیباست ، همیشه خوب نمی ماند ، 
اما آنچه خوب است همیشه زیباست ...



تاريخ : جمعه چهاردهم فروردین ۱۳۹۴ | 11:59 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

روش مطالعه درس علوم تجربی ششم دبستان

 

1- تمام قسمت‌های درس «علوم» بخوانید؛

به تمام جمله‌ها، عکس‌ها و نمودارها توجّه کنید. تمام پاورقی‌ها را بخوانید. تمام تمرین‌ها را حل کنید. به قسمت «آزمایش»‌‌ها توجّه کنید. خلاصه یادتان باشد، تمام قسمت‌های درس علوم را با دقّت و توجّه بخوانید. گاهی سؤال‌های امتحان و آزمون، از قسمت‌هایی طرح می‌شوند که معمولاً به آن‌ قسمت‌ها توجّه نمی‌کنیم. (مثل پاورقی‌ها)   

(بقیه در ادامه مطلب)

2- درس علوم را با دقّت خوانید و تمام نکته‌هایی که به نظرتان مهم است را با ماژیک مشخّص کنید. (فقط قسمت‌های خیلی مهم را انتخاب کنید.) آن‌گاه وقتی قرار است درس را دوره کنید، به قسمت‌های ماژیکی شده، بیش‌تر توجّه کنید و آن‌ها را با دقّت، دوره و مرور کنید.

3- بعد از خواندن درس علوم، آزمایش‌های آن درس را با دقّت انجام دهید.

این کار باعث می‌شود که با تمام وجود، معنی و مفهوم درس علوم را یاد بگیرید.

4- خلاصه‌درس‌های کتاب کار علوم ششم دبستان (کانون فرهنکی آموزش) به شما پیشنهاد می شود؛ هم‌چنین تمرین‌های این کتاب کار را حل کنید؛ هر کجا هم که اشکال داشتید، یادداشت کنید و از آموزگارتان سوال کنید.

5- در درس علوم، «مطالعه‌ی آزاد» هم داشته باشید.

یعنی کتاب‌های علمی- آموزشی یا داستانی پیدا کنید و یا مطالبی در اینترنت که با درس علوم شما مرتبط است، پیدا کنید و آن‌ها را بخوانید. مطالعه‌ی آزاد در درس علوم، در یادگیری درس، بسیار مؤثّر است.

  

6- مرور سؤال‌های آزمون‌های قبل، به شما کمک می‌کند که ترازتان بیش‌تر شود.

قبل از هر آزمون، حتماً سؤال‌های آزمون قبلی را دوباره حل کنید تا اشتباهات تان تکرار نشوند.

7- موقع حلّ سؤال‌های چهارگزینه‌ای در خانه، حتماً زمان بگیرید.

به این شکل عادت خواهید کرد در یک زمان محدود، سؤال‌ها را جواب دهید و به‌این ترتیب، سر جلسه‌ی آزمون، وقت کم نخواهید آورد.

 



تاريخ : شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۴ | 14:40 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

تبریک

امیدوارم دراولین هفته ی بهار، روزای خوب وخوشی روسپری کرده باشین

ازدانش اموزای خوب هم خواهش میکنم به فکرآزمون هایی هم که بعدازتعطیلات پیش رودارن، باشن وطبق برنامه ی قبلی هرروزساعاتی روبه مطالعه بپردازن

 موفق باشید تکلیف پیک نوروزی را روی a4 پرینت بگیرید و در کلر بوک بگذارید دست نویس نباشد ممنون 



تاريخ : شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۴ | 14:5 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

یک ماده مخدر جدید در بین دانش آموزان

ماده مخدر "بی تی" در بین دانش آموزان جولان می‌دهد.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، پدران و مادران باید به شدت مواظب باشند.

یک ماده مخدر جدید در سوپرمارکت‌ها!
ماده مخدر "بی تی" در بین دانش آموزان جولان می‌دهد.به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، پدران و مادران باید بشدت مواظب باشند. پان پراگ (بی تی BT) نام محصولی است خطرناک، اما بسیار ارزان که در بسته‌های سبزرنگ و به قیمت کم‌تر از ۵۰۰ تومان حتی در برخی سوپرمارکت‌ها نیز یافت می‌شود. محصول کشور هندوستان است که مخدرهای مشابه آن نیز در پاکستان و افغانستان تولید می‌شوند و دقیقاً همانند مخدر ناس، از طریق بزاق دهان مصرف می‌شود.هر چند پیش‌تر برخی رسانه‌ها اشاره‌ای به این قبیل ماده مخدر داشتند؛ اما به دلیل برخی کم توجهی‌ها هنوز این مخدر ارزان قیمت برای عمده مردم و جوانان ناشناخته است. مواد اولیه این محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه‌های معطر، ساخارین (ماده بسیار سرطان‌زا) و برای افزایش قدرت نشئه‌گی و سرخوشی ترکیبات مخدر و یا توهم‌زایی چون تریاک و حشیش و ترکیبات شیمیایی دیگر چون آرسینک، منیزیم، سرب و حتی داروهای روان گردان از قبیل اکستازی گزارش شده است.بزرگ‌ترین فاجعه این مخدر ویران‌گر که در بسته‌بندی‌های بسیار شیک و با طعم انواع میوه‌ها وجود دارد این است که اگر تریاک و حتی کراک و هروئین و سایر مواد مخدر سنتی و صنعتی، قشر بزرگ سال، جوان و یا حتی نوجوانان را مورد هجمه قرار داده‌اند؛ این سرطان بی‌صدا نوک پیکان شومش را به سمت کودکان و خردسالان دانش‌آموز نشانه رفته است و گویا قصد دارد تمام جامعه را شخم بزند.



تاريخ : پنجشنبه یکم اسفند ۱۳۹۲ | 14:26 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

حذف

طی بخشنامه ای به کلیه استان ها

فصل ششم کتاب ریاضی ششم ابتدایی و

فصل های نهم و دهم کتاب ریاضی هفتم

برای مطالعه بیشتر در نظر گرفته شده است و معلمین و دبیران محترم برای سوالات پایان سال از این فصول سوالی طرح نخواهند کرد.



تاريخ : سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۲ | 19:36 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس چهاردهم هدیه ( راز موفقیت )



پرسش های متن 

1- عوامل مهمی که مارا به موفقیّت می رساند چیست ؟ 

کوشش و پشتکار 

2- خداوند در قر آن درباره ی تلاش و کوشش چه فر موده است؟ 

برای انسان جز آنچه تلاش کرده(هيچ نصيب و بهره ای) نيست . 

3- تلاش و کوشش در چه صورتی موفقیت را به دنبال خواهند داشت ؟ 

در صورتی موفّقيّت را به دنبال دارند که با نظم و برنامه ريزی همراه شوند. 

4- نظم وبر نامه ریزی در کارها یعنی چه ؟ 

يعنی ابتدا فعّاليّت هايی را که لازم است برای رسيدن به هدف انجام دهيم، مشخّص کنيم و سپس هر کاری را در وقت خود انجام دهيم و ترتيب کارها رعايت شود. 

5- حضرت علی عليه السّلام درمورد نظم در کارها چه سفارشی نموده است ؟ 

شما را به رعايت نظم در انجام کارهايتان سفارش می کنم. 


فکر کن و بگو 

ما انسان ها از زندگی مورچه ها چه درس های ديگری می توانيم بگيريم؟ 

می توانیم درس بگیریم که بایکدیگر اتحاد داشته باشیم برای آینده تلاش وکوشش کنیم و در انجام کار ها صبر و پایداری و حوصله داشته باشیم. 



تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۲ | 18:24 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس سیزدهم هدیه ( عید مسلمانان )


پرسش های متن 

1- کدام پیامبران مأمور تجدید بنای خانه ی خدا در مکه شدند ؟ 

دو پيامبر بزرگ خدا، حضرت ابراهيم و اسماعيل مأمور شدند که خانه ی خدا را در مکّه تجديدبنا کنند. 

2- پس از حضرت ابراهیم مشرکان چه کردند ؟ 

پس از حضرت ابراهيم، مشرکان مکّه بت های خود را در خانه ی کعبه قرار دادند و هنگام طواف در برابر آن ها تعظيم می کردند. 

3- خداوند درمورد کعبه به حضرت محمّد بعد از رسیدن به پیامبری چه فرمانی داد؟ 

خدا به او دستور داد خانه اش را از بت ها پاک کند و آن را مخصوص عبادت خدا پرستان قرار دهد. 

4- آداب زیارت خانه خدا چیست ؟ 

مسلمانان پيش از ورود به مکّه، لباس اِحرام می پوشند و با لباسی يکسان وارد مسجد الحرام می شوند. سپس به دور خانه خدا هفت دور طواف می کنند، به سمت کعبه نماز می خوانند و آن گاه فاصله ی ميان دو کوه صفا و مَروِه را نيز هفت بار طی می نمايند ودر روز عيد قربان به فرمان خدا گوسفندی قربانی می کنند. 

5- مسلمانان در روز عید فطر چه کاری انجام می دهند ؟ 

مسلمانان در آن روز به عنوان زکات، پولی به نيازمندان می دهند. 

6- عید ما مسلمانان چه ویژگی دارد ؟ 

ویژگی عید ما مسلمانان این است که فقيران نيز شاد و خوش حال شوند. 

7- در روز عید فطر و قربان چه آدابی را انجام می دهیم ؟ 

در روزهای عيد فطر و عيد قربان، غسل می کنيم، بهترين لباس های خود را می پوشيم و دو رکعت نماز عيد می خوانيم.


تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۲ | 18:21 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

صابون مایع بسازیم

صابون مایع بسازیم!

آیا پوست دست شما به صابون مایع حساسیت دارد؟ آیا دلتان می خواهد صابون مایع دلخواه خودتات را بسازید؟ پس با ما همراه شوید تا گام به گام از یک صابون جامد صابون مایع دلخواهتان را بسازید!

صابون مایع بسازیم!

با انجام این کار شما می توانید از مزایای هر دو صابون به طور همزمان استفاده نمایید. از یک سو نگهداری صابون جامد راحت تر بوده و همچنین معمولا سازگاری بیشتری با پوست دست دارد و از سوی دیگر بسیاری از افراد صابون مایع را به دلیل بهداشت آن ترجیح می دهند. با انجام این کار موفق می شویم رضایت هر دو گروه را تامین کنیم!

 

وسایلی که برای انجام ین کار نیاز دارید عبارتند از:

صابون مایع بسازیم!

یک عدد صابون جامد

صابون مایع بسازیم!

یک عدد رنده

صابون مایع بسازیم!

یک لیوان آب

صابون مایع بسازیم!

 قابلمه کوچک و یا هر ظرف دیگری که بتوان روی شعله قرار داد

صابون مایع بسازیم!

 یک عدد ترازو (جهت اندازه گیری وزن صابون)

صابون مایع بسازیم!

 یک عدد بطری خالی صابون مایع

صابون مایع بسازیم!

ابتدا مقدار صابونی را که می خواهیم استفاده نماییم، وزن می نماییم. در این جا بطری خالی ما 400 میلی لیتر ظرفیت داشت بنابراین ما در حدود 120 گرمصابون جامد نیاز داشتیم (برای تهیه تقریبا یک لیتر صابون مایع به حدود 300 گرم صابون جامد نیاز داریم). از طرف دیگر میزان آبی که لازم داریم در حدود چهار برابر وزن صابون جامدمان است. در این جا ما در حدود 2 لیوان آب که معادل 480 گرم می شود را استفاده نموده ایم.

 

در گام بعدی صابون را رنده نموده، در ظرف فلزی (قابلمه) ریخته و با آب مخلوط می کنیم. توجه کنید که با توجه به نوع صابون رنده کردن آن ممکن است ساده یا دشوار باشد. اگر صابونتان خیلی سفت بود می توانید آن را تکه تکه نموده و ودر مخلوط من همراه با آب بریزید.

صابون مایع بسازیم!صابون مایع بسازیم!
صابون مایع بسازیم!

اکنون قابلمه را بر روی حرارت گذاشته و مرتب هم بزنید تا به جوش آید. هم زدن مدام مخلوط برای جلوگیری از گلوله گلوله شدن آن خیلی مهم است. بعد از آنکه مخلوط جوشید شعله را به حداقل رسانده تا از کف کردن آن جلوگیری کنیم و آن را در حدود 10 الی 15 دقیقه به همین حال بگذارید. دقت کنید اختصاص دادن این زمان بسیار مهم است وگرنه مخلوط آب و صابون بعدا از هم جدا می شوند.

صابون مایع بسازیم!صابون مایع بسازیم!
پس از اینکه مخلوط به اندازه کافی جوشید، آن را از روی حرارت برداشته و حدود یک ساعت به آن زمان داده تا به تدریج خنک شود. البته در این مدت حتما باید هر از گاهی آن را هم بزنید تا گلوله گلوله نشود!
بعد از آنکه دمای آن مناسب شد، صابون مایع شده را در ظرف مخصوص بریزید.
صابون مایع بسازیم!

خب! خسته نباشید! صابون مایع دلخواه شما آماده است. می توانید از آن به راحتی استفاده نمایید.

صابون مایع بسازیم!

بعد از چند ساعت زمان مشاهد می کنید که رنگ صابون تغییر خواهد کرد و اگر نسبت آب به صابون را درست رعایت کرده باشید غلظت صابون شما کاملا مناسب مصرف خواهد بود. در غیر این صورت یا بیش از حد رقیق است که باید دوباره در قابلمه ریخته و به آن صابون اضافه کنید، یا خیلی غلیظ است که با حل کردن مقداری آب گرم و هم زدن می توان آن را تنظیم کرد.

می توانید از صابون های گیاهی همچون صابون زیتون، برای تهیه یک صابون مایع مناسب پوستتان استفاده نمایید.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان



تاريخ : سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ | 15:21 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

تحول سال جدید

لحظه تحویل سال ۱۳۹۳ هجری شمسی


پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ ؛

 ساعت ۲۰:۲۷:۰۷

مطابق ۱۸ جمادی‌الاولی ۱۴۳۵ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۱۴

میلادی

نام سال : اسب



تاريخ : سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ | 14:33 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس دوازدهم هدیه ( احکام سفر )


پرسش های متن 

1- آیه 11 سوره انعام ما را به چه چیزی سفارش می کند ؟ 

(ای پيامبر به مردم) بگو: در زمين سفر کنيد. 

2- پیامبر درباره سفر کردن چه فر موده اند ؟ 

سفر کنيد، تا سالم بمانيد. 

3- نماز مسافر چگونه است و به آن چه می گویند ؟ 

مسافر بايد نمازهای چهار رکعتی ظهر، عصر و عشا را دو رکعتی بخواند. به اين کار شکسته خواندن نماز گفته می شود. 

4- چه مواقعی می توانیم نماز شکسته بخوانیم ؟ 

اگر کسی تصميم داشته باشد به جايی برود که از محلّ سکونتش، بيش از ۲۲ کيلومتر فاصله دارد، 
بايد نمازش را شکسته بخواند. اين در صورتی است که بخواهد کمتر از ده روز آنجا بماند؛ امّا اگر 
بداند ده روز يا بيش تر در آن مکان می ماند، ديگرنمازش شکسته نيست و از همان اوّل بايد نماز را کامل بخواند.
 

5- کدام مسافرمی تواند روزه بگیرد و کدام مسافر نمی تواند ؟ 

مسافری که نمازهای چهار رکعتی را شکسته می خواند، نبايد روزه بگيرد ولی مسافری که نمازش را کامل می خواند، بايد در سفر هم روزه بگيرد. 

6- حکم روزه برای مسافری که پیش از ظهر یا بعد از ظهر سفر خود را آغاز کند چیست؟ 

اگر روزه دار بعد از ظهر مسافرت کند، روزه اش درست است و اگر پيش از ظهر مسافرت کند، روزه اش باطل می شود. 

7- اگر مسافر بعد از ظهر به محل سکونتش برسد روزه او چگونه خواهد بود ؟ 

اگر مسافر بعد از ظهر به محل سکونتش برسد، نمی تواند آن روز را روزه بگيرد. ولی اگر پيش از ظهر برسد،چنان چه کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده است، بايد آن روز را روزه بگيرد. 

8- حکم کسی که به خاطر مسافرت نتوانسته است روزه بگيرد چیست ؟ 

کسی که به خاطر مسافرت نتوانسته است روزه بگيرد ، بايد پس از ماه مبارک رمضان قضای آن ها را بجا آورد،يعنی به تعداد روزهايی که روزه نگرفته است، روزه بگيرد. 

گفت و گو کنید 

خانواده ی سعيد در تهران ساکن هستند.در موارد زير، نماز سعيد شکسته است يا کامل؟ 

- آن ها به همراه پدر و مادر خود برای زيارت امام رضا (عليه السّلام) به مشهد رفته اند و می خواهند7 روز در آنجا بمانند.
 شکسته 

- با خانواده ی خود، ۵ کيلومتر از شهر برای تفريح خارج شده است. کامل 

- برای ديدن مادر بزرگ به اصفهان رفته اند و قصد دارند دو هفته آنجا بمانند . کامل 



تاريخ : یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ | 18:13 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس یازدهم هدیه ( پاداش بزرگ )




پرسش های متن 
1- احکام محرم و نامحرم را از چه زمانی باید انجام داد ؟ 
پس از رسيدن به سن تکليف و بلوغ 

2- برای رعایت حکم محرم و نامحرم چه باید کرد ؟ 

مردان نبايد به زنان نامحرم نگاه کنند و زنان هم نبايد بدون حجاب در برابرمردان نامحرم ظاهر شوند. 

3- چه کسانی به ما محرم و چه کسانی به ما نامحرم هستند؟ 
پدر، مادر، خواهر، برادر ، پدر بزرگ ، مادر بزرگ ، بچّه های برادر و خواهر ، عمو، عمه، دايی و خاله به ما محرم هستند و همسر برادر و خواهر و دایی و خاله و عمو وعمه و فرزندان آن ها به ما نامحرم هستند . 
4- حجاب، همانند........... يکی از ...........است و رعايت آن انسان را ..........می رساند. 

نماز - واجبات دين - به بهشت 

5- حجاب برای دختران چگونه است ؟ 

دختر خانم ها بايد موی سر و تمام بدن خود را از نامحرم بپوشانيد، امّا پوشاندن صورت ودست ها تا مچ واجب نيست. هم چنين پوشيدن هر گونه لباسی که توجّه نامحرم را جلب کند، حرام است. 
کامل کنید 

در جدول زير چه کسانی نسبت به مريم و حميد محرم و چه کسانی نامحرم اند. در خانه های خالی بنويسيد. 
نسبت به مریم -دایی (محرم ) ، پسر عمو (نامحرم ) ، شوهر خواهر (نامحرم )، عمو (محرم ) ،پسر خاله (نا محرم ) ،پسر برادر (محرم ) ، شوهر عمه (نامحرم )  
نسبت به حمید - دختر عمو (نامحرم ) ،خاله (محرم ) ،دختر دایی (نامحرم ) ،دختر خواهر (محرم ) ،زن عمو ( نا محرم ) ، دختر برادر (محرم ) ،زن برادر ( نا محرم ) 
گفت و گو کنید 
سعيده تازه به سن تکليف رسيده است. با جدا کردن موارد صحيح از غلط به او کمک کنيد تا احکام خود را به درستی ياد بگيرد: 
- او بدون جوراب به خانه ی شوهر عمّه ی خود می رود. اشتباه 
- عمويش به خانه ی آن ها آمده است و او بدون روسری از او پذيرايی می کند. صحیح 
- در حضور نامحرم وضو می گيرد. اشتباه 



تاريخ : یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ | 18:11 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس نهم علوم ( سفر انرژی)



پرسش های متن 

1- برای انجام چه کارهايی به انرژی نياز داريد؟ 

راه رفتن - بر داشتن اجسام - ورزش کردن – و.... به طور کلی برای انجام هر کاری به انرژی نیاز داریم. 

آزمایش کنید 

فعّاليّت های زير را انجام دهيد و بگوييد در هر مورد انرژی چه تغييری می کند؟ 

1- دست های خود را به هم مالش دهيد تا احساس گرما کنيد.
 

انرژی حرکتی ماهیچه های دست ما بر اثر نیروی اصطکاک به گرما تبدیل می شود. 

2- فرفره ی کاغذی را بالای منبع گرما(بخاری)قرار دهيد تا به چرخش درآيد. 

انرژی گرمایی بخاری به انرژی حرکتی در فرفره تبدیل می شود. 

3- با مداد بر لبه ی ليوان ضربه بزنيد تا صدا توليد شود. 

انرژی حرکتی دست ما به وسیله مداد به لیوان منتقل می شود و به انرژی صوتی تبدیل می شود. 

4- توپی را مطابق شکل پرتاب کرده تا با اسباب بازی ها برخورد کند و آن ها را به حرکت در آورد. 

انرژی حرکتی دست ما به توپ منتقل می شود و توپ را به حرکت در می آورد و در بر خورد توپ با اسباب بازی ها این انرژی حرکتی از توپ به اسباب بازی ها منتقل می شود. 

5- بر روی طبل پلاستيکی چند دانه برنج بريزيد و سپس در نزديکی پوسته ی طبل صدای محکمی ايجاد کنيد. 

انرژی صوتی کنار طبل مولکول های هوا را به حرکت در می آورد و به انرژی حرکتی تبدیل می شود و حرکت مولکول های هوا به طبل منتقل شده و طبل را به لرزش در می آورد و لرزش طبل باعث لرزش دانه های برنج می شود.( صوتی به حرکتی و سپس حرکتی به حرکتی) 

2- چند شکل از انرژی را نام ببرید ؟ 

انرژی به شکل های گوناگون مانند انرژی حرکتی، گرمايی، نورانی و صوتی ديده می شود و دائماً ازشکلی به شکل ديگر تغيير می کند. 

3- انرژی مواد خوراکی از کجا به دست می آيد؟ 

از نور خورشید است که در گیاهان سبز غذا ساخته می شود و در آن ها ذخیره می شود. 

4- انرژی نورانی خورشید به چه شکلی در گیاهان ذخیره می شود ؟ 

انرژی شیمیایی 

5- انرژی شیمیایی چیست ؟ 

انرژی ذخیره شده در گیاهان و میوه ها و سوخت هایی مانند زغال سنگ ، نفت ، گاز طبیعی و چوب را انرژی شیمیایی گویند. 

6- انرژی شیمیایی بیش تر به چه انرژی هایی تبدیل می شود ؟ 

ااین انرژی در اثر سوخت ساز در بدن ما یا به هنگام سوختن سوخت هایی مانند 
زغال سنگ ، نفت ، گاز طبیعی و چوب به شکل های مورد نیاز ما مانند گرما و حرکت تبدیل می شوند .
 

7- چه چيزهايی می توانند انرژی ذخيره کنند؟ 

گیاهان و میوه ها – سوخت های فسیلی - باطری - مواد منفجره 

8- وقتی چراغ قوه يا اسباب بازی متحرک را به کار می اندازيد، انرژی چگونه تغيير می کند؟ 

در چراغ قوه انرژی پتانسیل شیمیایی ذخیره شده در باطری به انرژی نورانی تبدیل می شود و در اسباب بازی حرکتی، این انرژی به انرژی حرکتی تبدیل می شود. 

ایستگاه فکر 
بعضی مواد مانند مواد غذايی و سوخت ها به طور طبيعی انرژی ذخيره می کنند و بعضی از وسايل هم مانند باتری ها می توانند انرژی ذخيره کنند. آيا تاکنون مواردی مشاهده کرده ايد که بتوان در جسمی انرژی ذخيره کرد؟ چگونه؟ 

بله اگر فنر را فشرده کنیم در آن انرژی ذخیره می شود و همین طور اگر زه کمان را بکشیم در آن انرژی ذخیره شده است . 

آزمایش کنید 

1-ظرف آبی تهيّه کنيد و سنگ کوچکی را ابتدا از ارتفاع ٢٠ سانتی متری و سپس از ارتفاع ٤٠ سانتی متری و بار سوم از ارتفاع ٦٠ سانتی متری داخل ظرف رها کنيد. چه مشاهده می کنيد؟ 

وقتی سنگ به داخل آب می افتد آب به اطراف پخش می شود و هر چه ارتفاع بیش تر می شود آب با شدت بیش تری با اطراف پرت می شود. 

2- در کدام ارتفاع آب بيش تری به اطراف پاشيده می شود؟ 

در ارتفاع 60 سانتی متری 

3-آيا بالابردن سنگ باعث ذخيره شدن انرژی در آن می شود؟ 

بله و هرچه سنگ را بالا تر ببریم انرژی بیش تری در آن ذخیره می شود. 

4-در چه نوع فعّاليّت ها و ورزش هايی بالارفتن باعث ذخيره شدن انرژی می شود؟ 

وزنه بردای - اسکی پرشی – چتر بازی - شیرجه 

آزمایش کنید 

1-يک اسباب بازی کوکی(فنردار)تهيّه کنيد و آن را کوک کرده و رها کنيد. 

وقتی اسباب بازی را کوک می کنیم فنر آن فشرده می شود در نتیجه انرژی در آن ذخیره می شود و زمانی که اسباب بازی را رها می کنیم انرژ ی آزاد شده و باعث حرکت اسباب بازی می شود. 

2-بار ديگر آن را بيش تر کوک کنيد. چه مشاهده می کنيد؟ 

این بار اسباب بازی با انرژی بیش تری حرکت خواهد کرد. 

3-در کدام حالت انرژی جسم پس از رها شدن بيش تر است؟ 

در حالت دوم چون انرژی ذخیره شده در فنر آن بیش تر است. 

ايستگاه فکر 

هنگامی که ماشين اسباب بازی يا عروسک خود را کوک می کنيد، چه انرژی هايی به يک ديگر تبديل می شوند؟ 

انرژی شیمیایی مواد غذایی که ما خورده ایم به انرژی حرکتی ماهیچه ها تبدیل خواهد شد سپس انرژی حرکتی ماهیچه های ما به صورت انرژی پتانسیل در فنر ذخیره می شود. 

9- انرژی آب ذخیره شده در پشت سد چگونه به انرژی الکتریکی تبدیل می شود ؟ 

وقتی آب از بالای آبشار سرازير می شود انرژی که به علّت قرار گرفتن در ارتفاع در آب ذخيره شده است با سقوط آب به تدريج به انرژی حرکتی تبديل می شود. سپس وقتی آب روی توربين می ريزد، اين انرژی به انرژی حرکتی توربين تبديل می شود. توربين هم با چرخش خود دستگاه مولد برق را به حرکت در می آورد و انرژی الکتريکی توليد می شود. 

10 – انرژی الکتريکی می تواند به انرژی های ......، ......،....... و ساير انرژی های مورد نياز ما تبديل شود و اين ......... دائماً ادامه پيدا می کند

1- صوتی 
2- حرکتی 
3- گرمایی 
4- تغییرات انرژی
 

11- آیا در بدن موجودات زنده هم نور و الکتریسیته تولید می شود نام ببرید ؟ 

تبديل انرژی در بدن بعضی از موجودات زنده می تواند باعث توليد نور يا الکتريسيته شود. کرم شب تاب در شب از خود نور می دهد. مارماهی و سفره ماهی می توانند از خود برق توليد کنند و به اين وسيله دشمن را از خود دور کنند. 

ايستگاه فکر 

1-آيا می توانيد وسيله يا پديده ای معرّفی کنيد که در آن دو تبديل انرژی انجام پذير باشد؟ 

در تلویزیون انرژی الکتریکی به انرژی نورانی و انرژی صوتی تبدیل می شود 
در بخاری نیز انرژی پتانسیل سوخت فسیلی به انرژی گرمایی و انرژی نورانی تبدیل می شود.
 

2- تصور کنيد انرژی نتواند از يک شکل به شکل ديگر تغيير يابد. مثلاً هوای گرم نتواند فرفره را بچرخاند در اين صورت چه مشکلاتی پيش می آيد؟ 

کلیه فعالیت های را که بر اثر تبدیل انرژی از یک صورت به صورت دیگر انجام می دهیم دیگر نمی توانیم انجام دهیم مانند راه رفتن - ورزش کردن - استفاده از وسایل الکتریکی و خود رو ها و .... 

12- انرژی با چه واحدی اندازه گیری می شود ؟ 

انرژی با واحدی به نام ژول (j )اندازه گيری می شود . 

13- واحد انرژی مواد غذایی بر حسب چیست ؟ 

واحد انرژی روی مواد غذايی بر حسب کالری یا کیلو کالری است. 

14- هر کیلوکالری چند ژول است ؟ 

هر کیلوکالری مواد غذايی به طور تقريبی معادل ٤٠٠٠ ژول است.


تاريخ : یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ | 18:1 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

سخنرانی و کارگاه آموزشی


کاربرد ماشین حساب در آموزش ریاضی

همایش تکنولوژی در آموزش با همکاری انتشارات فاطمی و شرکت کاسیو ژاپن... 

یک روز با معلمان و مدیران مدارس تهران در همایشی که به نقش ماشین حساب در سیستم آموزشی کشور می پرداخت...از نکات جالب همایش حضور مولفان کتب درسی و یکی از استادان دانشگاه استرالیا بود... از اون مهمتر ماشین حساب فنی مهندسی بود که به هر یک از حضار هدیه داده شد.



تاريخ : شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۲ | 22:32 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

تعطیلی

پسرهاي گلم سلام

اميدوارم تعطيلات زمستوني خوبي داشته باشيدو

تواين هواي سردوبرفي حسابي مواظب خودتون باشيد.با توحه به تعطیلی 

فردا،برای تکالیف پیک ها را باز نگری کنید و درس اجتماعی ،هدیه آسمانی ، و فارسی

 و علوم را پیش خوانی کنید و روزی 10 تمرین ریاضی حل کنید .


با تشکر از شما 



تاريخ : سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ | 19:22 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

به علت بارش برف و یخبندان؛

مدارس مناطق 19 گانه تهران به عت بارش برف روز سه شنبه 15/11/92 تعطیل است



تاريخ : سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ | 6:56 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

آزمون ورودی مدارس خاص

دستورالعمل آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان
دستورالعمل آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی 94-93 اعلام شد


داغ ترین خبرها برای این آزمون:

درس ها و ضریب ها و تعداد سوالات برای ششمی های ورود به دوره اول متوسطه:

آموزش قرآن و هدیه های آسمان/10سوال /ضریب 2

فارسی و مهارت های خوانداری و نوشتاری/15سوال/ضریب 2

مطالعات اجتماعی /5سوال/ضریب 1

تفکر و پژوهش/5سوال /ضریب 1

علوم تجربی /15سوال/ضریب 2

ریاضی /20 سوال/ضریب 3

جمع/70سوال ......................نمره کل اکتسابی شما150......................مدت آزمون80 دقیقه

منبع سوالات فقط کتاب های درسی ششم در سطوح بالای شناختی

قابل توجه دوقلو های هم جنس شرکت کننده در آزمون:

درصورتی که یکی از دو قلو ها امتیاز لازم را برای ورود به تیزهوشان به دست آورد همزاد او برای ورود به همان مدرسه باید حداقل 80درصد نمره ی آخرین پذیرفته شده در همان مدرسه را کسب کند!



تاريخ : یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ | 22:24 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

انسان ها صفر هايي هستند كه هر چقدر هم پيش هم جمع بشن بازم صفرن ولي وقتي يه يك بياد اولشون ميشن تمام هستي و ارزشمند ميشن
اين يكي همون خدا است
.     دكتر علي شريعتي

آيا از ميزان هوش (iq) خود مطلع هستيد؟ به نظر شما بهره هوشي تان بالا است؟ اگر فكر مي كنيد كه از هوش بالايي برخوردار هستيد، حتما اين بازي Math IQ Free را  دانلود كنيد. بازي با طرح سوالات رياضي سعي مي كند، ذهن شما را به چالش بكشاند. براي پاسخگويي به سوالات نرم افزار بايد از iq بالايي بهره ببريد. سعي كنيد سوالات برنامه را كمترين زمان ممكن پاسخ دهيد، تا بالاترين امتياز را كسب كنيد. شما مي توانيد نتايج به دست آمده را در مقياس جهاني مقايسه و رتبه ي هوشي خود را در بين شركت كنندگان پيدا كنيد. همچنين اين بازي مي تواند ابزار مناسبي براي آموزش درس رياضي به كودكان باشد.

 
حجم بازي: 2.5 مگابايت
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


تاريخ : جمعه یازدهم بهمن ۱۳۹۲ | 17:17 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

ادعای جدید چینی ها

ادعاي جديد چيني ها

 

65=64

 

شايد باور كردنش سخت باشه! ولي طبق استدلالي كه در اين تصوير متحرك توسط چيني ها بيان شده 65=64

 

 



تاريخ : سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۲ | 18:11 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

روش يادگيري رياضي


براي آنكه بتوانيد رياضي را بهتر بخوانيد، بهتر بفهميد، بهتر ياد بگيريد و بيشتر با آن دوست شويد، بيست نكته زير را بخوانيد و به كار ببريد:

۱-به خاطر داشته باشيد كه يادگيري درس رياضي حتما بايد در كلاس انجام گيرد، زيرا يادگيري اين درس به شدت وابسته به معلم است.

۲- براي يادگرفتن رياضيات داشتن تمركز الزامي است. پس به هنگام يادگيري سر تا پا گوش باشيد. به ويژه اينكه دبير رياضي از معدود دبيران پشت به كلاس است، زيرا دائما مجبور به استفاده از تخته براي نوشتن است.

۳- به توضيحات دبير يا مدرس رياضي بايد كاملا دقت كنيد، زيرا چكيده ي چند سال تجربه و انتقال مطلب به همراه منطق رياضياتي درس را تواماً ارائه مي كند.

۴- مراحل محاسباتي هر تمرين را به زبان خودتان براي خودتان بازگويي كنيد و راهنما و خود آموز خاص خودتان را در هر مبحث بنويسيد.

۵- از عدم توانايي يا مهارتتان در حل تمرينها و مسائل نترسيد و دلسرد نشويد، بلكه با شعف تمام با آن برخورد كنيد، زيرا با پي بردن به ضعف ها و نقص هايتان نيمي از عيب را رفع كرده ايد.

۶- به هنگام حل تمرين حدس بزنيد كه چگونه سؤال يا سؤالات مشابهي ممكن است در امتحان بيابيد.

۷- در انجام تمرينهاي هندسه، درك اين كه قضيه از شما چه چيزي را مي خواهد، مهم است. هر چه راههاي بيشتر و جديدتري براي بيان محتواي قضايا، تعاريف و اصول موضوعه پيدا كنيد، هندسه را بهتر فهميده ايد.

۸- رياضي سيري پلكاني دارد.بنابراين آمادگي مهارتي در انجام مفاهيم قبلا آموخته شده و درك آنها پيش نياز درك مفاهيم رياضي بعدي است.

۹- در كلاس درس رياضي فعال باشيد. دقت كنيد، سؤال كنيد، تمرين كنيد، مراحل محاسباتي را ثبت كنيد.

۱۰-موقع يادگيري تلاش كنيد ساختار رياضي، ارتباطات، روابط اجزاء و منطق رياضي حاكم بر آن، كاربردها و ساير ويژگي هاي نظري مطلب را بفهميد.

۱۱- با خودسنجي در تمرين هاي رياضي، بلافاصله علل ناكامي و عدم موفقيت خودتان در مقابله با تمرين را ريشه يابي كنيد. مثلا اين ناكامي ناشي از اين باشد كه:

الف) در درك و فهم رياضياتي تمرين مورد نظر مشكل داريد.

ب) در حل تمرين يا تمرين هاي مورد نظر مشكل داريد.

ج) تمرين هايي كه انجام داده ايد به حد كفايت و لازم نبوده است.

۱۲- تمرين هاي رياضي را يك ضرورت و نه اجبار تلقي كنيد و با داشتن نگرش مثبت به اين تكاليف و هدفمند بودن از تمرين هاي رياضي استفاده بيشتري ببريد.

۱۳- فقط به تمرين هاي موجود در كتاب درسي بسنده نكنيد، بلكه از كتاب هاي ويژه حل تمرين يا به اصطلاح كتاب كار هم استفاده كنيد.

۱۴- اصل اساسي در انجام تمرين هاي رياضي استفاده از استدلال قياسي است. نسبت به اين مساله حساس و واقف باشيد تا سرعت كارتان زياد شود.

۱۵- هيچ گاه به هنگام خستگي به ادامه تمرين رياضي نپردازيد، زيرا خستگي باعث كاهش دقت و تمركزتان شده و ضريب خطاها و ناكاميتان را بالا مي برد.

۱۶- رياضي مثل هر علم ديگري زبان خاص خودش را دارد. اين زبان را بفهميد و بياموزيد تا از ارتباط با رياضي لذت بيشتري ببريد. زبان رياضي مجموعه اي از اعداد، علائم و نمادها، حروف، اشكال و روابط بين آنهاست.

۱۷- يكي از موانع درك رياضي، نداشتن تصور رياضياتي مثبت از خود است. اين موانع ممكن است در درك رياضي، در تمرين رياضي، در امتحان رياضي دادن يا در تست رياضي زدن باشد. با تلاش و تمرين سعي كنيد بر اين موانع غلبه كنيد.

۱۸-اصول حل مساله را ياد بگيريد و به كار ببريد. اين اصول شامل موارد زير است:

۱) مساله را بفهميد. يعني فرض ها و شروط مسأله را درك كنيد. داده ها و مجهول ها را روي كاغذ بياوريد، ترسيم كنيد يا مجسم كنيد.

۲) ارتباط منطقي ميان داده ها، شروط مسأله و مجهول را پيدا كنيد.

۳) راه حل ها را پيدا كنيد.

۴) عمليات را اجرا كنيد و محاسبات لازم را انجام دهيد.

۵) جوابهاي به دست آمده را وارسي كنيد و از صحت آنها مطمئن شويد.

۶) راه حل هاي كوتاه تر يا متفاوت را پيدا كنيد.

۱۹- هرگز قبل از حصول اطمينان از يادگيري متن و جوهره ي درس به سراغ انجام تمرين نرويد، زيرا احتمال ناكام شدن و عدم موفقيتتان زياد خواهد بود.

۲۰- هرگز به سراغ حل المسائل نرويد مگر آنكه قبلا:

۱-كتاب درسي را خوانده باشيد.

۲-جزوه درسي تان را دقيق مطالعه كرده باشيد.

۳-از كتاب كمك درسي يا نوار يا سي دي آموزشي استفاده كرده باشيد.

۴-از معلم تان براي رفع اشكال كمك گرفته باشيد.

۵-به دوستانتان يا همكلاسي هاي برتر براي رفع اشكال مراجعه كرده باشيد.

۶-از اعضاء خانواده يا ديگران كمك گرفته باشيد.

 



تاريخ : سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۲ | 18:10 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس دهم هدیه ( راه تندرستی )


پرسش های متن 

1- پیشوایان دین انجام چه ورزش هایی را سفارش کرده اند ؟ 

تيراندازی ، شنا، اسب سواری و کشتی 

گفت و گو کنید 

شما برای حفظ سلامتی خود چه کارهايی را انجام می دهيد؟ 

درست غذا می خوریم – ورزش می کنیم - بهداشت را رعایت می کنیم – به موقع می خوابیم
 وصبح زود از خواب بر می خیزیم. 

2- اگر ما به کار هایی که باعث سلامتی ما می شود بی توجه باشیم دچار چه مشکلاتی خواهیم شد ؟ 

بدن ما ضعيف و ناتوان شده و توان مقاومت در برابر بيماری های مختلف را از دست می دهد. 

3- در دین ما چه چیز هایی نکوهش شده است ؟ 

در دين ما، ضعف و ناتوانی و سستی و تنبلی نکوهش شده است. 

4- حضرت محمد در مورد توانمندی مؤمنان چه فرموده است ؟ 

مؤمن قوی و نيرومند، بهتر از مؤمن ضعيف و ناتوان است. 

5- چگونه می توانیم شکرانه ی سلامتی را به جا آوریم ؟ 

يکی از را های شکرانه سلامتی اين است که به افراد ضعيف و ناتوان جامعه کمک کنيم. 

6- حضرت علی (ع) برای سلامتی خود از خداوند چه می خواست ؟ 

خدايا! به اعضای بدنم، برای خدمت در راه خودت توانايی بده. 

فکر کن و بگو 

به نظر شما ورزش کردن به جز حفظ سلامتی و تندرستی چه فايده هايی برای ما دارد؟ 

باعث می شود که اوقات فراغت پرباری داشته باشیم – روحیه شادابی داشته باشیم. باعث شادی و نشاط ما می شود و دنیا را زیبا می بینیم 

پاسخ این سوالات را بنویسید 
1- یکی از واجبات نماز که بعد از رکوع می آید .   (سجده )
2- نام گلی که یاد آور شهیدان است .  (لاله )
3- قبل از نماز گفته می شود و اعلام کننده وقت نماز است .(اذان )
4- نام کسی که همه یمسلمانان منتظر آمدنش هستند .  (مهدی )
5- این بیت را کامل کنید
شکرانه ی..بازوی ..... توانا                   بگرفتن دست ...ناتوان ........ است   
6- یکی از فرزندان حضرت یعقوب (ع) که مورد حسادت برادرانش قرار گرفت . (یوسف )
7- رسول اکرم (ص)  دو نعمت است که ارزش آنها در نزد مردم ناشناخته است .(سلامتی و امنیت )
جواب (سلامتی )
گفت و گو کنید 
برای شکرانه سلامتی چه راههای دیگری می شناسید 
1- وقتی دوست شما بیمار می شود (به عیادت او برویم )
2- هنگام غذا خوردن  (شکر خدا را بگوییم )
3- به افراد ضعیف و ناتوان کمک کنیم 
4- از پدر و مادر پیر و ناتوان خود نگهداری کرده و به آنها احترام بگذاریم 




تاريخ : جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۲ | 15:49 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس نهم هدیه ( آداب زندگی )




پرسش های متن 

1- بخشی از آدابی که پيامبر در ارتباط خود با ديگران رعايت می کرد را بنویسید. 
در سلام کردن بر آن ها پيشی می گرفت. هميشه لبخند بر لب داشت در کنار مردم می نشست و برای خود جای مخصوصی نداشت. خوش رو و خوش اخلاق بود به سخنان دیگران گوش می داد از مهمان به خوبی و احترام پذیرایی می کرد. 
2- آداب معاشرت چیست ؟ 
به رفتارهايی که ما هنگام روبه رو شدن با ديگران و برای رعايت ادب در برابر آنان انجام می دهيم، آداب معاشرت می گويند. 
3- رعایت آداب معاشرت نشانه ی چیست ؟ 
رعايت اين آداب نشان دهنده ی احترامی است که ما به فرد مقابل خود می گذاريم. 
4- در قرآن درباره آداب معاشرت چه سفارشی شده است ؟ 
با مردم به نيکی سخن بگوييد. 
5- انجام دادن آداب معاشرت می تواند باعث چه چیز هایی بشود ؟ 
عمل به آداب معاشرت می تواند صميميّت و مهربانی را در بين ما افزايش دهد و جلوی برخی ناراحتی ها و کدورت ها را بگيرد. 
6- چند نمونه از آداب معاشرت که دردین ما وجود دارد را بنویسید ؟ 
1- سكوت به هنگام صحبت ديگران 
2- درگوشى صحبت نكردن 
3- دورى از مسخره كردن 

4- احترام به بزرگ ترها 
7- در هنگام صحبت با ديگران چگونه باید عمل کنیم ؟ 
آرام سخن بگوييم، صدای خود را بلند نکنيم و با داد و فرياد حرف نزنيم. وقتی کسی با ما صحبت می کند، نيز مراقب باشيم سخن او را قطع نکنيم. 
8- پیامبر در مورد قطع کردن سخن دیگران چه فر موده است ؟ 
هرکس سخن ديگری را قطع کند، گويا به صورتش چنگ زده است . 
9- چرا در جمع نباید در گوشی صحبت کرد ؟ 
زيرا دیگران فکر می کنند که ما درباره ی آن ها حرف می زنيم و اين کار موجب ناراحتی آنان می شود . 
10 – خداوند در قر آن درباره صحبت در گوشی چه فر موده است ؟ 
درگوشی صحبت کردن، از کارهای شيطان است. 
11- پیامبر در باره احترام به بزرگتر ها چه فر مده است ؟ 
احترام به سالمندان، احترام گذاشتن به خداوند است. 
12 – چند نمونه از مواردی که برای احترام به بزرگتر ها باید رعایت کرد بنویسید ؟ 
جلوتر از بزرگ ترها حرکت نکنيم، هنگام نشستن به آن ها پشت نکنيم، پای خود را پيش آن ها دراز نکنيم و از هر کاری که بی احترامی به آن هاست.



تاريخ : پنجشنبه سوم بهمن ۱۳۹۲ | 13:55 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس هشتم هدیه ( دوران غیبت )


پرسش های متن 

1- پیامبر در مورد امام زمان به مردم زمان خود چه فرمودند ؟ 

وقتی رسول خدا نام دوازده امام را برای مردم بيان می کرد، به آن ها فرمود: آخرين امام که نامش مهدی است، با ظالمان مبارزه می کند و حکومت های ستمگر را از بين می برد. 

2-پس از شهادت امام عسکری(عليه السّلام)چه اتفاقی برای امام مهدی (ع) افتاد ؟ 

امام مهدی، به فرمان خداوند از چشم مردم پنهان شد، تا هر زمانی که خدا بخواهد و مردم آمادگی داشته باشند، قيام کند و جهان را پر از نيکی و عدالت سازد. 

3- امام مهدی در دوران غیبت خود چگونه مردم را راهنمایی می کرد ؟ 

امام مهدی(عليه السّلام)برای ارتباط خود با مردم در دوران غيبت، چهار نفر از عالمان دينی را برگزيد. 

4- پس از چهار نفری که برای ارتباط با امام تعیین شده بودن چه کسانی جانشین امام زمان شدند ؟ 

پس از آن چهار نفر، ايشان افراد خاصّی را با نام مشخّص، به عنوان جانشين خود معرّفی نکرده است؛ 
بلکه عالمان پرهيزگار و دين شناس هر زمان را به عنوان جانشينان خود قرار داده است. 

5- یکی از جانشینان امام زمان در دوره ی ما چه کسی بود و چه کرد ؟ 

يکی از اين جانشينان در روزگار ما، امام خمينی(ره) بود. مردم ايران، به رهبری اين عالم و مرجع بزرگ دينی توانستند حکومت ضدّ مردمی و ضدّ دينی شاه را سرنگون کنند و جمهوری اسلامی را به وجود آورند. 

6- در حال حاضر چه کسانی جانشینان امام زمان شناخته می شوند ؟ 

در زمان حاضر، مراجع تقليد دينی جانشينان امام زمان(عليه السّلام) شناخته می شوند. 

7- در زمان حاضر ، ما چرا باید به مراجع دینی رجوع کنیم ؟ 

برای آگاهی از احکام دين بايد به آن ها مراجعه کنيم و از دستوراتشان پيروی نماييم. 

8- رهبری جامعه اسلامی در حال حاضر در دست کیست ؟ 

رهبری جامعه ی اسلامی بر عهده ی يکی ازمراجع است که به عنوان ولی فقيه شناخته می شود. 
ولی فقيه با آگاهی کامل از دستورات دينی و شرايط سياسی و اجتماعی به اداره ی امور جامعه می پردازد. 


گفت و گو کنید . 

اگر برای شناخت وظايف دينی به مراجع تقليد مراجعه نکنيم، چه مشکلاتی برای ما پيش می آيد؟ 

در انجام دستورات دینی به اشتباه خواهیم افتاد و ممکن است به جای بندگی خدا به اشتباه به سرپیچی از بندگی خدا دچار شویم .


کامل کنید: 

پاسخ سؤالات زير را به ترتيب اعداد داده شده در جدول قرار دهيد. سپس حروف را به ترتيب کنار هم گذاشته و بخوانيد. جمله ی به دست آمده، يکی از سخنان امام زمان(عليه السّلام) می باشد.
 


تاريخ : پنجشنبه سوم بهمن ۱۳۹۲ | 13:53 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

میلاد پیامبر و امام جعفر صادق مبارک

ميلاد فرخنده پيامبر گرامي اسلام بر تمام مسلمين مبارك باد

 

 

اسم تو نور امـيد است و صفاي سينه هاست

دين تو اسلام عشق است و بدور از كينه هاست

روز ميـلادت شدم مست مي عرفان تو

آيه شرع است و حق است، خط به خط قرآن تو . . .




تاريخ : شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ | 22:27 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

نوشیدنی معجزه گر:( ترکیب هویج ، چغندر و سیب)



این نوشیدنی در زمانهای قدیم برای مدت های طولانی رایج بوده است
آقای سیتو به این نوشیدنی کاملا ایمان دارد ، او می خواهد که این مطلب به اطلاع تمام کسانی که مبتلا به سرطان هستند برسد


این نوشیدنی میتواند از بدن در مقابل رشد سلول های ناسالم محافظت نماید ، آقای سیتو قبلا مبتلا به سرطان ریه بوده است و یک متخصص طب گیاهی از وی میخواهد تا از این نوشیدنی برای درمان استفاده نماید

و وی برای مدت سه ماه بصورت پیوسته از این نوشیدنی استفاده مینماید و اکنون سلامتی خود را بدست آورده و میتواند بسبب استفاده از این درمان از زندگی خود لذت ببرد و امتحان آن برای شما نیزهیچ ضرری نخواهد داشت

این نوشیدنی معجزه گر بسادگی تهیه میگردد

مواد لازم (چغند رقند ، هویج و سیب از هر کدام یکعدد )
موارد فوق را با پوست قطعه قطعه کرده و سپس با هم در آبمیوه گیری قرار داده و پس ازآ بگیری بلا فاصله بنوشید .

این نوشیدنی در در مان امراض زیر موثر خواهد :

1-جلوگیری از رشد و تکثیر سلول های سرطانی

2-پیشگیری از بیماریهای کبد ، کلیه ، لوزالمعده و همچنین درمان زخم معده

3-تقویت ششها ، جلوگیری از حمله قلبی و فشار خون بالا

4- تقویت سیستم ایمنی بدن

5- مفید برای بینایی و همچنین رفع خستگی ، خشگی و قرمزی چشم

6- برای رفع خستگی ناشی از فعالیت های فیزیکی و همچنین درد های عضلانی

7- رفع مسمومیت ، کمک به حرکات روده و رفع یبوست که در نتیجه سلامت پوست و بشاش شدن آن را نیز بهمراه خواهد داشت

8- بهبودن مشکل بوی دهان ناشی از سوء هاضمه

9-کاهش دردهای دوران قاعدگی

این معجون فاقد هرگونه اثر سوئی بوده ، کاملا مغذی میباشد و براحتی جذب بدن میگردد ضمنا برای کاهش وزن نیز مفید است

بعد از دو هفته مصرف مستمر شما متوجه اثر آن بر روی سیستم ایمنی بدنتان خواهید شد ضمنا تاکید میگردد تا ثیر مفید آن مشروط به مصرف آن بلافاصله پس ازآبگیری میباشد

بهترین زمان مصرف :

آنرا بصورت ناشتا اول صبح و یک ساعت قبل از صبحانه میل نمایید و برای اثر مطلوبتر توصیه میشود دو بار در روز یک بار صبح و یکبار قبل از ساعت 5 یعد از ظهر میل نمایید .

هرگز از انجام آن پشیمان نخواهید شد همچنین انجام آن هزینه زیادی نخواهد داشت



تاريخ : شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ | 19:35 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس مطالعات اجتماعی ششم

تاريخ : شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ | 13:10 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

مدارس شنبه تعطیل نیست

مدارس، روز شنبه هفته آینده تعطیل نیست

ضمن تبریک ایام خجسته ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفرصادق(ع) به اطلاع می رساند مدارس سراسر کشور در تاریخ شنبه 28/10/92 دایر می باشد .

 و تمام کلاس های درس دایر خواهد بود.

ازدانش آموزانم می خواهم که برای گرفتن جزوه حتما به مدرسه بروند و به زودی جزوه اجتماعی را برایتان می گذارم 



تاريخ : پنجشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۲ | 22:3 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

هدیه ها ی آسمانی پایه ششم

دانش آموزان عزیز ،سوال و جواب ده درس هدیه هاتوسط دانش آموز خوبم بنیامین کمانی نوشته شده و آن را برای دانلو گذاشتم اگر مایل بودید استفاده کنید 


لینک هدیه های آسمان                                                     با تشکر از بنیامین موفق باشی پسرم 



برچسب‌ها: ششم , هدیه های آسمان , مجموعه سئوال

تاريخ : سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ | 18:23 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

نامه ی آبراهام لینکلن به معلم پسرش (بسیار زیبا و خواندنی است) :


به پسرم درس بدهيد، او بايد بداند كه همه مردم عادل و همه آن ها صادق نيستند ، اما به پسرم بياموزيد كه به ازاي هر شياد ، انسان صديقي هم وجود دارد .
به او بگوييد ، به ازاي هر سياستمدار خودخواه، رهبر جوانمردي هم يافت مي شود . 
به او بياموزيد ، كه در ازاي هر دشمن ، دوستي هم هست . مي دانم كه وقت مي گيرد ، اما به او بياموزيد اگر با كار و زحمت خويش ، يك دلار كاسبي كند بهتر از آن است كه جايي روي زمين پنج دلار بيابد .
به او بياموزيد كه از باختن پند بگيرد . از پيروز شدن لذت ببرد . او را از غبطه خوردن بر حذر داريد . به او نقش و تاثير مهم خنديدن را يادآور شويد. اگر مي توانيد ، به او نقش موثر كتاب در زندگي را آموزش دهيد. به او بگوييد تعمق كند ، به پرندگان در حال پرواز در دل آسمان دقيق شود . به گل هاي درون باغچه و زنبورها كه در هوا پرواز مي كنند ، دقيق شود .
به پسرم بياموزيد كه در مدرسه بهتر اين است كه مردود شود اما با تقلب به قبولي نرسد . به پسرم ياد بدهيد با ملايم ها ، ملايم و با گردن كش ها ، گردن كش باشد . به او بگوييد به عقايدش ايمان داشته باشد حتي اگر همه بر خلاف او حرف بزنند .
به پسرم ياد بدهيد كه همه حرف ها را بشنود و سخني را كه به نظرش درست مي رسد انتخاب كند . ارزش هاي زندگي را به پسرم آموزش دهيد .
اگر مي توانيد به پسرم ياد بدهيد كه در اوج اندوه تبسم كند . به او بياموزيد كه از اشك ريختن خجالت نكشد . به او بياموزيد كه مي تواند براي فكر و شعورش مبلغي تعيين كند ، اما قيمت گذاري براي دل بي معناست . به او بگوييد كه تسليم هياهو نشود و اگر خود را بر حق مي داند پاي سخنش بايستد و با تمام قوا بجنگد . در كار تدريس به پسرم 
ملايمت به خرج دهيد،اما از او يك نازپرورده نسازيد . بگذاريد كه او شجاع باشد .
به او بياموزيد كه به مردم اعتقاد داشته باشد. توقع زيادي است اما ببينيد كه چه مي توانيد بكنيد .
پســــرم، كـــــودك كـــم ســـال بسيــــار خــــوبي است .......



تاريخ : سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ | 14:53 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس هفتم : ورزش و نیرو 2


پرسش های متن 
1- آيا موقعيت هايی را می شناسيد که دو جسم بدون تماس با هم به يک ديگر نيرو وارد کنند؟ 
1- وقتی قطب های هم نام دو آهن ربا را به هم نزدیک کنیم همدیگر را دفع می کنند در واقع نیروی دافعه به هم وارد می کنند
2-
نیروی جاذبه سیارت از جمله زمین که همه چیز را به طرف خود می کشد. 
2 -نیروی گرانشی چیست ؟ زمین به همه ی اجسام نزدیک خود   نيرو وارد می کند و آن ها را به طرف خود می کشد. اين نيرو، نيروی گرانشی ناميده می شود. 
3- وزن جسم چیست ؟ 
نيروی جاذبه ای که زمين به يک جسم وارد می کند، وزن جسم ناميده می شود. 
4- چرا وقتی شير آب را باز می کنيم، آب بلافاصله به سمت زمين جريان پيدا می کند؟ 
نیروی گرانشی زمین آب را به سمت زمین می کشد. 
5- سیارات منظومه شمسی در اثر چه نیروی به دور خورشید می گردند 
زمين و هفت سيّاره ی ديگر منظومه ی شمسی با بيش از ١٦٠ قمر در اثر نيروی گرانشی به دور خورشيد می چرخند. 
آزمایش کنید. 
دو قطعه آهنربای مشابه تهيّه کنيد. يکی از آهنرباها را روی چند عدد مداد استوانه ای قرار دهيد
آهنربای ديگر را بدون آن که با آهنربای اوّل تماس پيدا کند يک بار از طرف قطب همنام و بار ديگراز طرف قطب غيرهمنام به آن نزديک کنيد. چه اتّفاقی می افتد؟ اين آهنربا باعث هل دادن می شود يا کشيدن؟ 
وقتی آهن ربای دوم را از طرف قطب هم نام به آهن ربای اول نزدیک کنیم آهن ربای اول به
سمت عقب دفع می شود در واقع دو آهن ربا بر هم نیروی دافعه وارد می کنند،اما وقتی آهن ربای دوم را از طرف قطب غیر همنام به آهنربای اول نزدیک بکنیم آهنربای اول به سمت آهنربای دوم کشیده می شود درواقع دو آهنربا بر یکدیگر نیروی جاذبه وارد می کنند . 
6- نیروی مغناطیسی چیست ؟ 
نيرويی که يک آهنربا به آهنربای ديگر وارد می کند، نيروی مغناطيسی ناميده می شود. 
آزمایش کنید 
دو ميله ی پلاستيکی(مثلاً دو عدد خودکار پلاستيکی) تهيّه کنيد و يکی را توسط نخی همانند شکل ببنديد.دو سر هر دو ميله را به پارچه ی پشمی و يا موهای سر که تميز و خشک باشند، مالش دهيد. ميله ی نخ دار را مانند شکل از ميزی آويزان کنيد. سر ميله ی ديگر که مالش داده شده را به سر ميله ی آويزا ن شده، نزديک کنيد. چه اتّفاقی می افتد؟ 
دو میله هم دیگر را دفع می کنند و از هم دور می شوند. 
بار ديگر همين آزمايش را با براده های کاغذ انجام دهيد، يعنی ميله يا شانه ی پلاستيکی مالش داده شده را به تکه های کاغذ نزديک کنيد. چه اتّفاقی می افتد؟ 
تکه های کاغذ به میله یا شانه جذب می شوند و می چسبند. 
7- میله یا شانه در اثر چه نیرویی تکه های کاغذ را جذب می کنند ؟ 
ميله يا شانه پس از مالش دارای خاصيّتی شده است که می تواند اجسام ديگر را جذب کند
نيرويی که باعث جذب خرده های کاغذ به ميله يا شانه می شود، نيروی الکتريکی ناميده می شود. 
8- نیروی الکتریکی چیست ؟ 
نیرویی که بین دو جسم پس از مالش باعث جذب یا دفع آن ها از یکدیگر می شود نیروی الکتریکی نامیده می شود . 
9- ترمزکردن چگونه سبب کُندشدن و توقّف سريع وسيله ی نقليه می شود؟ 
در اثر نیروی اصطکاکی که بین چرخ ها و لنت ترمز وسیله نقلیّه بوسیله ترمز کردن 
به وجود می آید و نیروی اصطکاکی بین وسیله نقلیه و سطح زمین وجود دارد وسیله نقلیه متوقف می شود . 
10- نیروی اصطکاک چیست ؟ 
نيرويی که سبب کندشدن حرکت می شود، نيروی اصطکاک ناميده می شود. نيروی اصطکاک همواره خلاف جهت حرکت بر جسم اثر می گذارد. 
آزمایش کنید 
تخته ای صاف به طول تقريبی ۴۰ سانتی متر تهيّه کنيد و در سطحی صاف مانند يک سطح سراميکی، روی چند کتاب قرار دهيد
جسمی مانند يک باطری قلمی را از بالای تخته رها کنيد، جسم پس از طی چه مسافتی روی سطح صاف می ايستد؟ 
مسافت طی شده به شیب تخته بستگی دارد یعنی اگر شیب تخته تند تر باشد باطری قلمی مسافت بیشتری را طی خواهد کرد و اگر شیب تخته کم باشد باطری مسافت کمتری را طی خواهد کرد. 
بار ديگر اين آزمايش را روی سطح پرزداری مانند موکت تکرار کنيد. اين بار جسم پس از طی چه مسافتی می ايستد؟ 
این بار هم به شیب تخته بستگی دارد اما عامل دیگری هم وجود دارد که سطح پرز دار است که باعث می شود باطری مسافت کمتری را طی کند. 
اگر آزمايش را روی سطح ناهموار خاکی انجام دهيم، چه اتّفاقی می افتد؟ 
سطح نا هموار خاکی باعث می شود که باطری مسافت کمتری حتی نسبت به سطح پرز دار حرکت کند. 
اگر روی يخ انجام شود چه اتّفاقی می افتد؟ 
به علت کم بودن نیروی اصطکاک باطری مسافت زیاد تری حتی نسبت به سطح صاف سرامیکی طی خواهد کرد. 
به نظر شما بايد چه شرايطی فراهم باشد تا جسم مسافت بيش تری را طی کند؟ 
سطح صاف تر باشد و نیروی اصطکاک کم تری ایجاد کند و شیب تخته تند تر باشد. 
در کدام حالت جسم سريع تر متوقّف می شود؟ 
شیب تخته کم تر باشد و سطح ناصاف تر و نیروی اصطکاک ایجاد شده بیشتر باشد. 
به نظر شما چرا در همه ی حالت ها، جسم پس از مدتی بالاخره می ايستد؟ 
هم به علت نیروی جاذبه ای که زمین وارد می کند و هم به علت وجود نیروی اصطکاک
نیروی اصطکاک اگر کم هم که باشد باز هم با عث توقف جسم خواهد شد . 
ايستگاه فکر 
در شکل صفحه ی قبل کدام نيرو سبب کند شدن حرکت و توقّف جسم شده است؟ اين نيرو در کدام جهت بر جسم وارد شده است؟ 
نیروی اصطکاک . این نیرو در خلاف جهت حرکت جسم به آن وارد می شود
11- اگر نيروی اصطکاک نبود چه اتّفاقی می افتاد؟ 
هیچ جسم در حال حرکتی متوقف نمی شد و هیچ جسم ساکنی به حرکت در نمی آمد. 
ايستگاه فکر 
در آزمايش کنيد صفحه ی قبل نيروی اصطکاک در کدام حالت بيش تر است؟ 
روی سطح نا هموار خاکی و سطح پرزدار 
آيا به نظر شما سطحی وجود دارد که جسم رهاشده بر روی آن متوقّف نشود؟ 
خیر . چون نمی توان نیروی اصطکاک را به طور کامل از بین برد. 
12- در هريک از فعّاليّت های زير، نيروی اصطکاک بيش تر باشد بهتر است يا کم تر چرا؟ 
الف) هنگام ترمز کردن اتومبيل : بیشتر باشد 
ب) بالا رفتن از کوهبیشتر باشد 
پ )اسکی روی يخ يا برف : کمتر باشد 
ت) گره زدن طناب : بیشتر باشد 
ث) اصطکاک بين اجزای دوچرخه؛ مثلاً زنجير و چرخ دنده : کمتر باشد 
ج) هنگام هُل دادن يک جسم سنگين : کمتر باشد 
آزمایش کنید 
يک کتاب بزرگ را روی ميز قرار دهيد و سعی کنيد به کمک يک کش آن را به حرکت واداريد
اين آزمايش را می توانيد با قرار دادن چند کتاب کوچک روی هم، نيز انجام دهيد
حال چند مداد استوانه ای شکل را زير کتاب قرار دهيد و دوباره سعی کنيد کتاب رابه کمک همان کِش به حرکت درآوريد. در کدام حالت حرکت دادن کتاب راحت تر است و کِش کم تر کشيده می شود؟ 
وقتی زیر کتاب مداد قرار می دهیم کتاب راحت تر حرکت می کند . 
12- به نظر شما امروزه برای کم کردن اصطکاک از چه راه هايی استفاده می کنند؟ 
روغن کاری و گریس کاری ، استفاده از ساچمه و چرخ و .... در ابزار ها و وسایل . 
ايستگاه فکر 
وقتی اتومبيل در جادهّ ای در حال حرکت است، نيروی اصطکاک بر آن اثر کرده و سبب کاهش سرعت آ ن می شود. به نظر شما آيا نيروی اصطکاک بر کشتی يا هواپيمای در حال پرواز نيز اثر می کند؟ 
بله چون آب و هوا نیز نیروی اصطکاک ایجاد می کنند در نتیجه کشتی و هواپیما نیز برای حرکت نیاز به نیروی دارند که بر نیروی اصطکاکی که بوسیله آب و هو ا ایجاد می شوند غلبه کنند . 
ايستگاه فکر 
همانند شکل، يک برگه ی کاغذ را برداشته، با سرعت زياد حرکت دهيد. چه اتّفاقی می افتد؟ چه نيرويی سبب کندشدن حرکت و خم شدن کاغذ می شود؟ 
نیروی اصطکاکی که از بر خورد کاغذ با مولکول های هوا به وجود آمده باعث کند شدن حرکت و خم شدن کاغذ می شود . 
13- نیروی مقاومت هوا چیست ؟ 
وقتی جسمی در هوا حرکت می کند، بر آن نيروی مقاومی وارد می شود که اصطلاحاً به آن نيروی مقاومت هوا می گويند. 
14 – برای اینکه اجسام به راحتی بتوانند در هوا حرکت کنند چه باید کرد ؟ 
برای آن که اجسام به راحتی بتوانند در هوا حرکت کنند بايد شکل آن ها را به گونه ای طراحی کنيم تا نيروی مقاومت هوای وارد بر آن ها به کم ترين مقدار ممکن برسد. 
آزمايش کنيد 
دو بادکنک را همانند شکل از يک خط کش بياويزيد و به طور مستقيم و يا با يک لوله ی خودکار به وسط بادکنک ها فوت کنيد. چه اتّفاقی می افتد؟ 
دو بادکنک ازهم دور می شوند و به طرف بالا رانده می شوند. 
اگر سريع تر از دفعه ی قبل فوت کنيد، چه اتّفاقی می افتد؟ 
حرکت باد کنک ها سریع تر انجام می شود و ممکن است حتی باد کنک ها از رو خط کش هم بالاتر بروند. 
ايستگاه فکر 
در روزهای طوفانی امکان اين که سقف شيروانی خانه های قديمی کنده شود زياد است. آيا می توانيد براساس آزمايش های انجام شده اين اتّفاق را توضيح دهيد. 
وزش سریع هوا از سطح بالایی شیروانی باعث کم شدن فشار هوا در بالای شیروانی می شود که این خود باعث می شود هوای داخل خانه نیروی به سمت بالا به شیروانی وارد می کند که اگر این نیرو زیاد باشد می تواند حتی موجب کنده شدن شیروانی بشود .
15- نیروی بالابری در هواپیما چیست ؟ 
بال های هواپيما را به گونه ای طراحی می کنند که وقتی هواپيما در حال حرکت است، هوای بالای بال دارای سرعت بيش تری نسبت به هوای پايين بال می شود و همين امر سبب اختلاف فشار در دو سوی بال و ايجاد يک نيروی خالص به طرف بالا می گردد که اصطلاحاً به آن نيروی بالابری گفته می شود.

 



تاريخ : یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ | 19:22 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس ششم نیرو


پرسش های متن 
1- جدول زير شامل تعدادی از فعّاليّت های روزانه است که شما در روز برخی از آن ها را انجام می دهيد. در کدام موردجسم تحت کشش يا هُل دادن(فشار) و يا هر دو قرار گرفته است. رديف اول جدول به عنوان نمونه پر شده است. شما می توانيدموارد ديگری را به جدول اضافه و يا جايگزين کنيد. 
بستن درب کشوی میز (هل یا فشار دادن )   2- باز کردن درب اتاق (کشیدن یا فشار دادن )     3- شوت کرد توپ (هل یا فشار )
2- در علوم اعمال نیرو چیست ؟ 
در علوم هل دادن و يا کشيدن معادل وارد کردن يا اعمال نيرو است. 
3- چند مورد از موارد استفاده از نیرو را نام ببرید ؟ 
از نيرو برای تغيير جهت حرکت، تغيير شکل جسم، حرکت جسم، توقّف جسم و کند شدن يا تند شدن حرکت استفاده می شود. 
4- چه زمانی حرکت جسم تغییر می کند ؟ 
وقتی حرکت جسم تغيير می کند که به آن نيرويی وارد شود. 
5- در شکل های زير با توجّه به اثر نيرو بر جسم مورد نظر، جاهای خالی را پرکنيد. الف -وارد کردن نیرو به جسم ممکن است سبب شروع .........آن شود

حرکت

وارد کردن نیرو به جسم سبب .............شدن حرکت آن می شودبببب بببب

کند

وارد کردن نیرو به جسم سبب ..............شدن حرکت آن می شود

سریع تر

وارد کردن نیرو به جسم ممکن است باعث .........حرکت آن شود

توقف

وارد کردن نیرو به جسم می تواند سبب تغییر .........آن شود

جهت
ايستگاه فکر 
الف) حداقل چند جسم بايد بر هم اثر کنند تا نيرو ظاهر شود؟ 
حد اقل دو جسم 
ب)اگر دو جسم برهم اثر نگذارند، مانند حالتی که شخص در نزديکی اتومبيل ايستاده است و اتومبيل را هل نمی دهد. آيا دو جسم به هم نيرو وارد می کنند؟ 
خیردو جسم باید بر هم اثر کنند تا در حین بر هم کنش به هم نیرو وارد کنند  

 کک چند برابر جرم خود را می تواند بکشد ؟  

بیش از یکصد هزار برابر 
علم و زندگی 
در سال دوم با بازی طناب کشی آشنا شده ايد. در اين بازی دو تيم مثلاً سه نفره، در دو جهت مختلف طناب را می کشند. 
الف)به نظر شما در چه حالتی با وجود اين که بر طناب نيرو وارد می شود، امّا طناب حرکت نمی کند؟ 
هر گاه نیروی وارد شده از دو طرف ( دو گروه ) یکسان باشد. 
ب) در چه حالتی يکی از گروه ها برنده می شود؟ 
زمانی که نیروی بیشتری نسبت به گروه مقابل به کار ببرد. 
آزمايش کنيد 
يک جسم سنگين مانند يک جعبه را انتخاب کنيد که به راحتی با هل دادن حرکت نکند. تلاش کنيد آن را به حرکت درآوريد. حال از يکی از دوستانتان بخواهيد تا او نيز به جعبه در همان جهت هل دادن شما نيرو وارد کند. آيا در اين حالت جعبه راحت تر حرکت می کند؟ توضيح دهيد چرا راحت تر حرکت کرده است؟ 
بله چون نیروی ما و نیروی دوست ما باهم جمع شده و به جعبه فشار وارد می کند که در واقع نیروی بیشتری به جعبه وارد می شود . 
حال از دوستتان بخواهيد از طرف مقابل به جعبه نيرو وارد کند. آيا جعبه حرکت می کند؟ توضيح دهيد. 
خیر زیرا نیروی من ازیک جهت و نیروی دوست من از جهت مخالف با من به جعبه وارد می شود . وقتی نیرو ها هم جهت نیستند و در واقع مقابل هم هستند یکدیگر را خنثی می کنند در نتیجه جعبه حرکت نمی کند . 
در کدام حالت نيروها اثر همديگر را خنثی کرده اند و جسم حرکت نمی کند؟ 
در حالتی که نیرو از دو جهت مخالف وارد می شود یعنی من از یک سوو دوست من از سوی دیگر به جعبه فشار وارد می کنیم. 
در کدام حالت نيروی خالص بيش تری به جسم وارد شده و جسم سريع تر شروع به حرکت می کند؟ 
در حالتی که هر دو از یک سمت به جعبه نیرو وارد می کنید

نیرو ناشی از چیست ؟

اثر متقابل (بر هم کنش )بین دو جسم 



تاريخ : یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ | 19:5 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

نهم ربیع اول

عمری است که از حضور او جا ماندیم

در غربت سرد خویش تنها ماندیم

او منتظر است که ما برگردیم

ماییم که در غیبت کبری ماندیم

نه ربیع الاول آغاز ولایت ذخیره ی بزرگ خداوند برای روز سرنوشت ,

ارمغان دل های نیک سرشت , حجت پروردگار بر گستره ی هستی , حضرت

ولی عصر ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) بر منتظران دولت موعود

مبارک و فرخنده باد.

 



تاريخ : شنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۲ | 12:55 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

زاویه متمم و زاویه مکمل



تاريخ : پنجشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۲ | 22:6 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

زاويه‏ ي بين دو عقربه ‏ي ساعت شمار و دقيقه شمار:


براي محاسيه زاويه‏ي بين دو عقربه‏ي ساعت شمار و دقيقه شمار ، مقدار ساعت را در عدد 30 ضرب كرده، مقدار دقيقه را در عدد5/5 ضرب كرده، عدد كوچك تر را از عدد بزرگ تر كم مي كنيم. در صورتي كه جواب به دست آمده از 180 درجه بيش‏تر باشد آن را از 360 كم مي كنيم.

مثال: زاويه اي كه دو عقربه ي ساعت شمار و دقيقه شمار در ساعت 1:50 مي سازند چند درجه است؟

مجموع زواياي داخلي چند ضلعي ها:

براي اين كه مجموع زاويه هاي داخلي هر چند ضلعي رامحاسبه كنيم ، تعداد ضلع ها را منهاي 2 نموده ، در 180 ضرب مي كنيم.

180 × (2 – تعداد ضلع ها ) = مجموع زاويه هاي داخلي

مثال : مجموع زاويه هاي داخلي يك 5 ضلعي را به دست آوريد؟

درجه 540 = 180× (2 – 5 ) : پنج ضلعي 

تعداد قطرهاي چندضلعي ها:

از تعداد ضلع ها، 3 تا كم كرده، جواب را در تعداد ضلع ها ضرب كرده و سپس جواب را بر 2 تقسيم مي كنيم.

2÷ تعداد ضلع ها × ( 3 -  تعداد ضلع ها ) = تعداد قطرها

از هر راس چند ضلعي به اندازه‏ي (3- تعدا ضلع ها ) قطر مي گذرد. مثلا از يك راس چهار ضلعي ( 1= 3 – 4) يك قطر مي گذرد.

مثال : يك شش ضلعي چند قطر دارد؟

تعداد قطرها          9= 2 ÷ 6 × ( 3 – 6 )
تعداد زاويه ها:

هرگاه در چند زاويه ي مجاور كه داراي راس مشترك هستند ، بخواهيم تعداد زاويه ها را تعيين كنيم ، از فرمول زير استفاده مي كنيم.

                     2 ÷ (تعداد فاصله ها× تعداد نيم خط ها ) = تعداد زاويه ها

 



تاريخ : پنجشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۲ | 22:0 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

آموزش تقريب (قطع كردن و گرد كردن)


قطع كردن :

مرتبه رو در بيار                            زود زير آن خط بذار

تا اينجا رو نگه دار                          ادامه اش صفر بذار

به اين ميگن قطع كردن                ياد مي گيري تو حتما

 

گرد كردن :

مرتبه رو در بيار                                     زود زير آن خط بذار

بعديش رو، دايره بذار                            از دايره خبر دار

اگه داره صفر تا چهار                               ادامه رو صفر بذار

اما بيشتر باشد ز چار                              روي قبلي يك بذار

       ادامش رو صفر بذار                                   گرد همينه، هوشيار




تاريخ : پنجشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۲ | 21:56 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

حلول ماه ربیع

 رسول گرامی اسلام صلوات الله علیه و آله فرمودند:

هرکس بشارت ماه ربیع الاول را به من بدهد من هم بشارت بهشت را به او می دهم .

حلول ماه ربیع الاول بر همه مسلمین خصوصاً شما دوستان مبارک باد .



تاريخ : پنجشنبه دوازدهم دی ۱۳۹۲ | 19:42 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

سوالات درس یازده اجتماعی ششم ابتدایی ( اصفهان ، نصف جهان )


1 . شهر اصفهان مرکز کدام استان است ؟

اصفهان 

2 . شهر اصفهان در کوهپایه ی کدام رشته کوه قرار دارد و کدام رود از وسط آن عبور می کند ؟

زاگرس ،زاینده رود 

3 . جمعیت اصفهان تقریبا چند نفر است ؟

حدود دو میلیون نفر 

4 . کدام شهرها از اصفهان پر جمعیت ترند ؟

تهران ،مشهد 

5 . نقشه ی گردشگری چیست ؟ نقشه ی گردشگری ، نقشه ای است که بر روی آن ، مکان های دیدنی و آثار تاریخی نشان داده می شود .

6 . چه چیزی نشان دهنده ی اهمیت اصفهان در گذشته های دور می باشد ؟ یکی آثار به جا مانده ی تاریخی در این شهر است و دیگری این که در دوره ی اسلامی چند بار این شهر به عنوان پایتخت انتخاب شده است .

7 . اوج شکوفایی شهر اصفهان مربوط به کدام دوره است ؟ دوره ی صفویه

8 . چرا اصفهان به نصف جهان معروف شد ؟ چون در دوره ی صفویه ، تعداد زیادی از صنعتگران ، معماران ، هنرمندان و دانشمندان به اصفهان آمدند و چنان آثار با شکوه و زیبایی به وجود آوردند که این شهر به نصف جهان معروف شد .

9 . تعدادی از آثار تاریخی و دیدنی اصفهان را نام ببرید .

میدان امام (نقش جهان ) 2- مسجد شیخ لطف الله 3- مسجد جامع عباسی 4- کاخ عالی قاپو 

10 . بناهای تاریخی اطراف میدان نقش جهان را نام ببرید .

مسجد امام ،مسجد شیخ لطف الله ، کاخ عالی قاپو ،بازار قیصریه 

11 . مسجد شیخ لطف الله به فرمان چه کسی و چرا ساخته شد ؟ به فرمان شاه عباس ساخته شد تا شیخ لطف الله که عالم بزرگی بود ، در آن نماز جماعت برگزار کند و به تربیت و تدریس شاگردان بپردازد .

12 . ساخت مسجد شیخ لطف الله چه قدر طول کشید ؟

18 سال 

13 . یکی از نشانه های معماری اسلامی چیست ؟ گنبد

14 . کدام یک از آثار تاریخی اصفهان دارای چهار ایوان در چهار جهت جغرافیایی است ؟

مسجد امام 

15 . نام دیگر مسجد امام چیست ؟

مسجد جامع عباسی 

16 . مناره های مسجد امام چه ویژگی هایی دارد ؟ هر یک از مناره های مسجد بیش از 40 متر ارتفاع دارند . داخل این مناره ها یا گلدسته ها پلکان مارپیچ وجود دارد که از آن بالا می رفتند تا اذان بگویند یا خبررسانی کنند .

17 . چه شد که از سنگ مرمر در ساخت مسجد امام استفاده کردند ؟ مشهور است همزمان با ساخته شدن مسجد امام ، معادن سنگ مرمر اطراف این شهر کشف شده است و از این سنگ ها در بنای مسجد استفاده کردند .

18 . کتیبه چیست ؟ نوشته هایی روی سنگ ، کاشی و نظایر آن ها

19 . در دوره ی اسلامی در کتیبه ها چه چیزهایی می نوشتند ؟ آیات قرآن ، دعا و نام امامان بزرگوار

20 . در مساجد کتیبه ها روی چه چیزهایی دیده می شود ؟ روی گنبد ، محراب و مناره ها

21 . برخی از کتیبه های مسجد امام به قلم کدام خطاط نوشته شده است ؟

استاد علیرضا عباسی 

22 . سقف ایوان ها چگونه تزیین شده است ؟ با گچ بری های زیبا

23 . کاخ عالی قاپو چند طبقه و چند اتاق دارد ؟

6طبقه و 50 اتاق 

24 . شاه عباس در کاخ عالی قاپو به چه کارهایی می پرداخت ؟

در این مکان به امور کشور می پرداخت و دستورات لازم را صادر می کرد 

25 . از ایوان کاخ عالی قاپو چه استفاده ای می شد ؟

از ایوان این کاخ چوگان بازی جشن ها یا رژه های سربازان را در میدان امام تماشا می کرد 

26 . داخل تالارها و اتاق های کاخ عالی قاپو چگونه تزیین شده بود و کار چه کسی بود ؟ با نقاشی های مینیاتوری زیبایی که کار استاد رضا عباسی بود .

27 . مهم ترین تفاوت مسجد امام و مسجد شیخ لطف الله در چیست ؟ مسجد امام مناره ( گلدسته ) دارد ، اما مسجد شیخ لطف الله مناره ندارد .



تاريخ : سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ | 20:22 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

مدارس فردا تعطیل نیست

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، تاکنون خبری مبنی بر تعطیلی مدارس در روز چهارشنبه (فردا) به این وزارتخانه اعلام نشده است.

به گزارش ایسنا، با پیگیری این خبرگزاری مبنی بر تعطیلی روز چهارشنبه (فردا) که بین دو تعطیلی رسمی سه‌شنبه و پنجشنبه قرار گرفته، آموزش و پرورش تا لحظه مخابره این خبر اعلام کرد هیچ برنامه‌ای برای تعطیلی مدارس در روز مذکور بدست آموزش و پرورش نرسیده و چنانچه هیئت دولت تصمیمی در این باره اتخاذ نکند، مدارس کشور فردا (چهارشنبه) دایر خواهد بود.



تاريخ : سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ | 19:0 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

درس هفتم : سیمای خوبان


پرسش های متن 
1- امام کاظم بعد از صرف غذا چه کردند ؟ 
بعد از پايان غذا، امام خدا را شکر گفت و سپس رو به کارگران کرد و فرمود: اگر ممکن است کمی بنشينيد، مشکلی پيش آمده که می خواهم در مورد آن با شما مشورت کنم. 

2- امام دلیل مشورت خود با کارگران را چگونه بیان کردند ؟ 
امام کاظم درباره دلیل مشورت خود با کارگران به آن ها فر مود شايد خدا به ذهن شما چيزی بياورد که راه حلّ اين مشکل باشد. 
3- بهترین راه هدایت مردم چیست ؟ 
بهترين راه هدايت، معرّفی الگوهای برتر و انسان های نمونه است. 
4- خدا در قر آن درباره اهل بیت چه فرموده است ؟ 
همانا خدا اراده کرده که همه ی پليدی ها و ناپاکی ها را از شما اهل بيت دور سازدو شما را پاک و مطهّر گرداند. 
5- اهل بیت دارای چه خصایل اخلاقی بودند چند مورد را بنویسید ؟ 
1-- آنان مهربان و خوش اخلاق بودند.2-  خطای ديگران را به راحتی می بخشيدند.3- از کسی کينه به دل نمی گرفتند.4- اشتباهات مردم را به رخ آنان نمی کشيدند و آنان را سرزنش نمی کردند. اگر هم از عيب کسی خبردار می شدند، آن را می پوشاندند به خاطر خويشاوندی با پيامبر(صلّی الله عليه و آله) امتياز ويژه ای برای خود در نظر نمی گرفتند و بر مردم فخرفروشی نمی کردند. 

6- کدام امام بزگوار در مسافرت ها ،خویشاوندی خود را با با پیامبر (ص) پنهان می کرد ؟چرا 

امام سجاد (ع) تا مبادا همسفران اش به زحمت بیفتند و او را از کار کردن باز دارند .

7- معنای آیه ی زیر را کامل کنید و بگویید این آیه به چه نکته ای اشاره دارد 

انما یرید الله لیذهب عنکم الجس اهل البیت و یطهر کم تطهیرا 

همانا خدا اراده کرده که همه ی پلیدی ها و ناپاکی ها را از شما اهل بیت دور سازد و شما را پاک و مطهر گرداند 

گفت و گو کنید . 
در موارد زير بهترين برخورد چيست؟ 
- کسی شما را مسخره می کند يا به شما ناسزا می گويد. 
حرف های او را نشنیده بگیریم و اورا ببخشیم وبرای او دعا کنیم که خدا اورا به راه راست هدایت کند. 
- در بازی، دوستتان به شما برخورد می کند و روی زمين می افتيد. 
با روی خوش به بازی ادامه می دهیم و از این بر خورد می گذریم. 
- در حضور شما از ديگران بدگويی می شود. 
آن ها را از این کار نهی می کنیم واگر به همان کار ادامه داند آن مکان را ترک می کنیم. 
- در مسير شما تکّه نانی روی زمين افتاده است. 
آن را برداشته ودر جایی قرار می دهیم که زیر پا نباشد اما پرندگان بتوانند از آن استفاده کنند. 
کامل کنید: 
نام دوازده امام در جدول زير آمده است. نام ايشان را پيدا کنيد و دور آن ها خط بکشيد. 
باحروف باقی مانده، کلمه ای پنج حرفی ساخته می شود. جمله ی زير را با آن کامل کنيد.
 



تاريخ : دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ | 14:56 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

پرسش های متن درس سرور آزادگان درس ششم : سرور آزادگان هدیه ها



پرسش های متن 

1- عصر عاشورا چه کسی از اما تقاضای حضور در میدان نبرد را کرد ؟ 

قاسم برادر زاده امام حسین (ع) 

2- قاسم در چه سنی به شهادت رسید؟ 

در چهارده سالگی 

3- قاسم چرا می خواست به میدان جنگ برود ؟ 

قاسم می خواست به میدان جنگ برود تا در راه دین خدا کشته شود. 

4- بعد پیامبر معاویه با چه کسی جنگید و چه کسی را به شهادت رساند ؟ 

بعد از پيامبر، معاويه به جنگ با امام علی (عليه السّلام)که جانشين پيامبر بود، برخاست. 

بعد از امام علی(عليه السّلام)، فرزندش امام حسن (عليه السّلام)نيز با نقشه ی معاويه به شهادت رسيد.
 

5- چرا اما حسین (ع) قیام کردند ؟ 

یزید آشکارا دين اسلام و حضرت محمّد (صلّی الله عليه و آله )را مسخره می کرد. 

فساد او در مردم نيز اثر گذاشته بود. يزيد می خواست دين اسلام را ريشه کن کند و آن را نابود سازد.
 

6- امام حسین درباره به حکومت رسیدن یزید چه فرمودند ؟ 

وای بر اسلام که به حاکمی چون يزيد گرفتار شده است. 

7- امام حسین درباره هدف خود از قیام در برابر یزدی چه فرمودند؟ 

همانا من برای اصلاح امت جدم قيام کرده ام. 

من می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.
 

8- امام حسین به همراه چند تن از یارانش در و در کجا به شهادت رسیدند ؟ 

امام حسين (عليه السّلام) و هفتاد و دو تن يارانش در صحرای کربلا به شهادت رسيدند. 

کامل کنید 

پاسخ سؤالات زير را به ترتيب اعداد داده شده از راست به چپ در جدول قرار دهيد؛ سپس حروف را به ترتيب کنار هم بخوانيد. رمز جدول، يکی از سخنان امام حسين (عليه السّلام) است. 

1- نام خواهر امام حسين(عليه السّلام)؛ پيام رسان کربلا( 4 – 7 – 12 – 13 ) جواب - زینب 

2- جاری شدن اشک از چشم ها ( 3- 2- 17 – 1 )   گریه 

3- وقتی به هم می رسيم، به يک ديگر می گوييم ......... ( 16- 20 – 14 – 8 )  سلام 

4- تعداد جزء های قرآن کريم( 6 -21 )   سی 

5- زياد نيست ( 15- 11 )  کم 


6- اوّلين ماه از فصل زمستان ( 24- 23 )  دی 

7- شکلی که سه ضلع دارد ( 18 -19- 10 – 9 )  مثلث 


تاريخ : دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ | 14:39 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |
        مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.